Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Социалното село Церова кория

Снимка: Здравка Маслянкова

10 са специализираните социални институции в община Велико Търново, които осигуряват денонощни грижи за хората с умствена изостаналост. Няколко стотин души са в листата на чакащите. Политическата криза, забавянето в Плана за възстановяване и на Оперативните програми още повече изострят кризата, защото няма "зелена светлина“ за разширение на услугите за хората с увреждания, а те се увеличават, коментира за Българското национално радио Росица Димитрова, директор на общинската социална и здравна дирекция в община Велико Търново и бивш заместник-социален министър.

Същевременно великотърновското село Церова кория е най-социалното село в страната, където работи комплекс за хората с умствена изостаналост. Началото е поставено преди 60 години със създаването на специализирания дом за тези пациенти.

Най-голямата сграда в центъра на великотърновското село Церова кория не е нито кметството, нито читалището или училището, нито земеделската кооперация. Това е домът за пълнолетни с умствена изостаналост. В селото има още три големи общински къщи, които са центрове за настаняване от семеен тип за тези хора. Отделно е държавната психиатрична болница. Това прави Церова кория най-социалното село в страната за хората с умствена изостаналост.

124 са настанените в социалния комплекс за пълнолетни с умствена изостаналост в Церова кория. А за 60 години през специализирания дом са преминали 182-а души, разказва Нина Русева, управител на общинския социален комплекс.

"Хората се настаняват по един и по двама в самостоятелни стаи със санитарни възли. Осигурени са им общи помещения, в които се провеждат терапевтични занимания. Имаме трудово-терапевтично стопанство. И площадки на открито, пригодени за хора с увреждания, имаме басейн и всичко, което имат хората в собствените си домове. Осигурено им е топлина, дом, уют. В менюто им всеки ден има месо. Закуската се състои от напитка и топла закуска, която се приготвя в институцията или във всяка от услугите в центровете за настаняване от семеен тип, където самите потребители участват в нейното приготвяне. Обядът се състои от супа, второ и десерт. Хората не стоят заключени, те са на свободен режим. Голяма част от тях излизат ежедневно за пазаруват в селото“.

От 18-годишни до над 80 годишни са хората, които са намерили своя дом и грижа в социалния комплекс за хора с умствена изостаналост в Церова кория. Тези от тях, които са в по-леко състояние, плетат, готвят, работят в зеленчуковото стопанство, участват в театрални представления, пеят, рецитират. Имат активен социален живот и трудова заетост, което е най-важното, казва Нина Русева:

"Осигурена е трудова заетост, като имате предвид, че те никога не са учили, никога не са работили. Благодарение на усилията на екипите, те придобиват реално умения и стигнахме до ниво  - от потребители те са част от екипите на услугите и си работят в тях на трудов договор“.

Една от успешно реализиралите се е Мария Димитрова. Младата жена живее и работи в един от центровете за настаняване от семеен тип за хора с умствена изостаналост в Церова кория:

"Бачкам, готвя, шетам и чистя. Харесва ми в центъра, където съм започнала на работа с чистене и хигиена. Имам приятел“.

Не малка част от хората в Церова кория работят в социалния комплекс. Сред тях е медицинският фелдшер Нели Станева.  За оказваната медицинска грижа казва:

"Напълно адекватна. Има хора с диабет, с хипертония, с други съпътстващи заболявания. Имаме си личен лекар, който ги наблюдава и при необходимост се предприемат съответните мерки за лечение в болница или в рамките на дома. Много са ми любимците в дома. Те са като деца, очакват да ги гушнеш, да им кажеш сладка приказка, да си поговориш с тях, да ги помилваш“.

За домуващите вече са осигурени противогрипни ваксини. Уверявам се и че контролът за хигиена и дезинфекция е строг.

Социалният комплекс с дома за хора с умствена изостаналост в Церова кория е като бяла лястовица в страната ни.

Хората с умствена изостаналост в различните форми на социалните услуги непрекъснато се увеличават, коментира Росица Димитрова, директор на общинската социална и здравна дирекция в Община Велико Търново, посочвайки листата на чакащите за настаняване: 

"400 са само за социалните услуги в община Велико Търново за резидентна грижа за лица с умствена изостаналост. Това е една огромно число. Този тип социални услуги без значение в коя община са организирани са в подкрепа на хората с умствена изостаналост от цялата страна“.

