Кипър регистрира най-ниската стойност на инфлацията за последните 3,5 години. През октомври тя е 0,6%, а за първите десет месеца достига 1,8%, съобщи Статистическата служба.
Тенденцията за спад на инфлацията в Кипър продължава през октомври, като нивото ѝ достигна 0,6% от 0,7% през септември и 3,5% през миналия октомври, показват обявените в четвъртък данни от Статистическата служба.
Октомврийският резултат е най-ниският годишен темп на промяна на потребителските цени от март 2021 г.
Той се дължи основно на значителното намаление на цените на петролните продукти - с почти 13% спрямо октомври миналата година.
За първи път след поскъпването през лятото статистиката отчита спад при земеделските продукти – с малко над 2% в сравнение със септември.
На годишна база обаче, спрямо миналогодишния октомври, цените в категорията "Храни и безалкохолни напитки" се увеличават с 5%.
Очаква се инфлацията да намалее през следващите месеци, тъй като от 4 ноември с решение на правителството се прилага нулева ставка на ДДС за 5 групи основни потребителски стоки, сред които са плодовете и зеленчуците.
Администрацията на Доналд Тръмп провежда тайни преговори "Хамас" за освобождаване на заложници с американско гражданство, държани в Газа. Това съобщиха няколко западни медии, позовавайки се на свои източници. Според изданието "Аксиос" американският специален пратеник Адам Бьолер е разговарял директно с представители на "Хамас" в катарската столица..
Министър-председателят Росен Желязков ще участва в извънредното заседание на Европейския съвет в Брюксел в четвъртък. Евролидерите ще обсъдят начините как да бъде укрепена общата европейска отбрана по отношение на колективните способности, финансирането и стратегическите партньорства. Освен това държавните и правителствени ръководители ще..
Върховният административен съд (ВАС) върна за ново разглеждане делото за изграждане на завод за каменна вата с изгаряне на големи количества битови отпадъци край павликенското село Върбовка. Инвестиционното намерение е на фирма на бизнесмена Румен Гайтански. Ще спечели ли Павликени битката срещу завода за боклук? Заради допуснати съществени..
Румънските власти обявиха за персона нон грата на територията на страната военния, военновъздушен и военноморски аташе на Руската федерация в Букурещ и неговия заместник заради осъществяване на дейности, които противоречат на разпоредбите на Виенската конвенция за дипломатическите отношения от 1961 г., предаде "Аджерпрес", позовавайки се на..
"Една революция, колкото и да е мощна, трябва да се канализира. Да има хора, които да насочат енергията в правилната посока, да има водачи. Засега не виждам такива". Така д-р Валентин Янев, съпредседател на Гражданския комитет "Западни покрайнини", коментира пред БНР случващото се в Сърбия. "След югоразпада, който продължи около десет..
Парламентът обсъжда на първо четене Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 година. Това е първият от трите бюджетни закона - заедно с бюджета на Здравната каса и с държавния бюджет, които се очаква да бъдат гласувани днес. В проекта на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г. са заложени..
България няма да бъде домакин на 47-ма сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през месец юли тази година, но ще плати за нейното провеждане в Париж. Председател на срещата ще остане проф. Николай Ненов, както беше решено на последната сесия на Комитета миналата година в Делхи. Информацията дойде от пресцентъра на Министерството на..
Очаквам да се влезе в спирала от битки и напрежение между Израел и "Хамас" . Това каза пред БНР арабистът проф. Владимир Чуков във връзка със среща на..
"Правителството на Росен Желязков получи тиктакаща бомба в ръцете си и в момента е в ролята на сапьор" . Това заяви пред БНР евродепутатът от групата..
Когато говорим за мир, трябва да си даваме сметка какво означава той. Това заяви пред БНР Давид Джамбазов – режисьор и документалист. САЩ..