Това каза пред БНР доц. Ралица Ковачева, журналист и преподавател във Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет "Св. Климент Охридски". Тя ще участва в дискусията "Медиите, които рушат и създават стени". Обсъждането във Френския институт е част от събитията, посветени на 35 години от падането на Берлинската стена.
"ЕС няма нищо общо със състоянието на нашата медийна система, доколкото няма обща политика. Влизането в ЕС осигури сериозни средства за България. Това, че на национално равнище тези средства бяха използвани за купуване на време и влияние в медиите и за осигуряване на медиен комфорт, си е наш, вътрешен проблем. Че толкова години не решихме въпроса с прозрачността, собствеността и финансирането на медиите, също си е също наша работа", смята Ковачева.
Медиите традиционно имат роля на стена срещу екстремизма, речта на омразата, крайните форми на разделение в обществото, но трябва да бъдат и стена срещу невярната информация, отбеляза тя.
Отдавна вече няма масова аудитория, големи групи хора, които може да сложим под общ знаменател. Аудиториите са парцелирани и трябва да се намери най-малкото общо кратко, където всички тези хора да се припознаят, коментира Ралица Ковачева в предаването "Преди всички".
В момента буквално всеки Фейсбук профил е медия. Съществува огромно количество информация в Интернет, която е представена като медия. България продължава да е сред държавите, в които висок процент хора си намират новините във Фейсбук, посочи преподавателят.
Риалити форматите имат място под слънцето и пред камерите. Те поне не претендират за нещо повече от това, което са. Значително по-подвеждащо и манипулативно е, когато в новините и коментарните предавания се допуска "хора да бъдат представени за нещо, което не са, мнения да бъдат представяни като факти, да бъде препирана информация, която е недостоверна", подчерта Ковачева.
"Най-честната позиция, която може да имат медиите, е човек да знае какво гледа и кой му говори. Вече имаме десетилетен опит да се съмняваме в това кой стои отзад."
Не трябва да говорим апокалиптично или осъдително за мястото на традиционната журналистика и със снизхождение - за социалните медии, защото там са младите хора и трябва да се научим да говорим на техния език, изтъкна в заключение преподавателят.
"От страна на ЕС се правят опити за регулация, които са много меки. Някои казват, че са доста плахи. Трябва много внимателно да се пипа там, където хората присъстват като личности, защото не може като последна инстанция да налагаме на хората какво да мислят. Защото така ще се получи в един момент."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Парламентарната социална комисия одобри на първо четене проект за промени в Закона за закрила на детето, внесени от "Има такъв народ“. С тях се забранява прякото предоставяне на реклама и извършване на медицинска дейност с методи или технологии за промяна на първичните полови белези на лица, ненавършили 18 години. Заместник-председателят на..
ЕС получи 2,1 милиарда евро като неочаквани приходи от блокирани активи на руската Централна банка, съобщи Европейската комисия. Парите, които се съхраняват в централни депозитари в страните членки, бяха поискани по-рано тази седмица. Сумата е натрупана през втората половина на 2024 г. Средствата ще бъдат преведени на Украйна чрез Европейския..
Страните членки на ЕС одобриха предложението на Европейската комисия за контрамита на американски стоки в отговор на наложените от Съединените щати тарифи върху европейския внос на алуминий и стомана. ЕК обмисля мита до 25% върху вноса на различни продукти на САЩ Европейската комисия съобщи, че регламентът ще бъде публикуван на 14..
Защитници на човешките права от Русия и Украйна настояха за безусловно освобождаване на всички пострадали от руските затвори и местата за задържане на окупираните украински територии. Те говориха в Европейския парламент в Брюксел. "Днес сме свидетели на рухването на световния ред. Големият въпрос е как да защитим достойнството и свободите на..
Голяма част от центъра на София е затворен заради започналия преди час протест на ресторантьори и представители на туристическия бранш. Двете съсловия настояват, въпреки приетия за 2025-та година бюджет, ставката на ДДС отново да стане 9%, вместо сегашните 20. Ричард Алибегов: При 9% ДДС държавата има повече приходи от заведенията,..
Няма данни падналото момче от четвъртия етаж на столично училище да е било бутнато. Това съобщи директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов: "Информацията ни е, че момчето, което визирате, е паднало, без да му е оказвана каквато и да е друга интервенция. Няма данни да е било бутнато". 15-годишен ученик падна от четвъртия етаж на столична..
Президентът Румен Радев заяви, че Европа може да се справи с предизвикателствата и да укрепи позициите си в силно оспорван свят, ако признае значимостта на проблемите, повиши нивото си на амбиции и предприеме конкретни действия, като излезе от зоната си на комфорт. В изказването си на Десетата годишна среща на Делфийския икономически форум в Гърция..
"Българската следа" е референция на опита за покушение срещу папата. Заглавието беше от една страна да си играя с клишето чисто иронично. В друг..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..
"ДПС-Ново начало" постепенно поглъща фракцията на Ахмед Доган . Това мнение изказа пред БНР журналистът и политически анализатор Емилия Милчева...