Работещи в Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) протестираха в София с искане за незабавно увеличение на заплатите и по-добри условия на труд.
Акцията им се проведе, въпреки че вчера правителството одобри промени по бюджета на Агенцията, с които да бъдат определени нови индивидуални основни заплати със задна дата от 1 октомври.
Работещите настояват за повишение на заплатите с 15 на сто тази година и с още 15 - през следващата, както и да бъде осигурен цялостен пакет социални придобивки, тъй като работят в условия на йонизиращи лъчения.
"Началната заплата в момента за инспектор е 1600 лв. бруто, което, разбирате сами, че не отговаря дори на средното за страната, камо ли за средното за сектора. Недостигът на инспекторите е факт. Към настоящия момент трудовите възнаграждения и допълнителното материално стимулиране на инспекторите са неадекватни за дейностите, които извършват, и за отговорностите, които имат. АЯР не е конкурентен работодател и без корекция на финансовите условия на работа не могат да бъдат привлечени млади специалисти. Предлагаме няколко години подред заплатите в АЯР да се увеличават, за да може да се осигури адекватно и конкурентно заплащане на служителите", казаха участници в протеста.
Акцията започна с напрежение след опит да бъде премахнат един от плакатите на протестиращите с аргумента, че в сградата на бул. "Шипченски проход" се помещават и други структури, освен Агенцията. На плакатите пише "Работя в рискова среда без застраховка, Ядрената безопасност си струва и не е безплатна".
Председателят на Агенцията днес не е в сградата, поясниха участници в акцията.
Подробности чуйте в звуковия файл.

Снимка: Мария Костова

Съединените щати са нанесли пореден удар срещу плавателен съд, заподозрян в трафик на наркотици в източната част на Тихия океан, при което са били убити трима души на борда, предаде Ройтерс, като се позова на Пентагона. „Разузнаването потвърди, че плавателният съд е бил замесен в незаконен трафик на наркотици, преминавал е по известен маршрут за трафик..
Върховенството на закона в България, Чехия, Ирландия и Германия ще бъде една от темите, които ще се разискват на днешния Съвет "Общи въпроси" в Брюксел. Организаторите посочват, че това е в рамките на годишния диалог. България ще бъде представена от министъра на правосъдието Георги Георгиев. ЕК официално спира част от втория транш по ПВУ на България..
В областната болница във Велико Търново от днес започва кампания за доброволно кръводаряване за пострадали при пътнотранспортни произшествия. Инициативата е на областния управител Юлия Мутафчиева и на лечебното заведение. Като регион с тежък автомобилен трафик и сериозен травматизъм от катастрофи, областният управител на Велико Търново Юлия Мутафчиева..
От днес цените на такситата в Пловдив са по-високи. Дневната тарифа на километър става 1 лев и 37 стотинки, а нощната - 1 лев и 56 стотинки. Ръстът е между 18 и 27 стотинки. Повикването ще се таксува двойно - до момента беше 0,25 лв., а сега ще е 0,49 лв. "Увеличението на таксиметровите услуги е заради догонването на инфлацията, а не заради предстоящото..
Американският президент Доналд Тръмп обяви, че Републиканската партия работи по законодателство, което ще наложи санкции върху всяка държава, която има търговски отношения с Русия. Тръмп каза още, че е възможно и Иран да бъде включен в списъка с ограничения. "Предложих го, така че всяка страна, която има бизнес с Русия ще бъде сериозно санкционирана",..
Студен арктически въздух ще премине през Обединеното кралство през тази седмица, докато райони в Уелс още се възстановяват от тежките наводнения в резултат на бурята "Клаудия". Очаква се температурите да паднат до минус 7 градуса, като жълт предупредителен код за студ е в сила от днес и ще остане до петък в северните и централните части на Англия...
В Плевен институциите продължават с изпълнението на мерките за подобряване на водоснабдяването в града и региона. Кризисният щаб разреди заседанията си, но всяка седмица областният управител докладва на премиера за действията на институциите. В общината са отворени офертите по няколко обществени поръчки. Едната е за "Реконструкция (основен ремонт)..
Очаква ни много, много тежка 2026 г. от икономическа гледна точка, много тежка година, защото с този ръст на заеми – над 20 млрд. лв., ще надскочим..
За всеки разумен външен наблюдател, за всеки магистрат в системата е ясно, че има нещо, което определяме като омерта – мълчание за процеси, които са..