Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Не вярвам, че примирието между Израел и "Хизбула" ще продължи дълго"

Руслан Трад: Създаде се фалшиво впечатление, че войната в Сирия е приключила

"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема"

| Интервю
Руслан Трад
Снимка: Личен архив

"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР Руслан Трад, военен анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон.

Споразумение за прекратяване на огъня между Израел и ливанската шиитска групировка "Хизбула" влезе в сила  на 27 – ми ноември. Още същият ден обаче се разпали отново една стара война в региона – в съседна Сирия джихадисти от групировката "Хаят Тахрир ал-Шам" и техни съюзници, поддържани от Турция, започнаха офанзива в Алепо. 

"Създаде се едно фалшиво впечатление, че войната там е приключила. Това де факто никога не се е случвало. На ежедневна база има обстрели. 

Случващото се сега в Северна Сирия е следствие от поредица събития. През последните месеци силите на Башар Асад и на руската авиация, разположена в района, постоянно бомбардират зони, които са под контрола на бунтовническите сили – както на  "Хаят Тахрир ал-Шам", така и на подкрепени от Турция формации. Това доведе до цивилни жертви, разрушаване на инфраструктура и активизиране на фронта". 

Мисля, че дори бунтовниците са изненадани от факта, че за 48 часа защитните линии, които би трябвало да съществуват в град като Алепо, просто колабираха, обясни още Трад в предаването "Събота 150". 

Такава операция не се започва без подготовка и без дългосрочна цел, заяви той.

"Говорим за много важен град и за много военна инфраструктура, която в момента е пленена от бунтовническите сили. От два дни има нарушени комуникации на силите на режима, което може да означава, че най-вероятно ще се търси възстановяване на границите на буферните зони от 2019 година. 

Вече има убити руски оператори на дронове. Тези дронове бяха иззети от бунтовниците. Това е сериозен удар за разположените в Сирия руски части. Русия разполага с ВВС в Сирия, но в същото време сякаш страни от пряко участие в подкрепа на режима. Иран обаче не може да си позволи дълго време да остане встрани". 

Анализаторът посочи, че Израел следи изкъсо какво се случва на сирийска територия. 

"От сутринта има израелски удари върху ливанско-сирийски гранични пунктове. Израелската армия твърди, че е имало опит за прехвърляне на оръжия към "Хизбула" в Сирия". 

"Хизбула" е разположила най-силните си части в Сирия, а не в Ливан, обясни още той.

"Може би ще опита да се прегрупира, каквото е и опасението на Израел. Не вярвам, че примирието между Израел и "Хизбула" ще продължи дълго време".

"Хамас" и "Хизбула" обаче имат много различни цели, обясни Трад. 

"Палестина е тема повече за "Хамас", отколкото за "Хизбула". Ръководството на "Хамас" трябва да напусне Катар. Една от версиите е, че ще замине за Алжир. Остава въпросът кой ще управлява ивицата Газа. Много е вероятно да има опит за подписване на споразумение между "Фатах" на Махмуд Абас и "Хамас" за общо управление и обединение между двете най-големи палестински фракции".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Директор на столично училище: Имаме финансови резерви, ще увеличим заплатите

В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в интервю пред БНР. Председателят на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета на България Диян Стаматов, директор на софийското 119 СУ "Акад. Михаил Арнаудов", бивш зам.-министър на МОН..

публикувано на 17.01.25 в 13:58
Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров

КРС: Няма мобилен оператор - монополист за 2024 г.

За 2024 г. няма мобилен оператор, който да е монополист , т.е. да има 50 и над 50% участие на пазара и той да диктува цените на този пазар. Това заяви пред БНР председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров. По думите му се правят регулярни проверки на мобилните оператори за това дали някой не се държи като монополист..

публикувано на 16.01.25 в 09:40

Венци Мицов: Партиите продават страх, а не решение на въпросите

" Зарът е хвърлен, дюшешът е излязъл. Скоро можем да пием благата ракия. Доколкото разбрах, са се прегърнали четирите формации, които теоретично би трябвало да нямат абсолютно никакви допирни точки ".  Това е коментарът на музиканта и бивш политик Венци Мицов относно очакваното правителство между ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН с подкрепата на ДПС - Доган...

публикувано на 15.01.25 в 12:19
Кризисен център за бездомни в

15 са свободните места в центровете за временно настаняване на бездомни в София

3 са центровете за временно настаняване на бездомни хора на територията на София. Капацитетът им е 510 места, като към момента има 15 свободни . Това заяви пред БНР Мина Йовчева, директор на Дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" в Столичната община. Тя уточни, че центровете се използват целогодишно . По думите ѝ всеки ден, дори в..

публикувано на 15.01.25 в 09:51

90 битови пожара от началото на годината

На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди , заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен..

публикувано на 14.01.25 в 14:22

Диян Стаматов: Да не се удължава учебната година

Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. За него е наложително да се въведе национална регулация по отношение на използването на различни..

публикувано на 13.01.25 в 11:35
Кирил Вътев

Кирил Вътев: Продоволствената независимост трябва да е национален приоритет

Темата за продоволствената независимост на България трябва да е водеща и да е национален приоритет.  Това е мнението на бившия земеделски министър Кирил Вътев, който пред БНР разказа за предстоящата кръгла маса в УНСС "Достъпът до пазара за българските производители по агрохранителната верига".  " Всички производители трябва да осмислят..

публикувано на 13.01.25 в 10:01