Повишените разходи за живот в Кипър, съчетани с ниски заплати и пенсии, са основен проблем според мнозинството от кипърците, установи ново социологическо проучване. В същото време рекордно високо ниво за последните 20 години достигнаха депозитите на домакинствата в банките, отчете Централната банка на страната в свой доклад.
54% от кипърците определят финансовото си състояние като по-лошо в сравнение с преди 2 години, а само 16% заявяват, че са по-добре, показва обявеното социологическо проучване.
Разходите за издръжка на живота са основен проблем за почти три четвърти от анкетираните, а всеки втори се оплаква от ниски заплати и пенсии.
На фона на общественото недоволство заради недостиг на средства за посрещане на ежедневните нужди, банките на острова регистрират значително увеличаване на депозитите от гражданите.
Кипърските домакинства държат в тях над 28 млрд. евро в края на октомври, сочат последните данни на Централната банка. Парите са с 2 млрд. евро повече, отколкото в края на 2012 г., малко преди банковата криза да доведе до „подстригване“ на вложенията. Това е и най-високото ниво на депозитите от 2005 г.
В същото време кипърците успяват да намалят заемите си. През октомври те са със 130 млн. евро по-малко от сумите през септември.
Кипър ще сключи договор за заем от 200 млн. евро с Европейската инвестиционна банка, реши правителството. Финансирането е насочено към развитие на пътната инфраструктура и адаптирането ѝ към климатичните промени. Със средствата от Европейската..
Европейската инвестиционна банка засилва присъствието си в Кипър. Днес нейният президент Надя Калвиньо е на първото си официално посещение в Никозия, за да открие представителството на финансовата група на острова. Новият офис на Европейската..
Правителството на Кипър предоставя безвъзмездна помощ на обща стойност 30 млн. евро за подобряване на енергийната ефективност на жилищата. Подаването на заявленията по новия план „Спестяване - надграждане на домовете“ /„Save - Upgrade Homes (2024)“/..
Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града...
В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край..
Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на..
"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос..
Пореден свидетел беше разпитан по делото срещу Петър Тодоров, подсъдим за смъртта на 15-годишния Филип Арсов, който беше прегазен на столичната ул. "Гурко" през септември 2023 година. Свидетелят Събина Христова разказа, че скоростта, с която се е движил..
Повече диалог между телекомите и държавните регулатори. Това препоръча постоянно действаща подкомисия за наблюдение на дейността в областта на защитата на потребителите и ограничаването на монополите. Депутатите от комисията предупредиха мобилните..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп нарече украинския лидер Володимир Зеленски "диктатор без избори". В изявление, публикувано в собствената му социална мрежа "Трут Сошъл", Доналд Тръмп пише още, че ако Зеленски иска "да му остане държава", е по-добре да..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..