Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борисов сменя тактиката, ще търси управленско мнозинство

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че е изненадан от подкрепата на "ДПС – Ново начало" за Наталия Киселова. 

Той увери, че не е бил уведомен за водени разговори от БСП в тази посока и дори допусна, че след обсъждане с партията си, е възможно да предприеме нова тактика:
"В днешния ден ще разговаряме с групата, ще разговаряме и с партията, защото, стоейки така, като най-голяма партия и всички, които излизат на трибуната, казват - ами най-голямата носи отговорност и в същото време не може никой от ГЕРБ да е нито председател, нито премиер, нито каквото и да било. 

Ще потърся колегите от ДБ - да видя какво мислят по въпроса и ако такова мнозинство и за утре се гласи - ще разговарям пак и с БСП, те водили ли са подобни разговори за друго, извън нас мнозинство, което - от тях знам, че са водили с ПП и ДБ и с АПС. Ситуацията, която се създаде и днес, ще ме накара за утре да си преосмисля тактиката".

Новата тактика ще има за цел формиране на управленско мнозинство – това стана ясно от думите на Борисов в отговор на въпрос на БНР:

"Все пак да се прави управленско мнозинство. Защото всичко това, което се случва в парламента, е всяка партия си търси някаква изгода, да си придобие някоя бухалка, само това я интересува, а никой не говори нито за правителство, нито за управление, което е всъщност най-важната роля на изборите. Вие видяхте - в Румъния се събраха вчера и направиха правителство - въпреки загубите на изборите. Има евроатлантическо мнозинство, към което аз ще се опитам да се придържам оттук нататък".

Борисов обясни, че подкрепата на ГЕРБ за Наталия Киселова е била безусловна, но все пак е имало едно условие - да не се подписва декларацията за санитарен кордон, тъй като след доброволния отказ на "ДПС - Ново начало" да предлагат кандидатури за отговорни постове в парламента, декларацията се е обезсмислила.

Той не изключи, че е възможно ГЕРБ-СДС да подкрепи номинациите и на Атанас Атанасов и на Силви Кирилов, но посочи, че преди това трябва да разговаря с БСП. 

Борисов обяви, че вчера е провел разговор с лидера на ДСБ:

"Аз разговарях с него. Винаги съм казвал, че ме боли, че така се случи, защото моето първо предложение беше да направим заедно с ПП-ДБ и още една-две партии управленско мнозинство с премиер от ГЕРБ и Атанасов - техен председател на парламента". 

На заседание на групата ще се обсъди и възможността кандидатурата на Рая Назарян отново да бъде издигната. На въпрос – поставял ли е условие на БСП, че ще подкрепят техния кандидат, ако не подпишат декларацията за санитарен кордон, той отговори:

"Да, разбира се. Санитарен кордон няма. Делян Пеевски излезе и каза, че "ДПС - Ново начало" няма претенции - нито за зам.-председател, нито за комисии, нито за нищо, свързано с парламента. Какъв кордон?".

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Стефанов

Георги Стефанов: Никой не оттегля факта, че има изменение на климата.

Отказът на Тръмп от Парижкото споразумение де факто няма да доведе до големи сътресения. Проблематична точка може да бъде приносът на САЩ в глобалното подпомагане на преодоляването на негативните аспекти на климатичните промени - този т. н. Глобален фонд за адаптация" в размер на 300 милиарда долара годишно. Това каза за БНР Георги Стефанов..

публикувано на 23.01.25 в 10:04

Временната комисия за влиянието на САЩ у нас отпадна от дневния ред на НС

Депутатите решиха да променят дневния си ред и по предложение на "ДПС - Ново начало" отпадна първата точка в програмата им - за създаване на Временна комисия, която да разследва наличието на влияние на САЩ върху България, включително чрез неправителствени организации и фондации.  Това доведе до спор между вносителите на предложението..

публикувано на 23.01.25 в 09:55

Какво се случва в Детската онкохематология в ИСУЛ? Предстои проверка по родителски сигнал

Майка на дете, което се лекува в онкохематологията на Университетската болница "Царица Йоанна – ИСУЛ" е отправила анонимно писмо до фондация "Даная", в което изразява възмущението си от условията за лечение в болницата. От своя страна, от фондация "Даная" са сезирали по сигнала ИА "Медицински надзор" и Министерството на здравеопазването и..

публикувано на 23.01.25 в 09:21

Протестиращите в Сърбия с призив за обща стачка утре

Протестиращите от месеци в Сърбия призовават за обща стачка утре. Призивите идват от студентите, които организират блокади в цялата страна след рухването на бетонната козирка на жп гарата в Нови Сад на 1 ноември. Тогава загинаха 15 души. Вчера част от преподавателите в различни сръбски университети обявиха, че не искат да провеждат изпити и..

публикувано на 23.01.25 в 09:17
Разрушена сграда в Запорожие, 29 септември 2024 г.

Най-малко една жертва и десетки ранени при руска атака срещу Запорожие

Един човек загина, а други 25 бяха ранени при руско нападение с дрон и ракети срещу югоизточния украински град Запорожие, съобщиха местните власти. Повече от 20 000 жители са останали без електричество и отопление в резултат на атаката през нощта, заяви губернаторът Иван Федоров. Причината според него е унищожаването на енергийно..

публикувано на 23.01.25 в 08:54
проф. Надя Миронова

Проф. Надя Миронова: Финансовото състояние на НДК е добро

Към този момент всичко е подредено и ясно. НДК е готов да посрещне следващите предизвикателства. Това заяви пред БНР новият изпълнителен директор проф. Надя Миронова. По думите ѝ, най-голямото предизвикателството е модернизирането и поддържането на материалната база . Зала 1 – най-популярната, е в състояние, което изисква основен..

публикувано на 23.01.25 в 08:25

Шенген в природата – проверки насред полето

Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени служителите на Гранична полиция, Агенция "Митници" и Национална агенция по приходите и при какви условия изпълняват задълженията си?  На българо-гръцката граница най-голям интерес в първите дни..

публикувано на 23.01.25 в 08:11