В Музея на науката и индустрията в Чикаго грейнаха празнични елхи. Сред тях отново има и българско Коледно дръвче. Изложбата вече е открита за посещения.
56 елхови дръвчета блестят в празнична украса в Музея на науката и индустрията в Чикаго. Сред тях за 5-та година има и българско Коледно дръвче, което сега е на много централно място. Играчки с български шевици, гирлянди от пуканки, нашенски кукли, плодове и светлинки блестят върху българската елха, за която инициаторката Анна Мария Бунева трябваше да изчака 4 години, за да получи разрешение и българската общност в Чикаго да се включи в изложбата.
Преди 82 години за първи път в Музея се украсява коледна елха. Това са годините на Втората световна война. Тогава елхата е само една, но в продължение на 12 дни всеки ден се сменя нейната украса според традициите на различните страни, които са на страната на САЩ. Целта е да се отдаде почит към 12-те съюзници във войната. Всяка следваща година участниците и броят на елхите, представящи традициите на различни страни от целия свят, се увеличават.
Само часове след откриването вече имаше и българи, като една от тях - Силвия Рачева каза:
"Коледа е любимият ми празник и затова винаги, винаги искам да дойда. И съм много щастлива, че Анна Мария е поела инициативата и започна тази хубава българска традиция. Тази година елхата е точно по средата. Много хора се спираха и снимаха елхата".
До края на годината България ще получи 1,5 млрд. лева по ПВУ, обяви в кулоарите на парламента вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев Той уточни, че към момента страната ни е получила 3 млрд. лв., остават още 9 млрд. Зелена светлина от ЕК за изменения ПВУ на България Единственият закон, който трябва да бъде..
Заради катастрофа на джип и товарен автомобил временно беше спряно движението и в двете посоки на Прохода на Републиката при Килифарево. Няма пострадали при инцидента, пътят е отворен за автомобили.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отказа да коментира приетата оставка на Кирил Петков като депутат с обяснението, че това е "маловажна тема" и насочи вниманието към по-важни теми – като постигнатото по ПВУ: "Важните са тези, които касаят милиарди левове, които България щеше да загуби тези 4 години, губеше ги и благодарение и на Урсула фон дер..
Все по-малко българи, живеещи в чужбина, изпращат децата си на неделно училище, където да учат български език и култура. Недостигат и младите преподаватели. Тези проблеми в работата си посочиха директорките на три от неделните български училища в Италия. Същевременно българското неделно училище "Асен и Илия Пейкови" в Рим проучва и..
Министърът на външните работи на Турция Хакан Фидан се е срещнал в Анкара с делегация на палестинската въоръжена групировка "Хамас“, в която е бил и ръководителят на политбюрото на движението Мохамед Дервиш, предаде турската държавна телевизия "ТРТ Хабер", позовавайки се на източници от Министерството на външните работи. По време на срещата са били..
НВО не бива да работи като вход за училища. Това заяви пред БНР Ирина Манушева, философ, преводач и активист за достъп до качествено образование. Организацията за икономическо сътрудничество и развитие публикува доклад за образованието у нас. Това е първият цялостен и независим анализ на българската система за оценяване, достъпен на български..
Пожарът на Халкидики е потушен без да пострадат туристи. На Крит обаче от вчера не могат да спрат огнената стихия. Има изгорели къщи и хотели. Няма активен пожарен фронт на Халкидики, съобщи кметът на Ситония. Огнеборците успяха да спрат пожара към вилната зона на град Никити. Все още обаче има опасност от разпалване на огнища от вятъра...
Едно от най-разпознаваемите и обичани лица на bTV: лъчезарният и винаги усмихнат Борислав Лазаров е гост в "Нощен Хоризонт". Той влиза в домовете..
Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат..
Нови цени на тока, природния газ и парното Репортаж на Юлияна Корнажева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.