Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Председателят Цветомир Петров отчете: 566 решения са приети за последните 9 месеца в СОС

Председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров (вляво) и кметът на София Васил Терзиев на заседанието на СОС - 14 ноември 2024 г.
Снимка: БТА

566 решения са приети за последните 9 месеца в Столичния общински съвет, отчете председателят Цветомир Петров. Това е повече в сравнение с първата година на предишния мандат, подчерта Петров.

Сред важните решения са приемането на бюджета на града, заделяне на повече средства за спорт и култура, опазване на зелената система, инвестиции в градския транспорт:

"Нашата група ("Продължаваме промяната - Демократична България и Спаси София", ПП-ДБ-СС) остава последователна и отдадена на интересите на софиянци. Постигнахме важни решения, които често изискваха продължителни преговори и сложни и трудни компромиси.

Ние сме убедени, че точно това е истинската промяна, което изисква търпение, конструктивен диалог и способност да поставим общия интерес на преден план", заяви Цветомир Петров.

По-рано днес стана ясно, че:

Зам.-председателят на Съвета Бойко Димитров посочи, че един от най-големите успехи за работата на Съвета през изминалата година е приемането на бюджета, който отразява политиките, които трябва да се реализират в столицата – рекордни пари както за почистване, така и инвестиции в образователната сфера.

Общинският съветник от местна коалиция ПП-ДБ-СС Борис Бонев на заседанието на СОС - 14 ноември 2024 г.;БТА
Общинският съветник от местна коалиция ПП-ДБ-СС Борис Бонев на заседанието на СОС - 14 ноември 2024 г.;БТА

Бонка Василева от ПП-ДБ-СС допълни, че една от основната функция на Съвета е да контролира икономиката на София. Затова в следващите месеци ще бъде разработена система за отчет на общинските търговски дружества. "Искаме изсветляване на общинските дружества", заяви тя.

Групата на "Продължаваме промяната – Демократична България и Спаси София" е напълно единна и посветена на това да решава проблемите на столицата, заяви председателят на най-голямата група в местния парламент Борис Бонев.

Преди дни Бонев и Терзиев размениха реплики, като заявиха:

По-рано днес:

Вчера столичния кмет Васил Терзиев отчете първата година на поста, като заяви:
По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Хашем Абеди

Осъден терорист нападна надзиратели в затвора във Великобритания

Трима служители на затвор бяха нападнати от Хашем Абеди, брат на атентатора-самоубиец в Манчестър Арена преди 8 години, когато загинаха 22 души на концерт на Ариана Гранде. Полицията за борба с тероризма пое разследването. Асоциацията на служителите в затворите съобщи, че 28-годишният Хашем Абеди - братът на Салман Абеди - е хвърлил горещо..

публикувано на 13.04.25 в 11:15
Гроздан Караджов

Гроздан Караджов: Да сведем до нулa жертвите на тези 36 участъка, ще спасим 150 българи

При мен – Министерство на транспорта, няма влияние на Пеевски. По-скоро коалицията работи много добре и с ентусиазъм, независимо кой министър от коя партия е. Имам възможност да сравня и предишното и сега правителството. Сега имаме истинска екипна взаимопомощ. Не само с Иван Иванов работя добре и с Генов Манол, МОСВ също и с другите колеги. Т..

публикувано на 13.04.25 в 10:59

Проучване: На Острова искат възстановяване на търговските връзки с ЕС

Явно мнозинство от гласоподавателите в Обединеното кралство искат правителството да се съсредоточи върху възстановяването на търговските връзки с ЕС пред сключване на нова икономическа сделка със САЩ, показва ново проучване. Проучването на международния мозъчен тръст Best for Britain (Най-доброто за Британия), основаващо се на анализ на..

публикувано на 13.04.25 в 10:31
Ивайло Калфин

Ивайло Калфин: ЕС няма интерес от търговска война със САЩ, но има много силни оръжия

ЕС няма никакъв интерес от търговска война със САЩ, но има много силни оръжия и по-добре да не се използват! Това каза пред БНР Ивайло Калфин, бивш вицепремиер и бивш министър външните работи и на труда и социалната политика, директор на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд, като  обясни: " Ако Европа има..

публикувано на 13.04.25 в 10:19
Хиляди поискаха безопасни пътища, да се спре войната на пътя и отговорност от институциите на мирен граждански протест в село Телиш, 12 април 2025 г.

Седмица на гняв и протести срещу войната по пътищата

Седмица на гняв и недоволство в цялата страна след смъртта на 12-годишната Сияна Попова, която загина в катастрофа край Телиш след като тир се вряза в автомобила, в който детето пътувало с баба си и дядо си. Протестиращите поискаха оставката на ръководството на Пътната агенция. За шест години в АПИ са сменени 7 управителни съвета...

публикувано на 13.04.25 в 10:02
ДПС-ДПС влязоха в „Сараите“ на Доган в Бояна, да проведат заседание на младежкото ДПС-ДПС с почетния председател Ахмед Доган.

Няма задържани след напрежението в "Сараите" на Доган

До момента няма задържани след снощното напрежение между привърженици на партия ДПС - ДПС и полицията в бившата резиденция на Ахмед Доган в Бояна.  Органите на реда обградиха сградата, след като в СДВР са подадени два сигнала. Единият от тях е от собственикът на имота в Бояна, а другият от симпатизанти на партията на Доган. Към тази сутрин..

публикувано на 13.04.25 в 09:47

"Възраждане" иска институт да популяризира българския език и култура

От "Възраждане" предлагат да бъде създаден Институт по българистика "Св. св. Кирил и Методий", който да пропагандира българския език, история и култура по света. Предложението е записано в Закона за българския език, който от формацията внасят в пети парламент, разясни лидерът на партията Костадин Костадинов: "Всяка една от държавите има..

публикувано на 13.04.25 в 09:23