Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"На институционално ниво ние не мислим в средносрочен план"

Борислав Сандов: Има нужда от структурна реформа в управлението на водите

"Нужно е да се планира и изгради централа за обезсоляване на морска вода"

| Интервю
Борислав Сандов
Снимка: Ани Петрова

Има нужда от структурна реформа в управлението на водите. Това заяви пред БНР Борислав Сандов, бивш вицепремиер и министър на околната среда и водите

Той коментира идеята на земеделския министър Георги Тахов, че трябва да се създаде единен орган, който да поеме управлението на водните ресурси у нас.

"Държавна агенция, както министър Тахов си представя, е един от вариантите. Водите в България в момента се управляват разпарчетосано между няколко министерства. Това не работи и координацията между отделните ведомства не е добра. 

Отделен е въпросът дали това би трябвало да включва и инфраструктурата. Тогава нещата биха били по-мащабни. Да се мисли за реформа, която е по-мащабна и да извади водите, а може би и горите, в едно отделно министерство. То трябва да е достатъчно голямо и отговорно. Но заради политическата криза не мисля, че са възможни такива реформи. Това би засегнало множество интереси". 

Краткосрочните ходове са свързани с правоприлагането, обясни Сандов в предаването "Преди всички". 

"Има много кражби и нарушения, които трябва да бъдат установявани и предотвратявани. 

Необходимо е и спиране на най-големите течове. Там, където инфрастурктурата е в най-лошо състояние, трябва да се насочат национални средства". 

Той отбеляза, че скоро ще се окажем със сериозни водни режими по Южното Черноморие и по тази причина е нужно да се планира и изгради централа за обезсоляване на морска вода. 

"Нямаме алтернатива за тези региони. Трайно е засушаването в Черноморския регион. Редица държави вече имат централи за обезсоляване на вода. В Черно море е по-ниска солеността. Подобна инсталация обаче не се изгражда от днес за утре. В рамките на следващото десетилетие ще сме в крайна необходимост от подобна алтернатива за Южното ни Черноморие".

Необходимо е и оптимизиране на потенциала на река Дунав, посочи той.

"Имаме и липса на стратегия за подпочвените води. Трябва да се направи кадастър на подземната инфраструктура.

България в голяма степен е усвоила потенциала си по отношение на язовирите. Те не са панацея. Трябва да управляваме тези, които имаме и да търсим алтернативи.

На институционално ниво ние не мислим в средносрочен план. Честата смяна на правителства създава усещане за безвремие". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Червен бутон": Хора в нужда ще имат пряка връзка със спешни екипи в Кипър

В Кипър започва да действа специална програма „Червен бутон“ за защита и подкрепа на възрастните хора, обявиха от министерството на социалните грижи. Новата социална „алармена служба“ ще работи денонощно. Чрез натискане на бутон на специална гривна възрастните хора ще могат незабавно да сигнализират при извънредни ситуации като наводнение, пожар,..

публикувано на 25.05.25 в 01:34

Майка и трите ѝ деца загинаха при пожар в Лондон, разследват умишлено убийство

Във Великобритания майка и трите ѝ деца загинаха при пожар в къща в северозападния лондонски квартал Брент. Арестуван е 41-годишен мъж по подозрение в убийство. Полицията и пожарникарите са били повикани на мястото на инцидента, където са открили жертвите – 43-годишна жена, 15-годишно момиче и две момчета на осем и четири години. Две триетажни къщи..

публикувано на 25.05.25 в 01:16

Градушка нанесе щети в няколко села в Ямболско

В над 10 села в Ямболско е паднал проливен дъжд, придружен с градушка, най-много населени места са засегнати в община Тунджа. Ледени късове с големината на орех са валели над селата Тенево, Скалица и Сламино, пострадали са и селата Генерал Инзово, Каравелово, Симеоново, Победа и Челник.  В община Стралджа градушка е паднала в селата Поляна, Саранско..

публикувано на 25.05.25 в 00:37

Влагат 52 000 лева в озеленяване в община Берковица

Увеличават зелените зони и паркове в община Берковица с пари от екоминистерството. 52 000 лева спечели общината от Националната кампания "Чиста околна среда 2025 г.", организирана от Министерството на околната среда и водите и Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда. Четири проекта на населени места от община..

публикувано на 24.05.25 в 20:42

Наградиха най-четящите кюстендилци - от 6 до 75-годишни

В разгара на 24-майските празненства в Кюстендил бяха наградени победителите от обявения от Регионалната библиотека "Емануил Попдимитров" маратон за четене "Книжно предизвикателство". Честваме Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност Инициативата стартира буквално от 1 януари, като се включиха групи..

публикувано на 24.05.25 в 20:34

Регистрираха температурен рекорд за месец май в ОАЕ - 51,6 градуса по Целзий

Обединените арабски емирства регистрираха температурен рекорд за месец май - 51,6 градуса по Целзий, предаде Франс прес, като се позова на Националния метеорологичен център. "Най-високата температура, регистрирана в страната днес, е 51,6 градуса по Целзий в град Суейхан, на около 70 километра северно от големия град Ал Аин в Абу Даби...

публикувано на 24.05.25 в 20:21

В Ловеч връчиха наградата за постижения в областта на културата "Ловешки меч"

В Ловеч по случай празника на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност беше връчена традиционната персонална награда за стойностни постижения в областта на културата "Ловешки меч". Неин носител тази година е актьорът от Драматичния театър в града Петър Стойчев. Стойчев стана седемдесетия носител на наградата за..

публикувано на 24.05.25 в 20:12