В морето от информация губим представата за това, кое е добро и лошо, кое красиво и грозно. Колкото повече ни се предлага даден продукт, толкова се покачва неговата стойност, без това да е релевантно на истинската му ценност и качества.
Независимо какъв е продуктът, нещо абстрактно, утилитарно, малко или голямо, то цената му се покачва от интензитета, с който продуктът влиза в пространството на потребителя. Така купувате и неща, които изобщо не ви трябват, нали? И ако с купуването на тези неща парите ви намаляват, то макар и трудно можете да наваксате разходите от ненужните покупки.
Не е така обаче с културните продукти. Тяхната употреба променя мисленето ви, може да издигне или срине вече създаденото ви вътрешно мерило за качество и стойност.
Замислете се - кой е принципът, по който оценявате изкуството – често той е харесва ми или не, или пък от страх да не се изложите се опирате на модата – модерно е или не. Щом толкова присъства в рекламното и медийно пространство, то значи другите мислят това изкуство за качествено, следователно трябва да се съглася. Годините на прехода, за съжаление, отстраниха критиката. Критиката от компетентни в областта на изкуството специалисти, за да не тежи в пространството като ограничение за творците.
"Изкуството на 21 век между ценността и цената" е един анализ на Николина Делева за механизмите и факторите, които формират ценностите на големи маси от хора именно чрез предлаганото изкуство.
"В днешно време критиката на изкуството изчезва, тя в момента е заменена в повечето случаи с пиар. На зрителите и на публиката се съобщава какво биха могли да видят, съответно им се обяснява как трябва да бъде възприето, а повечето хора нямат изграден вкус и няма и откъде да го изградят", каза за "Хоризонт" Николина Делева, изкуствовед и театрален критик.
Сега няма кой аргументирано да посочи, кое изкуство има стойност и защо, и кое не. Това от своя страна даде много зелена светлина за създаването на изкуство и в същото време качественото се показва заедно с по-ниско стойностното. Кое е добро определя пазарът. Щом се предлага добре и се купува добре, това е добро. С други думи – щом нещо се продаде скъпо, то носи висока естетика и оригинален замисъл, професионално изпълнение и допада на публиката.
"Специално за визуалните изкуства - те отдавна са се разделили с идеята за красота, тоест ценността на едно произведение не може да бъде достигната чрез сетивата.
Това дали носи естетическо удоволствие, дали е красиво, дали е хармонично, отговаря ли на някакви пропорции и стандарти, симетрия - това, което е било в предишните векове като критерий за качество. Сега няма такива критерии. И всъщност как да бъде приемано изкуството определят кураторите - тези, които представят изложбите...
Най-често задаваният въпрос на изложбите е - "Това изкуство ли е?", дори има определение на един теоретик, че всъщност съвременното изкуство е това, което задава въпроса - това изкуство ли е? То търси самоопределението си", коментира още за БНР Николина Делева.
Още повече, че една от характеристиките на съвременното изкуство е, че то е временно и бързо преминаващо, като стил, направление, мода. Нищо не създава традиция и не се задържа, и не създава последователи сред общественото внимание, поясни още Делева. Затова на хората, които правят изкуство, им се налага да правят различни скандали и да нарушават границите, да произвеждат медийни сензации, за да се отличат от другите, изтъкна Делева.
Като пример тя даде залепеният на стената банан - част от арт инсталация - творба на италианския художник Маурицио Кателан, която в последствие се продава за милиони.
Николина Делева е завършила НАТФИЗ Кръстьо Сарафов с докторска степен по Театрознание. Изявява се като театрален критик в печатни и онлайн издания. Тя работи в Института по философия и социология при БАН.
Още по темата в звуковия файл.
Заплатите на работещите в държавните психиатрични болници у нас ще бъдат увеличени с 50 процента от 1 май тази година. Това реши парламентарната здравна комисия, като възложи на министрите на финансите и на здравеопазването да предприемат нужните действия за осигуряване на средства в размер на 12 и половина милиона лева. Здравното министерство се..
Ежедневно в новинарските емисии присъстват информации за настъпили природни бедствия в различни части от света. Войната на Русия срещу Украйна изостри допълнително сетивата ни с въпроса освен при земетресения, пожари, наводнения, готови ли сме за реакция при бомбена заплаха, радиационен облак и други . Междувременно преди седмица от..
Възможностите на бюджета не позволяват повече пенсионери да получат добавка за Великден. Тя ще е в размер на 50 лева и за тези, които получават пенсия до линията на бедност от 638 лева. Това коментира социалният министър Борислав Гуцанов пред парламентарната социална комисия. "За жалост това, което заварихме след служебното управление, е..
Първият изтребител F-16 за българската армия вече е у нас. Той е част от първите осем, които до края на годината трябва да са в авиобаза "Граф Игнатиево". Първият от първите осем F-16 кацна на военното летище в ранния следобед. Капитан Красимир Велинов - първия сертифициран български пилот на F-16 представи на премиера Росен Желязков..
След системата за ранно предупреждение и оповестяване, когато властите кажат какво се е случило, следват препоръки и от местната власт, и от държавата какво трябва да се прави. Това обясни пред БНР Красимир Димитров, дирекция "Аварийна помощ и превенция" към Столична община . По думите му на сайтовете на общините би трябвало да бъдат поместени..
Суперкомпютърът Discoverer вече е готов да "отглежда“ изкуствен интелект. Екипът на "София тех парк" представи подобренията, който ще позволят по-голяма производителност на машината. Нови сървъри с общо 32 графични ускорители, нова клас памет ще могат да обслужват големи невронни мрежи и на тях да се "отглежда" изкуствен интелект, каза Петър Статев от..
Гърция влага 6 милиона евро за ремонт на отсечка след новия път през границата, при ГКПП "Рудозем - Ксанти". Делегация от областната управа в Смолян е била на официално посещение на гръцката областна администрация. Основен акцент на разговорите е било отварянето на пътя Рудозем – Димарио. Областният управител на Източна Македония и..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Генезисът на избирането на българския европрокурор е порочен и води към Делян Пеевски. Това каза пред БНР адв. Иван Петров, бивш апелативен прокурор..