Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рязко се увеличава насилието над деца в интернет, казват педагогическите съветници, които се включиха в инициативата

Детски протест и информационна кампания във В. Търново за Световния ден срещу насилието над деца

Снимка: Здравка Маслянкова

С детски протест и информационна кампания във Велико Търново отбелязаха Световния ден срещу насилието над деца.

Социални работници, психолози и ученици от три училища раздаваха на минувачите своите рисунки и лични послания срещу детското насилие.

В училище все още има вербално и физическо насилие, но рязко се увеличава насилието над деца в интернет, разказват педагогическите съветници. Деца разказаха и личните си истории.

Обиждат ме, удрят ме, блъскат ме. Това се случва в училище, разказват две момчета от Велико Търново в Световния ден за борба срещу насилието над деца:

"В класната ни стая не зная защо, но един от съучениците ми реши да ме блъсне, да ме удари, а аз нищо не му бях направил. Това трябва да спре"; "Понякога има психическо насилие и практическо. В училище понякога те обиждат и се радват като обиждат. Не ми е приятно".

Момчетата споделили с класния си ръководител и педагогическия съветник. Обществото ни е много толерантно към различни прояви на агресия, коментира Даниела Стоянова, педагогически съветник в ОУ "Бачо Киро" във Велико Търново. Тя подкрепи детската инициатива срещу насилието.

Зачестяват случаите на онлайн тормоз и насилие от деца над деца, коментира Стоянова:

"Или се споделят снимки на самите деца, които по някакъв начин са преправени като колажи, за да бъдат осмивани. Разменят се обидни квалификации. Напоследък се случва да се разпространяват и снимки на учители в тези групи, децата го наричат забава, но всъщност не разбират, че това нито е забавно, нито е приятно. Начинът, по който ние противодействаме, е с повече информация и работа с родителите".

Всяко второ дете, което е било консултирано в центъра за обществена подкрепа "Светулка" във Велико Търново е било жертва на някакво насилие, казва ръководителят на социалната услуга Албена Добрева.

С децата в центъра работят четирима психолози, опитват се да помагат:

"Въпросът е какво правим с онези, които не са стигнали до нас, със скритите случаи на насилие, които не смеят да кажат, че вкъщи ги бият, че не им дават пари за храна, че им се е случило нещо лошо в парка, че съседската дете по чин ги удря, блъска, хапе? Отиваме на място в училищата".
Албена Добрева
През тази година срещу насилието от център "Светулка" са работили с децата от училище "Комаров" във Велико Търново и от  училището в Килифарево. Резултатът, според класните ръководители, е, че часовете вече протичат по-спокойно, разказа Албена Добрева. 
 
Превенцията е в основата да се справим с проблема, коментира Росица Димитрова, директор на общинската социална и здравна дирекция:

"По-силно трябва да включим родителите към всичко това, което правим".

"Веднъж се прибирах по тъмно от училище. Тогава един полупиян човек ме заплаши, че ще ме отвлече. Изплаших се и започнах да бягам, а той ме преследваше. Изтичах до възрастен и помолих за помощ. Той го изгони и аз се прибрах". Този разказ на петокласник от великотърновско училище раздаваха децата на минувачите на три възлови места в центъра на Велико Търново по обяд, а възрастните ги подминаваха.

"Защо ние възрастните не искаме да дадем глас на това, че децата ни не трябва да бъдат насилвани, не трябва да бъдат удряни? Ако ние, възрастните, не го направим, какво поколение очакваме да имаме", коментира Албена Добрева.  

А децата изкрещяха: "Не на насилието над деца".

Снимки -  Здравка Маслянкова.

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Протест на таксиметрови шофьори в Барселона.

Пристанището в Барселона намалява терминалите за круизни кораби

Пристанището в Барселона ще намали от 7 на 5 терминалите за обслужване на круизни кораби. Планът беше включен в ново споразумение между Общинския съвет и управлението на порта. Постигнатото споразумение включва разрушаване на терминали A, B и C и превръщането им в един, така че капацитетът на трите терминала, който има 12 800 пътници, ще бъде..

публикувано на 20.07.25 в 20:39
Изглед от остров Евия

В Гърция очакват 6 поредни горещи дни, температурите - до 43 градуса

Шест поредни дни с температури, които на места ще достигнат до 43 градуса - това е прогнозата за Гърция през следващата седмица. Всички райони на Гърция ще бъдат засегнати от екстремно високи температури, според синоптиците. Провежда се извънредно заседание на Комисията за реакции при бедствия. Специалисти поясняват до къде достига рискът за..

публикувано на 20.07.25 в 20:32

Спасиха двама българи от потъваща яхта на Пелопонес

Спасиха двама българи от потъваща яхта на Пелопонес. Морска охрана е получила сигнал за помощ от капитан на яхта, която се намира в открито море до град Егио на Пелопонес. Поради техническа повреда яхтата е блокирала на място, съобщил напитанът. На нея имало четирима души – капитанът - грък, двама българи и един руски гражданин...

публикувано на 20.07.25 в 20:12
Владимир Путин и Ким Чен-ун в Пхенян, 19 юни 2024 г.

Файненшъл Таймс: Търговското сътрудничество между Москва и Пхенян се разраства

Северна Корея и Русия задълбочават икономическите си връзки, съобщава "Файненшъл Таймс". Търговското сътрудничество между Москва и Пхенян се разраства и предоставя на двата режима нов инструмент за противодействие на западния натиск, пише изданието и дава пример с това, че севернокорейски ябълки вече се появяват на рафтовете в руски супермаркети...

публикувано на 20.07.25 в 20:09

Външният министър на Румъния: Трябва да помогнем на Украйна да спечели войната

Трябва да помогнем на Украйна да спечели войната. За това призова външният министър на Румъния О а на Ц о ю. В интервю за местната телевизия "Антена 3" тя коментира още, че Букурещ няма да изпраща войски на украинския фронт но ще предостави хуманитарна подкрепа. Също така Румъния ще се включи в процеса по възстановяването на Украйна. Още от Лъчезар..

публикувано на 20.07.25 в 19:50

Локализиран е пожарът в близост до село Стефан Караджово

Огнеборци и доброволци успяха да локализират пожара в близост до село Стефан Караджово в община Болярово.  Това съобщи директорът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" Ямбол - Иван Динев. Голям пожар бушува в землището на ямболското село Стефан Караджово " Вятърът се обърна към селото и застрашаваше населеното място...

публикувано на 20.07.25 в 19:46
Андрей Бабиш

Бабиш заяви, че смята да спре доставките на оръжие за Украйна, ако спечели изборите в Чехия през октомври

Евроскептикът и фаворит за спечелване на предстоящите през октомври парламентарни избори в Чехия Андрей Бабиш заяви в интервю за „Файненшъл таймс“, че възнамерява да пренебрегне целта на НАТО за 5% разходи за отбрана и да спре доставките на оръжие за Украйна. Бабиш планира да наруши обещанието на Прага да увеличи разходите за отбрана до 5% от..

публикувано на 20.07.25 в 19:39