Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В очакване на българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция"

| Интервю
Снимка: Силвия Великова

Тази вечер от 19 часа в зала 1 на НДК ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция" в рамките на 38-ото издание на Киномания. Филмът е една от най-мащабните италиано-български исторически продукции. 

Това е биографичен филм за Енрико Берлингуер, генерален секретар на Италианската комунистическа партия и една от най-влиятелните политически фигури в Италия и в света през 70-те години на ХХ век. 

Пред БНР продуцентът на филма Мартичка Божилова посочи, че в продукцията участва голям творчески и технически екип от България. А Зала 1 на НДК е ползвана, за да бъде пресъздадена атмосферата на Кремъл като част от сюжета на филма:

"В зала 1 на НДК построихме голямата конгресна зала на Кремъл, където той държи една предизвикателна реч, която подканва нашите диктатори и ги призовава към повече демократичност. Тогава се получава един сблъсък между тях и се прекъсват отношенията между нашите диктатури и т.нар. западен социализъм или еврокомунизъм".

В предаването "Преди всички" тя припомни историческите факти, залегнали във филма. 

По думите ѝ филмът е изключително автентичен. Това са кино кадри, които изключително сполучливо пресъздават времето, подчерта Божилова.

Много неща можем да научим, смята тя и изтъкна, че филмът разглежда от съвсем друга гледна точка и България, и Съветския блок. 

"Научваме за пореден път за машината на Държавна сигурност и КГБ, как са действали абсолютно безмилостно, след което всичко се покрива. Не случайно тази история не се знае. Всичко е потулено много майсторски". 

Според Мартичка Божилова това е голям шанс за нас, защото това е огромна и скъпа продукция. Много рядко такъв европейски филм, който пряко засяга България, въобще се осъществява, каза още тя. 

В момента филмът е на разпространение в Италия, с огромен успех. От следващата година той тръгва и по българските кина. 

Цялото интервю на Силвия Великова с Мартичка Божилова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски

Зеленски: Прекратяването на огъня зависи от адекватния натиск върху Русия

Украинският президент Володимир Зеленски заяви в петък, че Киев и съюзниците му споделят разбирането, че вече е възможно да се постигне поне прекратяване на огъня, но добави, че в крайна сметка това ще зависи от "правилния натиск върху Русия", съобщава Ройтерс. Във вечерното си видеобръщение към украинския народ Зеленски заяви, че е провел..

публикувано на 08.08.25 в 20:52
Проток Дарданели

Турция временно затвори протока Дарданели заради бушуващи пожари в провинция Чанаккале

Турция временно затвори протока Дарданели в двете посоки заради бушуващи пожари в северозападната провинция Чанаккале, които обхванаха големи територии заради силния вятър. Евакуирани са били три села и дом за възрастни хора, в който са били настанени 52-ама души. На кадри, излъчени от турски медии, се вижда как огнеборци са принудени да..

публикувано на 08.08.25 в 20:32

МВнР: България изразява загриженост от разширяването на военната операция в Ивицата Газа

България изразява дълбока загриженост от разширяването на военната операция в Ивицата Газа и призовава за незабавното и безусловно освобождаване на всички израелски заложници, държани от "Хамас" в нечовешки условия. Това се посочва в публикация на страницата на Министерството на външните работи (МВнР) в социалната мрежа "X". Хуманитарната..

публикувано на 08.08.25 в 20:18
Доналд Тръмп и Джорджа Мелони

Тръмп обсъди с Мелони възможността срещата му с Путин да се проведе в Рим

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп е обсъдил с италианския премиер Джорджа Мелони възможността срещата му с Путин да се проведе в Рим следващата седмица, съобщи Sky News, позовавайки се на източници от италианското правителство. Добавя се още, че това най-вероятно би се случило във Ватикана. Италия е готов да подкрепи "искрено и..

публикувано на 08.08.25 в 19:49

Авиокомпания свали дете с инвалидна количка от самолет на летището в София

Авиокомпания е свалила дете с инвалидна количка от самолет на летището в София. За скандалния случай съобщи транспортният министър Гроздан Караджов в профила си във Фейсбук. Българско семейство с трудноподвижно дете на 9 години е избрало да пътува до Тулуза през Бергамо с полет на нискотарифна авиокомпания. Семейството е било качено на борда..

публикувано на 08.08.25 в 19:35

Не е установено заболяването "син език" по преживните животни в Смолянска област

Не е установено наличие на заболяване от син език по преживните животни след сигнал в конкретен обект в Смолянска област. По-рано днес се появи информация в социалните мрежи за заболяването сред стадо в Родопите. Направена е проверка от Областната дирекция по безопасност на храните за евентуално заболяване от син език по преживните животни и..

публикувано на 08.08.25 в 19:28

Киев ще получи транш от над 3,2 млрд. евро от помощта на ЕС по Механизма за Украйна

Киев ще получи над 3,2 милиарда евро, след като страните членки на ЕС приеха решение за четвъртото редовно плащане на помощта по линия на Механизма за Украйна. Основната цел е да се укрепи макрофинансовата стабилност на страната и да се подпомогне функционирането на нейната публична администрация. Плащанията по Механизма за Украйна са тясно..

публикувано на 08.08.25 в 19:13