Министерството на транспорта и съобщенията подкрепи проекта летище "София" да носи името на най-светлата историческа личност за България Васил Левски, предложен от Българската академия на науките. Служебният министър на транспорта Красимира Стоянова не се ангажира със срок кога може да стане това, тъй като първо трябва да бъде издаден указ от държавния глава Румен Радев и след това да започне процедурата.
Положителната оценка на министерството беше необходима, за да бъде издаден указ на президента. Становището вече е връчено на председателя на Българската академия на науките академик Юлиан Ревалски. Транспортният министър Красимира Стоянова посочи, че националното ни летище безспорно трябва да носи името на Апостола.
"Искам да благодаря на академичната общност и особено на академик Ревалски и на професор Семов, които бяха инициаторите за това да започне дискусията по именуването на летище "София" на името на Васил Левски. Това е безспорното име, което трябва да носи националното ни летище".
Проучвания показват, че преименуването на летище "София" на името на Васил Левски среща широка подкрепа в обществото. За реализацията на тази значима инициатива всички институции, които са ангажирани с процедурата, вече са дали становища. Оттук нататък е необходим само указът на държавния глава.
"След издаването на указа за именуването на обекта с национално значение, каквото е летище "София", следва да бъдат изпълнени и предвидените процедури в международното и в националното ни законодателство. Колко време ще отнеме - не се ангажирам с конкретни срокове, тъй като знаете, сроковете могат да бъдат различни и няма смисъл да създаваме очаквания. Колкото време е необходимо, то ще бъде спазено, за да няма каквито и да е нарушения в процедурата", заяви транспортният министър Красимира Стоянова.
"В църквата има далеч по-големи чудеса, но те са за духовна полза - било за здравето на хората, било за укрепване на тяхната вяра, за утвърждаване в доброто. Нестинарството, действително е езически обичай, не е вследствие на вярата. Носенето на икони по времето, когато се изпълнява този нестинарски танц, е опит да се придаде някаква мнима..
В държавите, които са се присъединили към еврозоната, се наблюдава значително подобряване на качеството на живот. Това обясни пред БНР Любомир Дацов, член на Фискалния съвет, бивш заместник-министър на финансите. Средната нетна месечна заплата на работещите в хърватските фирми през март тази година възлиза на 1448 евро. Това..
Израелската армия издаде предупреждение за евакуация на 14 квартала в северната част на ивицата Газа, включително части от Бейт Лахия и Джабалия. Израелската армия обясни предупреждението за евакуация с продължаващата дейност на терористичната групировка "Хамас". Израел засили операциите си в Газа през последните дни. Агенцията за гражданска..
Българското национално радио изпълнява изискванията, заложени в издадената лицензия за доставяне на радиоуслуга за програма "Хоризонт" – това сочи извършено от Съвета за електронни медии наблюдение. Периодът на проверката е последната седмица на месец март, уточни директорът на дирекция "Мониторинг и анализи" в СЕМ Зорница Гюрова. Тя подчерта, че БНР..
България е ключов фактор в изграждане на европейски газов коридор за трансфер на водород към европейските страни. По проекта работят съвместно гръцки и български компании, съобщават от Атина. Гръцкият оператор на газопреносната система ДЕСФА съобщи, че работи по реализация на европейски проект за водородопровод през България за страните..
59 физически лица и предприемачи се включват във втората енергийна общност в Габрово. Всички те участват финансово със суми от 500 лева до 5 хиляди. За разлика от първата енергийна общност в Габрово, сформирана преди повече от година, тази е със 100 % местно участие на физически лица и фирми. Събраните средства са в размер на 197..
За първи път Германия разполага пълна бригада на Бундесвера за постоянно в чужбина. От днес в Литва официално на пост застъпва танкова бригада на германската армия с до 5000 военнослужещи, за да укрепи Източния фланг на НАТО пред руската заплаха. Във Вилнюс за тържествения прием на бригадата пристигнаха канцлерът Фридрих Мерц и министърът на..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..