Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза, че ГЕРБ-СДС ще гласува единствено за Рая Назарян като председател на парламента.
"Ние ще гласуваме за Рая Назарян. Имаме решение вече на общинските събрания, на Изпълнителната комисия, че подкрепяме Рая Назарян. Това го иска партията от мене и не зависи от моите решения.
Имаше едно хубаво стихотворение навремето: "Първите паднаха в кърви, последните станаха първи".
Това е в момента, което искат да преподредят в този парламент и всъщност изобщо не става въпрос вече за избор на председател и работещ парламент, защото самите вие, самите ние, всички казахме, че тези избори са нелегитимни. Жалби, жалби, жалби, оспорва се в Конституционния съд, и в същото време ама да заработел парламента. Ами ако решението на Конституционния съд е обратното на това, което си мислим?", коментира лидерът на ГЕРБ.
В кулоарите на парламента съпредседателят "Продължаваме промяната - Демократична България" Кирил Петков обяви, че партията му ще подкрепи Силви Кирилов за председател на парламента.
По думите му, решението е за да започне работа 51-вото Народно събрание. ПП-ДБ затова е оттеглил своята кандидатура на Андрей Цеков.
"Истината е, че ние на "Има такъв народ" нямаме история на голямо доверие също, но те подписаха декларацията и подкрепата на "Продължаваме промяната" към Силви Кирилов ще бъде дотам, докато сме сигурни, че той подкрепя махането на бухалките на Пеевски и на Борисов. Това ще бъде решението от "Продължаваме промяната" да го подкрепим Силви този път. Ще следим всяко следващо тяхно действие и по никакъв начин няма да пречим най-накрая този парламент да започне да заработи, защото ние също знаем, че ако не заработи, нито ще можем да спрем избирането на главния прокурор за следващите седем години, нито ще можем да сменим Изборния кодекс, а на следващи избори да се отиде с този Изборен кодекс и с гарантиран главен прокурор за следващите седем години да бъде Сарафов, е напълно недопустимо за нас. Затова ние взимаме категорична позиция", коментира Петков.
Надежда Йорданова от "Демократична България" заяви, че ще гласуват "въздържал се", защото за тях "влизането в едно мнозинство с "Възраждане" е ценностна пречка".
Председателят на ПГ на "Има такъв народ" Тошко Йорданов пък заяви, че ако не бъде подкрепена кандидатурата на Силви Кирилов за председател на парламента, това ще покаже зависимости.
По думите му, ще има балотаж между Рая Назарян и Силви Кирилов.
"Много е просто. Ще бъдем в такава ситуация, че ако на балотаж отидат доц. Кирилов и Рая Назарян, това означава, че на балотажа всеки, който не подкрепи Силви Кирилов, всъщност крепи кабинета "Главчев" и при евентуални избори иска този кабинет на управлява и да гледаме същите мизерии, които гледахме на последните избори. Толкова е простичко и там ще лъснат зависимости, ако има такива, разбира се, на партии, които говорят едно, а когато трябва да избират между Главчев и ако се стигне до избори, служебен премиер, който да не е Главчев, защото Рая Назарян знаете, че е проформа. Тя каза, че така или иначе няма да ходи, тоест остава си Главчев. Поне ще има опции президента. Опциите му са между Главчев, Главчев и Главчев", категоричен е Йорданов.
А лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов не е изненадан и дори е удовлетворен от отказа на ПП-ДБ да приемат поканата им за среща за възможностите за съставяне на редовен кабинет.
"Разбира се, че не е изненада. Те са в крайна сметка марионетки на ДПС и на Пеевски и виждаме, че всеки един техен ход обслужва ДПС и Пеевски. ПП-ДБ са токсични. Те са един от символите на корупцията и на лъжата в българската политика, така че за нас това не е изненада, но ние бяхме длъжни да ги поканим, за да покажат за последен и пореден път, вероятно всъщност няма да е последен, каква е тяхната истинска същност. Истината е, да го кажа на съвсем простонароден език: вари ги, печи ги, ПП-ДБ си искат ГЕРБ и това е положението. Видяхте, че ние им предложихме среща. Същия ден Атанас Атанасов излезе и каза: "Г-н Борисов, дайте да се срещнем пак". Това наистина е вече върховна форма на политическо лицемерие. Радвам се, че се получи така, защото за пореден път свалихме маските от тази наистина токсична политическа формация в българския парламент", каза Костадин Костадинов.
Пожар е възникнал в землището на село Илинденци, община Струмяни. Сигналът е подаден към 23.30 часа. Огънят е обхванал между 50 и 100 декара сухи треви, но има и много хвойнови храсти. На място са пристигнали екипи с два противопожарни автомобила, както и доброволци от местното формирование. Над 50 души се борят пожарът да не се разпространи..
Стотици жители и гости на Карлово присъстваха на тържествения митинг - заря на площад "Васил Левски" по повод 188-годишнина от рождението на Апостола. Живеем в сложни времена, които разделят нацията и обществото, но усилието и старанието, когато имаме примера пред себе си, трябва да ни постеле онази пътека на достойнство и..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и преклонениeто..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп е засилил позицията си в търговските преговори с Европейския съюз, като вече призовава за включване на базова тарифа от 15% до 20% за вноса на стоки от ЕС при всяко едно бъдещо споразумение, съобщи "Файненшъл таймс". Три лица, запознати с преговорите с блока, разкриха пред финансов издание,..
В Етрополе вицепрезидентът Илияна Йотова участва в тържествена церемония по откриване на паметник на Васил Левски. Йотова се присъедини към шествието по повод 188-годишнината от рождението на Апостола на свободата. В словото си на тържествената церемония вицепрезидентът припомни, че Левски има една идеология и това е България: "Само..
Тлеят отделни места и паднали дървета на пожара в Рила. Това са установили горските работници, които днес направиха обход на място и с дрон при пожара в Рила. За утре се създава организация на терена отново да се качат екип пожарникари, които да обезопасяват такива огнища. Акцията ще продължи и следващите дни, каза за БНР началникът на..
Великобритания се присъедини към обширния нов пакет от санкции на Европейския съюз срещу Русия заради войната в Украйна, насочен към енергийния сектор чрез понижаване на ценовия таван за износ на руски петрол, предаде Франс прес. Страните от ЕС одобриха 18-тия пакет санкции срещу Русия Украинският премиер приветства приемането на новия..
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го..
Взаимодействието между ГЕРБ и ДПС-НН е малко вдигане на прах, няма нюанси, все по-черно бяло изглежда. Бойко Борисов вече не се крие в това..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..