Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Икономиката на Обединеното кралство е нараснала само с 0,1% между юли и септември

Рейчъл Рийвс
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Икономиката на Обединеното кралство е нараснала само с 0,1% между юли и септември, според последните официални данни. Растежът e по-нисък от очакваното и Службата за национална статистика заяви, че активността е била намалена в повечето индустрии през трите месеца.

Лейбъристите превърнаха стимулирането на икономическия растеж в основен приоритет когато дойдоха на власт, но министърът на финансите Рейчъл Рийвс коментира, че "не е доволна" от тези последни данни. Още повече, че се наблюдава свиване на икономиката през септември. 

Някои икономически експерти са на мнение, че очакванията за тежки данъци в бюджета са повлияли на представянето. Много фирми критикуват повишаването на данъците в бюджета, което според тях ще удари заетостта и ще повиши цените. 

Големи компании, включително Marks & Spencer и Sainsbury's, намекнаха, че ще увеличат цените поради промените. 

Картината като цяло в световен мащаб не изглежда никак добре за развитите икономики. Най-голямата икономика в Европейския съюз - Германия записа лек отрицателен годишен ръст на своя БВП през третото тримесечие на годишна база. 

Така Обединеното кралство е на предпоследно място в таблицата за растежа на страните от Г-7, изпреварвайки единствено Италия.

По публикацията работи: Радмила Попова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МВнР: Нарушаването на въздушното пространство на Естония е провокация!

Нарушаването на въздушното пространство на Естония е провокация срещу европейските съюзници на Източния фланг на НАТО. Това посочват от Министерство на външните работи в социалната мрежа "Екс".  В публикацията от ведомството отбелязват, че международният мир и сигурност не могат и не трябва да бъдат компрометирани, както и изтъкват, че "този..

публикувано на 20.09.25 в 04:50

Академични среди в Кипър призовават университетите да прекратят връзките си с Израел

Академични среди в Кипър призовават университетите незабавно да прекратят връзките си с Израел заради извършваните от него "масови военни престъпления". Разпространеното в петък писмо е подписано от 142 преподаватели, професори, научни сътрудници, изследователи. Представителите на водещи държавни и частни университети в Кипър подчертават, че "не..

публикувано на 20.09.25 в 04:16

Трафикант: Великобритания трябва да депортира 2000 мигранти седмично във Франция, за да направи бизнеса нерентабилен

Трафикант на хора заяви, че Обединеното кралство ще трябва да депортира 2000 мигранти седмично обратно във Франция, за да направи неговия бизнес нерентабилен, съобщи "Таймс". Това е тревожно изявление, на фона на действащата, поне засега неефективно, схема за извеждане на мигранти, постигната между Великобритания и Франция, коментира вестникът...

публикувано на 20.09.25 в 04:07
Изтребител МиГ-31

Русия отрече нейни изтребители да са навлизали в небето над Естония

От руското министерството на отбраната отрекоха техни изтребители да са навлезли в небето над Естония, предаде ТАСС.   Агенцията цитира ведомството, според което три руски бойни самолета МиГ-31 са извършили планов полет от Карелия до Калининградска област като той се е провел "в строго съответствие с международните правила за използване на..

публикувано на 20.09.25 в 03:24
Американският президент Доналд Тръмп се ръкува с президента на Китай Си Цзинпин по време на срещата на Г-20 в Осака

Тръмп планира да се срещне със Си Цзинпин в края на октомври в Южна Корея

Президентът на САЩ Доналд Тръмп след телефонен разговор с китайския президент Си Цзинпин заяви, че двамата ще се срещнат в края на октомври в Южна Корея и той ще посети Китай в "началото на следващата година". Това е вторият разговор на американския президент със Си, след встъпването му в длъжност и след въвеждането на високите търговски..

публикувано на 19.09.25 в 22:10

От "Възраждане" предлагат народните представители да не могат да ползват охрана от НСО

От "Възраждане" предлагат народните представители да не могат да ползват охрана от НСО. Това е записано във внесения днес в деловодството на парламента, проект за промени в Закона за НСО. Вносител е депутатът Златан Златанов. "Народните представители не би следвало да ползват никакви привилегии спрямо останалите граждани. НСО няма ресурсния,..

публикувано на 19.09.25 в 21:51
Централа на НАТО

Естония поиска задействане на член 4 от Договора за НАТО

Естония е поискала задействане на член 4 от Северноатлантическия договор, след като три руски изтребителя МИГ-31 нарушиха въздушното ѝ пространство и останаха в него 12 минути. Това написа в социалната мрежа "Екс" премиерът на страната Кристен Михал, определяйки действията на Москва като неприемливи, предаде АФП. Член 4 предвижда спешни..

публикувано на 19.09.25 в 21:33