Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 300 френски депутати ще гласуват недоверие на правителството на Барние

Министър-председателят на Франция Мишел Барние
Снимка: БТА

Френското Национално събрание се готви за исторически вот на недоверие, който може да свали правителството на Мишел Барние, заел поста преди по-малко от три месеца. Причината е политическата война за проектобюджета на Франция.

Резултатът от днешния вот на недоверие изглежда предизвестен: над 300 депутати, много повече от нужното мнозинство, са заявили предварително, че ще гласуват против правителството на Мишел Барние.

Двата вота са поискани от две противоположни сили: лявата коалиция и крайнодясната партия "Национален сбор". Дебатите ще продължат над два часа, накрая ще има думата самият премиер, който до последно предупреждава, че свалянето на кабинета ще дестабилизира страната. Резултатът е очакван късно вечерта.

Свалянето на правителството от парламента ще бъде прецедент за Франция от близо 60 години насам. Консерваторът Барние беше избран преди по-малко от три месеца след тежка криза, за да се справи с бюджетния дефицит, но въпреки всички отстъпки не устоя на натиска на опозицията, особено на националистката Марин льо Пен. Левицата, която е първа парламентарна сила, вече внесе проект за управление, а президент Еманюел Макрон съкрати посещението си в Саудитска Арабия. 

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Макрон и Тръмп на съвместна пресконференция в Белия дом, 24 февруари 2025 г.

Макрон допуска примирие в Украйна до няколко седмици

Френският президент Еманюел Макрон заяви по време на посещението си във Вашингтон, че е възможно спиране на огъня в Украйна до няколко седмици.   "Схемата е следната: преговори между Съединените щати и Русия и между Съединените щати и Украйна", каза Макрон в интервю за телевизия "Фокс нюз".  По-рано той се срещна в Белия дом с президента..

публикувано на 25.02.25 в 07:45

Продължава разпитът на свидетели по делото за катастрофата с участието на Местан

В Кърджали продължава разпитът на 30 свидетели по делото за загинало при катастрофа дете на международния път за Гърция. Катастрофата стана през 2019 г. Един от шофьорите беше бившият председател на ДПС Лютви Местан. Той е обвиняем заедно с другия шофьор- бащата на загиналото 6-месечно бебе. На днешното заседание се очакват..

публикувано на 25.02.25 в 07:41

В НС обсъждат Бюджет 2025 г

Парламентарната Подкомисия за контрол на публичните средства ще обсъди информация от Фискалния съвет за проектобюджета за 2025 г. Националният съвет за тристранно сътрудничество разгледа вчера проектобюджета, като от  синдикатите изразиха принципната си подкрепа, но представиха конкретни искания. Част от работодателите не го подкрепиха..

публикувано на 25.02.25 в 07:31
Владимир Путин

Путин не е против ЕС да участва в преговорите за Украйна

Руският президент Владимир Путин предложи на Съединените щати съвместен добив на редкоземни минерали в неговата страна, предаде агенция Ройтерс.  Путин подчерта, че страната му разполага с много по-големи залежи на тези метали от Украйна, с която Съединените щати на Доналд Тръмп преговарят за съвместен добив. Путин заяви и че Русия може..

публикувано на 25.02.25 в 07:23
Адм. Емил Ефтимов

Годишна конференция на началника на отбраната

Състоянието на армията ще бъде тема на годишната конференция на началника на отбраната, която ще се проведе днес и утре.  По традиция на нея присъства и президентът и върховен главнокомандващ на Румен Радев. Пред президента и депутатите началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще представи Анализ на състоянието и подготовката на..

публикувано на 25.02.25 в 07:05
Центърът за временно настаняване в Монтана

Центърът за временно настаняване в Монтана е пълен в мразовитите дни

В мразовитите последни дни двама души са постъпили в Центъра за временно настаняване в Монтана. Центърът работи с пълния си капацитет – 9 души . През нощта температурите в града падат до минус 10 градуса. По-тежко е времето от други зими. В момента повечето настанени са мъже , коментира Янита Табакова, директор на Центъра за временно..

публикувано на 25.02.25 в 07:05
Одрин

Българският език – модерен в Одрин

Расте интересът към изучаването на български език в Одрин. В българското училище в града - "Иван Вазов", учат 55 деца. Училището работи от 2017 г. към генералното консулство на България. За една учебна година там изучават 120 часа български език. Учебните помагала са осигурени от МОН. " Българският език в Одрин е много модерен ...

публикувано на 25.02.25 в 07:00