В поредица от срещи общините и областната управа във Велико Търново отдавна направиха карта на социалните услуги, в която определиха какви социални услуги за какви нуждаещи се хора има нужда още да бъдат направени. Информацията е предадена в Социалното министерство, но политическата криза спъва всичко, коментира Росица Димитрова, която беше и заместник социален министър преди 6 години:

"Всичката тази въртележка с нетрайните функционирания на парламента, с постоянните избори, служебни правителства, липсата на редовно правителство не ни позволиха, всичко това, което беше договорено и е договорено за социална инфраструктура с финансиране, както по Програмата за регионално развитие, така и по Националния план за възстановяване и устойчивост, към днешна дата, вече изтича 2024 година, да имаме изключително под 1 процент, най-вероятно, усвояемост специално за социална инфраструктура. Всичко за хората с умствена изостаналост, за хората с психични разстройства, за хората с деменция, освен по Плана за възстановяване, което е определено, по други мерки, свързани с Програмата за регионално развитие, не е обявявано. Това за мен е лош показател“.

Хората с умствена изостаналост не са невидими и най-малко са виновни за политическата криза в страната, чиято жертва са.

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тежка катастрофа с кола и бус край Велико Търново, има загинал

Шофьор на лек автомобил е загинал на място при катастрофа на главния път София – Варна при село Шереметя, съобщиха от полицията във Велико Търново. Челно са се ударили колата и товарен бус. Няма други пострадали при инцидента. Все още няма информация за резултатите от алкохолните проби. На мястото на катастрофата пътят е..

публикувано на 04.01.25 в 11:44

Йоханес Петерс: Натовски кораби в Балтика ще е сигнал към Москва, че няма да търпим саботажи

"Ще разберем какво точно се е случило в Балтийско море. Вече имаме опит".  Така категоричен е финландският президент Александър Стуб. А поводът за думите му е поредната повреда по елемент от критичната инфраструктура на дъното на Балтийско море. В първия ден на Коледа беше прекъснат кабел, свързващ електропреносните мрежи на Финландия и Естония. В..

публикувано на 04.01.25 в 11:40

В Гърция: Започна записването за ваучери за безплатна почивка

Започна записването в Гърция за ваучери за безплатна почивка, на които право имат и българските граждани, които живеят и работят в южната ни съседка. С предимство са пенсионери, многодетни семейства, лица със специални нужди и безработни. Стойността на ваучера може да достигне до 600 евро, в зависимост от годишния приход на семейството и..

публикувано на 04.01.25 в 11:38

Габрово ще чества 165 години от обявяването си за град

С настъпването на 2025-а година Интерактивният музей на индустрията в Габрово стартира нова поредица за 165-ата годишнина от обявяването на Габрово за град. Интерактивният музей на индустрията тематично представя периодите на зараждане на габровската индустрия, развитието на Габрово като важно търговско и занаятчийско средище и..

публикувано на 04.01.25 в 11:38
Гарата на град Пшемишъл в Полша, близо до границата с Украйна, 2022 г.

Полша и украинските бежанци - възможна е следваща вълна

Укрепването на сигурността на Европейския съюз е водещият приоритет на полското председателство, което започна на 1 януари. За решаването на тази задача е необходимо да бъдат овладени последиците от руската агресия срещу Украйна. Една от тях беше вълната от над 6 и половина милиона бежанци, близо милион от които бяха приютени именно от Полша...

публикувано на 04.01.25 в 11:05
Галя Кондева, служебен  министър на здравеопазването

България похарчила над 145 млн. лева за ваксини срещу Covid-19, бракувани през 2022-2024 г.

Над 145 милиона лева е похарчила държавата за ваксини срещу Covid-19, които са били бракувани в периода от 2022 до 2024 година. Това посочва служебният здравен министър Галя Кондева в отговор на въпрос от депутата Виктор Папазов, публикуван на сайта на Народното събрание Повече от 5 милиона дози ваксини, произведени от седем компании, са..

публикувано на 04.01.25 в 11:04
Зоопаркът в София

Рекорден брой животни са се родили в столичния зоопарк през 2024 г.

Рекорден брой животни са се родили в столичния зоопарк миналата година. Над 300 животни от 280 вида живеят в зоологическата градина в София, която работи без почивен ден. За БНР директорът му Добромир Бориславов каза, че в зоопарка са настанени и спасени диви животни и птици, пострадали при инциденти или отглеждани неправомерно от..

публикувано на 04.01.25 в 10:49