Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антоанета Пенева: "Приобщаващото образование" не може да се нарече приобщаващо

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Веска Събева: Има непряк отказ на НЗОК хора с увреждания да получават медицински изделия

| Репортаж
Снимка: Pixabay

Нормативни промени, които да улеснят работата на лекарите в ТЕЛК и да гарантират справедливо и компетентно оценяване на хората с увреждания, поискаха неправителствени организации ден преди 3 декември, Международния ден на хората с увреждания. Техни представители поставиха и проблемите, с които се сблъскват тези хора - от детска възраст до дълбока старост.

Всичко започва от интеграцията на децата с различни увреждания в училище. За тези с двигателни затруднения препятствието идва още на входа на сградата, освен ако няма нужните съоръжения, коментира Антоанета Пенева от Асоциацията за невромускулни заболявания.

"Там, където има достъп, е ок. Където няма, родителите "изкачват" децата си на ръце. Изисква се сила, спокойствие на детето. Средата е враждебна наистина. Ако преодолеем тези стълби и т.н., следва местенето по кабинетите. Тези деца остават самички в този час. Трябва да има много голяма промяна! Приобщаващото образование към момента не бих казала, че може да се нарече приобщаващо."

Снимка: БНР

Проблем е и достъпът на хората с увреждания до нови медицински изделия и такива за нови заболявания, ако очакват заплащане от Здравната каса. Заради липсата на адекватна процедура, по която такива изделия да се включват в списъка на Касата, от Асоциацията на родителите на деца с епилепсия обмислят да съдят държавата. Според Веска Събева едно от полезните изобретения, които се ползват по света при епилепсия, е специален часовник.

"Касата ги отхвърли. Такива условия ми постави, за да могат да бъдат включени тези медицински изделия, които са в невъзможността за една НПО, дружество на специалистите, дори не знам дали самата Здравна каса може да ги направи всичките тези изследвания, които се изискват. Това е непряк отказ тези хора да получат медицински изделия, които са им необходими за техния живот."

Веска Събева   Снимка: Мая Данчева

Събева пояснява, че въпросният часовник – гривна предупреждава за тежък пристъп.

От следващата година в сила влиза актуализиран списък на медицинските изделия и помощните средства, поемани от Здравната каса. Стойностите, които ще се заплащат с обществени пари, са увеличени. Пълнолетните хора с двустранна глухота например вече ще има възможност да получат по два слухови апарата, вместо по един, както беше досега, обясни Мария Кръстева от Асоциацията на децата с увреден слух.

"Това, което досега поемаше Здравната каса, беше недостатъчно. С много усилия и настояване искахме да бъдат променени тези лимити. Това, което ме притеснява е, че фирмите отново ще си увеличат стойността на слуховите апарати и хората пак няма да могат да си получат качествения апарат. Когато ти отпуска държавата 170 лева, както е за възрастните хора, а най-евтините апарати струват 450…"

При децата цените са от порядъка на хиляди лева, уточнява Кръстева.

Снимка: БГНЕС

Колкото до новата организация на освидетелстване в ТЕЛК, според която документите на човек от Благоевград могат да се разгледат от комисия в Силистра, има голям брой оплаквания за значително намалени проценти инвалидност, потвърждава Георги Колев, председател на Съюза на инвалидите.

"Голямата надежда, която имахме всички – да се пребори корупцията в ТЕЛК съставите чрез този случаен принцип на разпределяне, потенциално има възможност пак да има корупция, но вече не в ТЕЛК съставите, а в специалистите преди самото преосвидетелстване или освидетелстване."

Има и оплаквания от хора, при които преосвидетелстването се е забавило по вина на ТЕЛК комисиите и при които са спрени пенсията и месечната социална помощ, както и асистентската услуга, въпреки че нормативно това не е разрешено.

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета. Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00

Община Русе е първата в страната, която има своя програма за асистирана репродукция

Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..

публикувано на 01.12.24 в 07:38

Нов хъб за ранно детско развитие отвори врати в квартал "Христо Ботев"

Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..

публикувано на 01.12.24 в 07:19

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52