На днешния Международен ден на доброволчеството граждански организации събират за обсъждане в парламента представители на политическите сили, които в 50-ото НС са внесли свои законопроекти за доброволчеството – ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и БСП-Обединена левица.
В държавите, в които има мерки, подкрепящи доброволчеството, то расте експоненциално, обясни в интервю за БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие". По думите му, има теми, които са надпартийни и доброволчеството е такава тема.
У нас правата и интересите на доброволците не са защитени по никакъв начин, когато отиват да помагат, подчерта той.
Доброволчеството дава възможност и за валидиране на умения впоследствие, допълни Цеков.
Включително държавите около нас, които не са в ЕС, от години имат такова законодателство, уточни той.
Първият законопроект в България е от 2006 г. В момента има 3 готови, разработени законопроекта. Със сигурност има текстове, върху които да се работи, коментира Мирослав Цеков в предаването "Преди всички".
"Все не се стига до този закон. Става малко като - тате ще ми купи колело, ама друг път."
Според него темата е "трудно обяснима и трудно продаваема в публичното пространство", затова и за нея не се намира време.
"Това ми помогна да подобря себе си като човек. Станах много по-толерантна, по-хрисима, гледаща с надежда на нещата. Винаги има изход", казва тя.
"Ние сме хора, които носят надежда и винаги трябва да сме усмихнати, дори когато ни боли. Фактът, че днес си помогнал, че си видял искрицата, ти дава равносметка, че си значим."
Албена Йончева ръководи център за работа с доброволци към Регионалната библиотека в Ловеч. Самата тя е доброволец от 17 години.
"Работим с деца – в детските градини. Обичаме да четем приказки с тях, да играем."
Безкористно да правиш нещо, което помага на другите. Да даряваш, без да очакваш отплата – това е доброволчеството, смята Ралица Попова, ръководител на ловешкото сдружение "Знание".
Законът за доброволчеството е изключително важен, единодушни са и трите дами доброволци.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство както през..
Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..