Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шолц и Путин проведоха първия телефонен разговор от близо две години

Среща на Владимир Путин и Олаф Шолц в Кремъл, 15-и февруари 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

За пръв път след две години канцлерът на Германия Олаф Шолц разговаря с президента на Русия Владимир Путин по телефона.

За последен път Путин и Шолц разговаряха директно през декември 2022 г. Канцлерът реши да възобнови телефонната дипломация в момент, когато очаква вот на недоверие в Бундестага и избори идния февруари, на които се очакват успехи на популистките формации, радеещи за мир с Москва.

От Кремъл изтъкнаха, че разговорът се е състоял по инициатива на германската страна. Путин е казал на Шолц, че Русия никога не е отказвала и остава готова за възобновяване на преговорите за Украйна. Според трактовката на Кремъл, Путин е повторил гледната точка на Москва: че евентуалните договорености за Украйна следва да взимат под внимание корените на конфликта и сигурността на Руската федерация, и да изхождат от новите териториални реалности.

Понастоящем руски войски окупират повече от 100 хиляди квадратни километра от международно признатите украински територии.

Според германски правителствен говорител Шолц е подканил руския президент да се подготви за преговори с Украйна за "траен и справедлив" мир. Повторил е уверенията, че Берлин ще поддържа Киев докато е необходимо, и исканията си отпреди две години за изтегляне на руските войски оттатък международно признатите граници. Отбелязал е също така, че разполагането на севернокорейски войници на руска територия за бойни мисии срещу Украйна представлява сериозна ескалация и разширяване на конфликта.

Говорителят подчерта, че разговорът не се е случил зад гърба на украинците - преди да набере Путин, Шолц е разговарял с украинския президент Володимир Зеленски.

Според източник от администрацията на украинския президент, цитиран от Ройтерс, Зеленски е предупредил Шолц, че разговор с руския лидер ще е контрапродуктивен. Според украинския лидер "това само ще помогне на Путин като намали изолацията му. Путин не иска истински мир, иска да си отдъхне," сподели източникът на Ройтерс.

Агенция Ройтерс припомня, че миналия месец германският външен министър Аналена Бербок разкритикува Путин, че отказва да разговаря с Шолц и така игнорира сигналите от Берлин за възможно опосредстване на мирен процес.

Днешният разговор следва и неотдавнашния контакт по телефона Шолц с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, по време на който и двамата лидери обещаха да работят заедно за възстановяване на мира в Европа.

Междувременно, украинското министерство на външните работи разкритикува телефонния разговор между Шолц и Путин.

"Разговорите с руския диктатор като такива не добавят никаква стойност към стремежа към справедлив мир. Повече от две десетилетия Путин използва дългите разговори като ресурс за прокарване на интересите си. В момента разговорите само дават на Путин надежда за отслабване на неговата международна изолация", се подчертава в съобщение на министерството.

Освен това министерството настоя, че единственият начин руският държавен глава да започне да говори за мирни решения е със сила, като се използват "конкретни, силни действия", а не "убеждаване и опити за умилостивяване".



По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Медици искат жива охрана на Спешното отделение във Враца след пореден случай на агресия

Медици от Спешното отделение на врачанската болница настояват за жива охрана на отделението след поредния случай на агресия срещу тях. При инцидента, който е от началото на месеца, дежурна лекарка е нападната и бита от роднини на пациентка, на която е оказвана спешна помощ. "Категорично отказваме да работим в среда, в която постоянно има..

публикувано на 13.05.25 в 13:52

Половината българи признават – копирали са музика, снимки, филми и сериали от интернет

Половината от българите признават, че са копирали съдържание за лично ползване от легални източници в интернет. Става дума за музика, снимки, видеоклипове, филми и сериали, сочи проучване на "Алфа рисърч".  Изследването беше представено на кръгла маса, организирана от "Музикаутор" и посветена на частното копиране. Според изследването, близо..

публикувано на 13.05.25 в 13:46
Гроздан Караджов

Гроздан Караджов: Спешните мерки за безопасност в железопътния транспорт са изпълнени

Всички спешни мерки за безопасност в железопътния транспорт са изпълнени, отчете на министърът на транспорта Гроздан Караджов. От януари до април тази година общият брой на всички произшествия в жп-транспорта в сравнение с предходните 6 месеца е намалял с почти 40 на сто, като случаите от 129 са намалели на 74. Шестима леко пострадали..

публикувано на 13.05.25 в 13:21

"Светите братя Кирил и Методий - памет и прослава през вековете“ - изложба в Националната библиотека

В навечерието на 24 май Националната библиотека откри изложбата "Светите братя Кирил и Методий - памет и прослава през вековете“. Изложбата е под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова, която заяви, че е много важно обществото и децата на България да знаят повече за историята на светите братя Кирил и Методий:  "Важно е защото, за съжаление, колкото..

публикувано на 13.05.25 в 13:07
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов

Подготвят се промени в отпуските на работещите

Подготвят се промени в отпуските на работещите. Те засягат размера на допълнителния платен годишен отпуск, на който имат право хората с ненормиран работен ден. Това предвиждат проект за промени в Наредбата за работното време, почивките и отпуските, качен за обществено обсъждане. В него се регламентира и изменение при ползването на отпуска при..

публикувано на 13.05.25 в 12:53

Мицотакис и Мерц обсъждат отбраната на ЕС

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис и германският канцлер Фридрих Мерц обсъждат днес в Берлин новата отбранителна стратегия на Европейския съюз. Срещата на Мицотакис с новия германски канцлер се оценява от политическите анализатори като ключова не само за двете страни, но и за Европа. Акцент в разговорите е участието на двете страни в..

публикувано на 13.05.25 в 12:36

Фондация "Биоразнообразие" с акция за чешмите на Витоша

От Фондация "Биоразнообразие" продължават да търсят чешми, които са ценни за хората и биоразнообразието, и да ги възстановяват. След Сакар, Костинброд и Провадия във фокуса вече са чешмите в Природен парк "Витоша". Директорът на неправителствената екоорганизация Йорданка Славова посочи, че все още са на етап да се обиколят чешмите, да..

публикувано на 13.05.25 в 12:32