Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Развиващите се държави критикуваха споразумението от КОП29

Снимка: БТА

Помощта, обещана за енергийния преход в по-бедните държави и адаптирането им към климатични промени, ще нарасне трикратно през следващото десетилетие и ще достигне 300 милиарда долара годишно през 2035-та.
За това се договориха участниците в международната конференция в Баку.
В окончателния текст отпадна обещанието за изричен отказ от фосилните горива. Средствата ще бъдат осигурени от Европейския съюз и 23 развити държави. Китай - втората по големина икономика в света и най-големият замърсител - отказа да бъде вписан сред тях с аргумента, че вече предоставя помощ по линията на двустранни споразумения. 
Индия и редица по-бедни страни възроптаха срещу сумата от 300 милиарда годишно като "мизерна" и "обидна" предвид величината на проблемите, създадени от глобалното затопляне.

Съгласно споразумението от Баку развитите страни трябва да отпускат най-малко 300 милиарда долара годишно до 2035 година. Парите ще идват от различни източници, включително държавни бюджети, частни инвеститори и потенциално данъчно облагане на авиационния сектор и богатите. Съединените щати и ЕС призоваха за разширяване на донорската база и включване на държави като Китай и Саудитска Арабия, които все още са в групата на развиващите се, въпреки печелившите си икономики. Китай обаче отказва да промени статута си с довода, че вече отпуска двустранна финансова помощ

Еврокомисарят по климатичната политика Вопке Хукстра, който бе главен преговарящ на ЕС, определи постигнатото като “амбициозно, необходимо, реалистично и постижимо”.

"Опитахме се да договорим справедливо за всички споразумение като вземем предвид страданията, възможностите и желанията на другите."

Според най-слабо развитите страни, които са и сред най-засегнатите от климатичната криза, постигнатото споразумение  е твърде малко и твърде закъсняло. Представители на малките островни държави дори демонстративно напуснаха преговорните зали в часовете преди оформянето на крайната сделка.

Споразумението за 300 млрд. долара е "шега" и "обида", заяви представителят на Нигерия. Делегатът на Боливия изрази съжаление, че развиващите се страни са оставени сами да се справят с тежкото си положение в климатичната криза.

А представителката на Пакистан изтъкна:

"Тръгваме си от Баку със смесени чувства и натежало сърце, защото има критични пропуски в решенията, които приехме тук."

Преговорите бяха сцена на спорове и между развиващите се страни. Блокът на най-бедните поиска 220 милиарда годишно, докато Съюзът на малките островни държави - 39 милиарда. Числата не бяха отразени в заключителния текст.

Световната организация за борба с изменението на климата "Грийнпийс" осъди споразумението, заявявайки, че преговарящите са отстъпили пред интересите на страните производителки на петрол. Текстът от КОП 28 за "постепенно отказване от изкопаемите горива" е изчезнал в споразумението от Баку.

"Нито една страна не получи всичко, което искаше, тръгваме си от Баку с планини от работа пред нас." каза изпълнителният секретар на рамковата конвенция Саймън Стийл.

Надявах се на по-амбициозни резултати, каза в обръщението си генералния секретар на ООН Антониу Гутериш, но допълни, че споразумението от Баку е база, върху която ще се надгражда.


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приятели на загинало край Кюстендил момиче призовават за символичен протест

Приятели на загиналата при ПТП с коне 18-годишна Андреа призовават: "Нека всеки на 12 април, в 12 часа да спре за 12 минути на пътя!". По този начин те изразяват недоволството си от бездействието или късните реакции на институциите и да се направи всичко, за да не спират повече детски животи по пътищата. 18-годишната Андреа загуби живота си..

публикувано на 09.04.25 в 14:46
Естонският флаг се развява над сградата на парламента в Талин.

Естония ограничи избирателните права на руското малцинство

Естонският президент подписа днес конституционна поправка, която забранява на неграждани на ЕС да взимат участие в местни избори в стъпка, насочена срещу голямото руско малцинство в балтийската република, предаде АФП. Депутатите гласуваха с голямо мнозинство в подкрепа на промените на 26 март на фона на увеличени опасения за сигурността на..

публикувано на 09.04.25 в 14:34

Проверяват водач на микробус за използване на газова бутилка в превозното средство

Животът на петнадесетина пътници, които са пътували тази сутрин по линията от Павликени през село Хотница до Велико Търново, е бил застрашен, защото водачът на микробуса е използвал за отопление в превозното средство туристическа газова бутилка с открит огън. Фирмата превозвач започва проверка по случая. В социалните мрежи Ивелина Димкова..

публикувано на 09.04.25 в 14:21
Олаф Шолц и Фридрих Мерц

Германия: Консерватори и социалдемократи договориха съвместно управление

В Германия консерватори и социалдемократи се споразумяха за съвместно управление. По-късно днес е насрочена пресконференция на партийните лидери. Американските мита и сривът на борсите форсираха коалиционните преговори в Берлин между консервативния блок ХДС/ХСС и социалдемократическата партия (ГСДП). Двете партии договориха пълно мълчание по..

публикувано на 09.04.25 в 14:11
Фестивалът на българската книга в Брюксел - 2025 г.

Фестивал на българската книга в Брюксел - 2025 година

И през 2025-та Фестивалът на българската книга в Брюксел ще отведе популярни български писатели до нашите сънародници в Белгия.  Датите вече са ясни – 14 и 15-ти юни . Смея да кажа, че дните са истински празник на българската литература, доброто настроение и ценните срещи.  Фестивалът на българската книга в Брюксел създаде другото лице на..

публикувано на 09.04.25 в 14:10
Светлозар Абрашев

Светлозар Абрашев: Нужна е работеща КФН, защото най-важно за пазара е доверието

Най-важно за пазара е доверието, затова е нужна работеща Комисия за финансов надзор (КФН). Това каза пред БНР Светлозар Абрашев, управляващ партньор в една от фирмите - инвестиционни посредници на българския пазар, като уточни: "Доверието в пазара е доверие, че инвеститорите ще бъдат защитени , а за това е нужна една работеща КФН, която   да се..

публикувано на 09.04.25 в 13:59

Депутатите приеха промени в Закона за насърчаване на инвестициите

Депутатите приеха на първо четене проекта на ГЕРБ-СДС за промени в Закона за насърчаване на инвестициите и отхвърлиха внесения от ПП-ДБ. "ЗА" проекта на ГЕРБ-СДС гласуваха от парламентарната група-вносител, "БСП-Обединена левица", ИТН, ДПС-ДПС и "ДПС-Ново начало". ПП-ДБ бяха подкрепени от 26 депутати от тяхната група, от ДПС-ДПС и 1 от БСП...

публикувано на 09.04.25 в 13:56