На днешния Международен ден на доброволчеството граждански организации събират за обсъждане в парламента представители на политическите сили, които в 50-ото НС са внесли свои законопроекти за доброволчеството – ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и БСП-Обединена левица.
В държавите, в които има мерки, подкрепящи доброволчеството, то расте експоненциално, обясни в интервю за БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие". По думите му, има теми, които са надпартийни и доброволчеството е такава тема.
У нас правата и интересите на доброволците не са защитени по никакъв начин, когато отиват да помагат, подчерта той.
Доброволчеството дава възможност и за валидиране на умения впоследствие, допълни Цеков.
Включително държавите около нас, които не са в ЕС, от години имат такова законодателство, уточни той.
Първият законопроект в България е от 2006 г. В момента има 3 готови, разработени законопроекта. Със сигурност има текстове, върху които да се работи, коментира Мирослав Цеков в предаването "Преди всички".
"Все не се стига до този закон. Става малко като - тате ще ми купи колело, ама друг път."
Според него темата е "трудно обяснима и трудно продаваема в публичното пространство", затова и за нея не се намира време.
"Това ми помогна да подобря себе си като човек. Станах много по-толерантна, по-хрисима, гледаща с надежда на нещата. Винаги има изход", казва тя.
"Ние сме хора, които носят надежда и винаги трябва да сме усмихнати, дори когато ни боли. Фактът, че днес си помогнал, че си видял искрицата, ти дава равносметка, че си значим."
Албена Йончева ръководи център за работа с доброволци към Регионалната библиотека в Ловеч. Самата тя е доброволец от 17 години.
"Работим с деца – в детските градини. Обичаме да четем приказки с тях, да играем."
Безкористно да правиш нещо, което помага на другите. Да даряваш, без да очакваш отплата – това е доброволчеството, смята Ралица Попова, ръководител на ловешкото сдружение "Знание".
Законът за доброволчеството е изключително важен, единодушни са и трите дами доброволци.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
В Италия магистратите напуснаха съдебните зали в знак на протест срещу правителствена реформа в съдебната власт. Много съдии и прокурори в Рим, Милано, Болоня, Палермо и други градове, както и прокурори от окръжните централи на Апелативния съд, излязоха от залите. Това стана в момент, когато представители на правосъдното министерство започнаха..
Пожелание към БНР отправи и диригентът на вокален ансамбъл "Езерец" Илиян Юручки в Благоевград и секретар на народно читалище "Никола Вапцаров - 1866-та. Още по темата слушайте в звуковите файлове.
По българска традиция на 14 февруари отбелязваме Деня на лозарите и винарите -Трифон Зарезан, а в католическия свят на тази дата се празнува Денят на влюбените – Свети Валентин. Макар че Свети Валентин не е типично български празник, той е повод за много хора да изразят с романтичен жест обичта и признателността си към любим човек. Много двойки..
На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна " Повсеместно в България..
Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори. Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при два от операторите. Не отговаря на истината, че новите цени са окончателно потвърдени, пишат от..
Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..
"Недобра е новината, че трафикът през последната седмица е два пъти по-лош от среднодневния за изминалата година. На места в сутрешните пикови часове стигаме до над 100% средно време за пътуване ", обясни пред БНР Христо Грозданов, управител на Института за транспортна инфраструктура. По думите му "Пловдив след ковид привлече много..
"Без да се пипат данъци, няма как да се запълни дупката в бюджета. Няма как да се влезе в 3% дефицит, без да се наложат непопулярни мерки "...
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен..
"Чувствам се, все едно вчера съм била на работа тук. То е като да се върнеш у дома , където и да си ходил по света." Това сподели пред БНР Таня..