Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Русия е изпратила военни инструктори в Екваториална Гвинея

Руският президент Владимир Путин с колегата си от Екваториална Гвинея Теодоро Обианг Нгуема Мбасого в Москва, 26 септември 2024 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Русия се стреми да разшири влиянието си в Африка с изпращането на мисия в Екваториална Гвинея, съобщи агенция Ройтерс.

Русия разположи около 200 военни инструктори в Екваториална Гвинея в последния опит на Москва да разшири влиянието си в Западна Африка, съобщи Ройтерс, цитирайки неназовани източници.

Инструкторите, които са изпратени през последните няколко седмици, са там, за да защитават президентството на страната, като обучават елитна охрана. Това се случва въпреки руските неуспехи в Мали, където десетки, подкрепяни от Москва, наемници от групата "Вагнер" бяха убити през юли от бунтовници туареги и бойци, свързани с "Ал Кайда", отбеляза агенцията.

Екваториална Гвинея е страна износител на петрол, въпреки че имаше известно намаление на големите американски инвестиции през последните години. 82-годишният президент Теодоро Обианг Нгуема Мбасого, който управлява, откакто завзе властта с преврат през 1979 година, е готов да назначи любимия си син като наследник, а руското присъствие може да помогне за облекчаване на този преход чрез отблъскване на външни заплахи, поясни Ройтерс.

Агенцията обясни също защо Русия има интерес да бъде в Африка. Първият интерес е финансов, защото на Москва често се плаща директно за услуги като тази или те отварят големи икономически възможности. И второ, това позволява на Кремъл да се противопоставя на Запад, защото много други страни също имат интереси на континента.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Цената на земеделската земя остава най-висока в област Добрич и през 2024 г.

Цената на земеделската земя остава най-висока в област Добрич и през 2024 г., сочат данните на Териториалното статистическо бюро Североизток. Областта е на челна позиция в страната и по нива на изплатените наеми за ползване на земеделска земя. Средната цена на сделките с ниви в област Добрич през 2024 г. достига 3 531 лв. за декар, което е с..

публикувано на 04.09.25 в 21:18

Никифорос Арваниту е победителят в 72-рото издание на Обиколката на България

Никифорос Арваниту е победителят в 72-рото издание на Международната колоездачна обиколка на България. Последният пети етап стартира в Сливен и завърши в Сливен, след като етапът бе съкратен заради ремонт на пътя Котел - Омуртаг.  Старт на последния етап от Международната колоездачна обиколка на България Арваниту от отбор Юнайтет шипинг бе..

публикувано на 04.09.25 в 21:12
Снимката е илюстративна, архив.

Национална стачка на железопътния транспорт в Италия

Тази вечер, в Италия започна националната железопътна стачка, която приключва в петък, 5 септември, в 18:00 часа. Това е първата транспортна стачка, която съвпада със завръщането от лятната ваканция. Протестът е с продължителност от 21 часа и със сигурност ще се отрази не само на пътниците с отмяна и закъснения на влакове, но засяга и товарните..

публикувано на 04.09.25 в 21:06
Служител затваря портата пред хотел

Великобритания: Мигрант е признат за виновен за сексуално посегателство срещу 14-годишно момиче

Във Великобритания мигрант, чийто арест предизвика серия от протести пред хотел в Есекс, в който са настанени търсещи убежище, бе признат за виновен в сексуално посегателство.  Във Великобритания трима мъже бяха арестувани по време на протест пред хотел "Бел" в Епинг Общински съвети във Великобритания съдят правителството заради настаняването..

публикувано на 04.09.25 в 20:59

126 творци от българското киноизкуство са с пенсии под 1000 лева, алармираха от СБДФ

126 творци от българското киноизкуство са с пенсии под 1000 лева, като 56 от тях са под минималната пенсия, която сега е 631 лева и осем стотинки – за това алармира главният секретар на Съюза на българските филмови дейци (СБДФ) Михаил Мелтев пред парламентарната комисия по културата и медиите: "И хора като Боян Папазов или пък като Руси Чанев..

публикувано на 04.09.25 в 20:54
Президентът Румен Радев говори пред журналисти в Плевен  - 4 септември 2025 г.

Президентът за нападението в Русе: Този разпад на държавността трябва да спре

Президентът Румен Радев заяви, че посегателството върху директора на областната дирекция на МВР в Русе е поредното доказателство за разпада на държавността.  Ръководителят на ОДМВР - Русе е в болница след нанесен му побой от младежи Трима задържани за нападението над шефа на полицията в Русе - трима на 19 г. и един на 15 г. "Основната..

публикувано на 04.09.25 в 20:26
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов (вляво), главният секретар на МВР главен комисар Мирослав Рашков (в центъра) и представители на държавната и местна власт дадоха пресконференция в Русе по повод нападението над директора на полицията в дунавския град старши комисар Николай Кожухаров.

Четирима задържани за нападението над шефа на полицията в Русе - трима на 19 г. и един на 15 г.

Четирима младежи  - трима на 19 години и един на 15, са задържани за нанесения побой над ръководителя на Областната дирекция на МВР в Русе старши комисар Николай Кожухаров. Министърът на вътрешните работи Даниел Митов и главният секретар на МВР Мирослав Рашков бяха в Русе, за да дадат подробности и коментари по случая. Ръководителят на ОДМВР -..

публикувано на 04.09.25 в 20:10