Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Много от тези сайтове имитират реалните с почти 100% дублаж на съдържание, но има и леки подсказки

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Съветът на експерта: От рискови сайтове да се пазарува с виртуални банкови карти

| Интервю
Снимка: Архив
Чуй новината! Чуй новината:

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври, сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. 

Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика към съда и прокуратурата и развива свой бизнес в сферата на киберсигурността. 

Много от тези сайтове имитират реалните с почти 100% дублаж на съдържание, но има и леки подсказки - дребни детайли, които биха убегнали на някого, който просто иска да си купи нещо на оферта, пояснява той.

Да бъдем по-наблюдателни и да търсим издаващите ги следи, като например сгрешено изписване на името на сайта в регистрирания домейн, съветва специалистът. Правописната грешка обаче може да остане незабелязана. 

Целта: извличат информацията от банковата карта, проверяват наличността в нея и изтеглят, каквото могат, разказва експертът.

Ниските цени или награди са най-честите примамки, предупреждава Обретенов. 

Обретен Обретенов

Един от най-сигурните инструменти за безопасни онлайн плащания са виртуалните карти, в които има лимит на сумата и не се предоставя достъп до цялата разплащателна сметка, посочва още Обретен Обретенов.

Финтех компаниите предлагат застраховки и условия за връщане на част от загубените средства при рискови покупки, но на първо място е добре да следим активността по картата, за да хванем съмнителни транзакции навреме, отбелязва експертът. 

За да не ставаме жертва на т.нар. фишинг атаки, трябва да внимаваме и да не отварям дълги линкове със смесени знаци, изпратени по електронните ни пощи. Имейли от банки, изискващи спешност за някакво действие, указват, че става въпрос за измама, подчертава той.

"Самият имейл, ако иска да ни измами, винаги ще приканва към бързо действие. В този случай хората действат без да мислят. Това се нарича социално инженерство."

Чуйте повече по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17