Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протести в Израел след уволнението на военния министър

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Протести избухнаха в Израел, след като премиерът Бенямин Нетаняху уволни министъра на отбраната Йоав Галант.

Като причина за отстраняването на Галант Нетаняху посочи срив в доверието по време на войната срещу "Хамас" в Ивицата Газа.  

"През последните няколко месеца това доверие се разклати", заяви Нетаняху в изявление, публикувано от неговата канцелария. Той добави, че е назначил външния министър Израел Кац на позицията министър на отбраната.

Нетаняху и Галант имаха сериозни разногласия за редица правителствени политики, включително воденето на войната в Ивицата Газа и условията за евентуално освобождаване на заложници и споразумение за прекратяване на огъня с групировката "Хамас".

Минути след това уволненият Йоав Галант заяви в социалната мрежа "Екс", че работата за гарантиране на сигурността на страната ще остане "мисията на живота му".

Много израелци излязоха на протест срещу освобождаването на Галант и отново поискаха оставката на премиера Нетаняху. Те призоваха новия министър на отбраната да направи свой приоритет освобождаването на заложниците.

Пентагонът обяви, че ще продължи да работи в тясно сътрудничество със следващия министър на отбраната на Израел. От американската администрация определиха уволнения Галант като "надежден партньор".

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протест на "Правосъдие за всеки" пред Съдебната палата в София

Протест пред Съдебната палата заради напрежението между Конституционния съд и прокуратурата около делото за законността на парламентарните избори на 27 октомври миналата година.  Организатор на демонстрацията е инициативата "Правосъдие за всеки". От инициативата заявяват, че "в престъпна симбиоза държавното дружество "Информационно обслужване" и..

публикувано на 12.03.25 в 18:45
Търговец на Нюйоркската фондова борса, САЩ, 11 март 2025 г.

Джеймисън Гриър, представител на Белия дом по въпросите на търговията: ЕС е откъснат от реалността

Американският министър на търговията Хауърд Лътник заяви, че нищо не би спряло президента на САЩ Доналд Тръмп при налагането на мита в размер на 25 процента върху вноса на стомана и алуминий в страната.  Лътник посочи пред "Фокс Бизнес Нетуърк", че ще бъде обложен и вносът на метала мед, предаде Ройтерс.  Тръмп удвоява митата за стоманата и..

публикувано на 12.03.25 в 18:19

Иво Иванов: Тръмп ще се опита да изопачи Конституцията, за да се кандидатира пак

Обществото в САЩ е състояние на шок. Хората си дават сметка, че САЩ вече не е конституционна демокрация, а авторитарно общество. Но това просветление идва много бавно за американците. Това каза писателят Иво Иванов в интервю от САЩ за БНР. Той коментира, че бързо разпознава признаците на авторитаризъм, тъй като е българин и е..

публикувано на 12.03.25 в 18:18
Привърженици на Калин Джорджеску на протест пред Конституционния съд на Румъния - Букурещ, 11 март 2025

Лидерите на две крайнодесни румънски партии ще се кандидатират на президентските избори

Лидерите на двете румънски крайнодесни партии - Алианс за обединение на румънците и Партията на младите хора, Джордже Симион и Анамария Гаврила, ще се кандидатират за президентските избори в страната през май. Румънски крайнодесни партии решават заедно с Джорджеску за кандидат за президент Ако и двете кандидатури на лидерите на двете румънски..

публикувано на 12.03.25 в 18:13
Министърът на отбраната Атанас Запрянов

Няма решение България да се включва в коалиция на желаещите за мироопазваща мисия за Украйна

Няма решение България да се включва в коалиция на желаещите за мироопазващи мисия за Украйна. Това стана ясно от думите на министъра на отбраната Атанас Запрянов на въпроси на депутати в ресорната комисия.  Днес на форум в Париж се решава как Европа да гарантира собствената си сигурност. Министър Запрянов каза, че очаква от началника на отбраната адмирал..

публикувано на 12.03.25 в 18:00

Канада обяви ответни мита за американски внос на стойност 20,6 млрд. долара

Канада ще наложи ответни мита за внос от САЩ на стойност 29,8 млрд. канадски долара (20,6 млрд. щатски долара), които ще влязат в сила утре, 13 март. Това съобщи днес канадският министър на финансите Доминик Леблан, цитиран от Ройтерс.  Днес влязоха в сила митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, върху вноса на стомана и алуминий. Канада е..

публикувано на 12.03.25 в 17:56
Адв. Емил Георгиев

Адв. Емил Георгиев: След като КС беше атакуван от прокуратурата, сега е зашлевен и от НС

"Не за първи път в нашата действителност прокуратурата е включена в политически спорове и трябва да изпълнява политически поръчки. Такова нещо се е случвало много пъти до момента".  Това заяви пред БНР адвокат Емил Георгиев.  "КС не е в състояние да се произнесе по важно от гледна точка на обществения интерес дело, защото има подаден сигнал..

публикувано на 12.03.25 в 17:50