Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министърът на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова:

По Коридор VIII инвестициите в жп инфраструктура са над 3 млрд. лв.

Красимира Стоянова, министър на транспорта и съобщенията
Снимка: БТА

Инвестициите в жп инфраструктура по направленията от Коридор VIII София-Пловдив-Бургас и Карнобат-Синдел-Варна надхвърлят 3 млрд. лева. Това каза министърът на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова при откриването на "Железопътен форум-2024".

Размерът на средствата включва всички вече изпълнени проекти и такива, които са в ход. Работи се активно за финализиране на дейностите по изпълнението на проекта за жп връзката с Република северна Македония от около 2,4 км, който е предвиден за финансиране по Програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027. За постигането на тази цел се използват средства както от Кохезионния фонд, така и от Механизма за свързана Европа. Изграждането на Коридор VIII е последователна и дългогодишна политика на Министерството.

"Министерството на транспорта и съобщенията дълги години работи и продължава да работи изключително активно по подобряване на железопътната инфраструктура в съответствие със стандартите за скорост, безопасност и сигурност на трансевропейската железопътна мрежа. Полагаме усилия това да е съчетано с доставката на нов подвижен състав", посочи министър Стоянова.

Тя подчерта факта, че за първи път ще бъде финансирано закупуването на нови електрически мотриси от Програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027, както и огромното забавяне на страната ни при обновяването на пътническите влакове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ремонтират пътя до манастира "Св. Лука" над Кюстендил

Прави се ремонт на пътя до манастир "Св.Лука" над Кюстендил, каза кметът на Общината инж.Огнян Атанасов. Средствата са по бюджета, а поръчката е на частно пътностроително дружество. Единственият път до Граничката света обител е дълъг около 3,5 км. По него трудно се разминават два автомобила. За храмовия празник всяка есен дотам обаче..

публикувано на 01.05.25 в 20:23

Домашни помощници ще помагат на самотно живеещи хора от община Георги Дамяново

Домашни помощници ще помагат на самотно живеещи хора от община Георги Дамяново. Финансирането е по програма "Развитие на човешките ресурси 2021 – 2027 година". Помощ ще бъде оказана на 23-ма души от общината. Община Георги Дамяново е одобрена за финансиране по проект "Иновативни здравно-социални услуги". Ще бъдат назначени на трудов договори..

публикувано на 01.05.25 в 20:12

Партньорство в областта на отбраната ще обсъждат ЕС и Великобритания

Британски министри са били уведомени, че Обединеното кралство ще трябва "да плати", за да може негови компании да участват в търгове и да печелят договори за оръжейни проекти от фонда на ЕС за превъоръжаване на стойност 150 милиарда евро, съобщи вестник "Таймс". Очаква се ново партньорство в областта на отбраната и сигурността да бъде..

публикувано на 01.05.25 в 19:54

Трима нови почетни граждани на Ловеч

Община Ловеч ще удостои със званието "почетен гражданин" на празника на града 11 май лекар, актьор и генерал-лейтенант. Решението за това е взето на последното заседание на местния общински съвет. Д-р Наташа Шопова е виден педиатър, създател на едно от първите в страната неонатологични отделения, 25 години е завеждащ на детското..

публикувано на 01.05.25 в 19:15
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху (в средата)

Нетаняху: Победата над "Хамас" е по-важна от връщането на заложниците

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви днес, че победата над палестинското движение "Хамас“ е по-важна цел във войната в Ивицата Газа от завръщането на държаните в анклава заложници, предаде ДПА, позовавайки се на местни медии. Освобождаването на заложниците е "много важна цел, но има по-висша цел“, каза той, цитиран от вестник "Таймс ъв..

публикувано на 01.05.25 в 18:53
Сателитна снимка на обсадения град Ел Фашер

Над 500 души са убити през последната седмица в Северен Дарфур

През последните три седмици в суданската провинция Северен Дарфур са били убити най-малко 542 цивилни, но "реалният брой на жертвите вероятно е много по-голям", заяви днес върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк, цитиран от "Франс прес". "Ужасът от случващото се в Судан не познава граници. Само преди три дни Силите за..

публикувано на 01.05.25 в 18:24
Ясен Цветков

Ясен Цветков: Трудът на доброволеца не трябва да бъде подценяван

Организираното доброволчество в България се разраства и макар по-бавно и изоставащо от други страни в света, все пак вървим в правилната посока . Това каза пред БНР Ясен Цветков, председател на Националната асоциация на доброволците. "У нас все още на доброволния труд се гледа като на някаква ексцентрична идея и момент на алтруистична проява...

публикувано на 01.05.25 в 18:18