Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Два дни след изборите Румъния се запъти към широка проевропейска коалиция

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Два дни след парламентарните избори – Румъния върви към широка проевропейска коалиция, която да изолира националистическите партии. Вотът в неделя бе спечелен от управляващата социалдемократическа партия, но тя не разполага с мнозинство за самостоятелно управление. Очаква се днес да се проведат разговори за възможна коалиция между водещите политически сили извън крайнодесните формации. Важен за формирането на кабинет е предстоящия тази неделя втория тур на президентския вот, тъй като държавният глава посочва кой да е премиер.

4-партийна широка коалиция, която да състави проевропейско правителство на обединението. За това призова късно снощи лидерката на дясноцентристкия "Съюз за спасение на Румъния" Елена Ласкони. Освен нейната партия това обединение включва Социалдемократите, Национал-либералите и Демократичния съюз на унгарците.

Коментарът ѝ дойде след ключовото за отпушване на политическата ситуация решение на Конституционния съд, който потвърди резултатите от първия тур на президентските избори и прати Ласкони на балотаж тази неделя 8 декември срещу националиста с проруски профил Калин Джорджеску. Ласкони заяви, че вече е провела разговори за мнозинство с лидери на няколко формации за подкрепа на втория тур, като й предстоят и разговори със социалдемократите и подчерта, че новият премиер може да бъде технократ или дори социалдемократ.

Премиерът от социалдемократите Марчел Чолаку все още не е коментирал предложението за 4-партийно обединение, но очаквано изключи съюз с класиралата се втора националистическа партия "Алианс за обединение на румънците" (АУР). Чолаку обаче не даде подкрепата си за Елена Ласкони, като обяви, че партията му няма да подкрепя никой от кандидатите на балотажа с думите "Румъния сама трябва да реши".

Подкрепа за Ласкони дойде от Демократичния съюз на унгарците, а националистът Джорджеску поиска такава, като се обърна към пенсионерите, хората с увреждания, румънците зад граница, както и към жителите на Република Молдова.

Опция за коалиционно правителство съществува и при съюз между националистическите сили – АУР, СОС и партия ПОТ, която подкрепя Джорджеску. Такова мнозинство обаче няма да е стабилно защото общо тези партии имат малко над 30% подкрепа.

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приключи и вторият кръг преговори между Иран и САЩ за ядрената програма

Вторият кръг преговори между Иран и САЩ за ядрената програма на ислямската република, които се проведоха в продължение на четири часа в Рим, са приключили, съобщиха световните агенции. Делегации от САЩ и Иран на втори кръг преговори за ядрената програма на Техеран в Рим Преди седмица се проведе първият диалог в Оман, а след няколко дни ще се..

публикувано на 19.04.25 в 17:01
Владимир Путин

Путин обяви "Великденски мир"

Президентът на Русия Владимир Путин обяви "Великденски мир", което означава преустановяване на всички военни действия от 18 ч. днес до 0 часа на 21 април, предаде Ройтерс. Кремъл се надява украинската страна да последва примера й, но предупреждава, че военните остават в готовност да отблъснат всякакви възможни нарушение на примирието и провокации..

публикувано на 19.04.25 в 16:59
Михаела Власева и Стефания

Как да включим децата в подготовката за празника?

Как да включим децата в подготовката за празника Великден, сподели в "Нощен Хоризонт" Михаела Власева от Креативна работилничка "ШиШарка": "Децата винаги са готови и искат да се включат в този празник, в който всички сме си вкъщи и за тях е безценно, те да участват в неща, в които правим нещата заедно. Трябва и ние като възрастни да го..

публикувано на 19.04.25 в 16:41

Козунакът - сладкият аромат на Великденската традиция

Великден не е просто празник от календара - той е време на съпреживяване, на обновление и на възраждане . Във всеки български дом тези дни се носи не само ароматът на пролетта, но и на нещо по-дълбоко - на спомени, на традиции, на обич. Да има кой да ти покаже, да те поведе за ръка и да те напътства, докато приготвяш трапезата за един..

публикувано на 19.04.25 в 16:20

Пътят до Клисурския манастир е почистен, ще бъде и разширен

Пътят за Клисурския манастир "Свети Свети Кирил и Методий" край Берковица е в окаяно състояние. Последният ремонт е бил преди 20 години, припомня архимандрит Антим - протосингел на Видинска митрополия.  Отсечката е с дължина от 2,5 километра:  "Ежегодно по този път минават стотици хиляди хора със своите автомобили и пътят е в изключително..

публикувано на 19.04.25 в 16:15

БМЧК в Ловеч организира великденски благотворителни работилници

Българският червен кръст в Ловеч организира великденски благотворителни работилници в Ловеч и Троян за боядисване на яйца.  Изписаните яйца бяха дарени на социални институции, в които са настанени възрастни хора и хора с увреждания.  Триста са боядисаните яйца, както и козунаци за Великден, които ще получат настанените в домовете за възрастни хора..

публикувано на 19.04.25 в 16:04

Военни обезвредиха ръчна граната, открита в двор в град Кнежа

Специализиран екип от Сухопътните войски обезвреди ръчна граната, открита при разчистване на дворно място в град Кнежа, област Плевен.  От Министерството на отбраната съобщават, че става дума за германска ръчна граната "М24".  Боеприпасът е унищожен в покрайнините на град Кнежа при спазване на всички мерки за безопасност  под ръководството на старши..

публикувано на 19.04.25 в 16:03