На 29 октомври, точно преди 80 години, е родена голямата българска оперна певица Христина Ангелакова. Тя напусна този свят преди 6 години, но споменът за нея все още е жив.
Всеки, който обича операта, си спомня нейните въздействащи прояви на сцената, нейния красив, богато обагрен мецосопранов глас, съвършена вокална техника, нейните завладяващи героини, независимо дали са в драматичен или комичен репертоар - тя живееше на сцената. Беше запомняща се Азучена, Амнерис, Марфа, Улрика, впечатляващо пееше виртуозните комични роли на Росини като Изабела от “Италианката в Алжир“. В репертоара ѝ са български творби като Саламбо от едноимената опера на Веселин Стоянов, „Хан Крум ювиги“ на Александър Йосифов, “Хан Аспарух“ на Александър Райчев.
Помня я като ерудиран музикант в ролите от съвременното оперно творчество: Дуеня от "Годеж в манастира" на Прокофиев, Лукреция от „Похищението на Лукреция“ от Бритън, а и от участията и в кантатно-ораториални творби.
Великолепна певица - артист и музикант, а беше и много чаровен човек - общуването с нея беше истинско удоволствие. Беше лъчезарна, добронамерена, очарователна. Вълнувашо е да си спомниш за Христина Ангелакова!
Вероятно именно тази черти на характера ѝ дадоха възможност да бъде първата жена - директор на Националната ни опера в периода 2001-2004 г., а след това още 4 години беше председател на фондацията на Националната ни опери и балет. През 2012 г. тя оглави организацията на музикалния фестивал „Моцартови празници“ в Правец и беше негов артистичен директор. Организира и конкурса за млади оперни певци на името на Елена Николай в Панагюрище.
Като преподавател в Националната музикалната академия “Панчо Владигеров“ оперната прима полагаше изключителни грижи за младото поколение певци и имаше достойни ученици, като Йоана Железчева, Даниела Дякова. Направи първия си опит като оперен режисьор - постави в Музикално драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново операта на Моцарт „Така правят всички жени“. Уви, отпуснатото ѝ време не ѝ достигна да продължи тази си дейност.
За заслугите си към нашата музика Христина Ангелакова беше удостоена с орден “Свети Свети Кирил и Методий“, а за дейността ѝ в цяла Европа за пропагандирането на италианската опера правителството на Италия я удостои с престижнита титла „Комендаторе“. Слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" я отличиха с наградата за изключителен принос към българската култура в анкетата "Музикант нагодината 2015".
Христина Ангелакова почина на 20 май 2018 г.
В Златния фонд на БНР е запазено нейно интервю от 1988 г., в което разказва за годините на подготовка в Италия и за началото на голямата ѝ международна кариера. Чуйте в звуковия файл.
Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл, обединяващ в себе си музика, танци и текст. Инициативата е финансово обезпечена от Министерството на културата по проект „Добрич арт“, който ще се осъществи от Общинския културен институт. Сцената на изявата ще бъде в градския парк „Св. Георги“, а..
То и името й българско, и хубостта й българска, и талантът й в повече на Гергана Христова - Веселинова от Враца. Книгата, която представям е " Неродена мома", издържана изключително в стил български диалект и бит, унаследен от бабите. Завършила е гимназия във Враца със специалност " История", бакалавър 4 социална педагогика в..
Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" . Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..
На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..
Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..
Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..
Ново българско музикално произведение ще види бял свят на 29 януари във Военния клуб. Композиторът Минко Ламбов ще бъде и диригент в концерта на Симфониета "София", а в програмата са включени още пиеси от Кирил Ламбов, Ренцо Руджери и др. Новото произведение на Минко Ламбов е Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. То е част от поредицата..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..