Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът Макрон започва консултации за нов премиер на Франция

Президентът на Франция Еманюел Макрон и премиерът в оставка Мишел Барние
Снимка: БТА

Френският президент Еманюел Макрон започва консултации за кандидат за нов премиер, след като правителството на Мишел Барние беше свалено снощи с безпрецедентен вот на недоверие в Националното събрание.
Оставката на Мишел Барние е приета, премиерът ще изпълнява временно длъжността до назначаването на негов приемник. Досега френският президент Еманюел Макрон разговаря със своя коалиционен партньор Франсоа Байру и с председателите на двете камари на френския парламент.

От изявлението му по телевизията довечера може да се очаква повече яснота за следващите политически ходове и евентуално за бъдещия премиер. Лидерите на всички партии призовават изборът да бъде направен бързо, социалистите настояват за среща на републиканските сили, за да се постигне консенсус за управлението на страната.

"Вотът на недоверие изправя страната ни пред редица рискове - за сигурността, финансите и Европа" - пише външният министър в оставка Жан-Ноел Баро.

Въпреки свалянето на правителството днес държавните служители обявиха стачка, а земеделските синдикати се тревожат, че ще загубят извоюваните мерки за помощ от досегашния кабинет.

Кризата настана два дни, преди десетки световни лидери да се съберат в Париж за откриването на катедралата "Нотр Дам".

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 30 хил. дка е площта на пожара в Харманлийско, има отделни тлеещи огнища

Над 30 000 дка е площта на пожара в Харманлийско. Имаме отделни огнища, които са тлеещи - към момента те продължават да се развиват и да димят.  Това заяви старши комисар Митко Чакалов - директор на "Пожарна безопасност" - Хасково.  " Няма риск за населени места . Пожарът е далеч от тях. Няма опасност. Не очакваме извънредно положение или..

публикувано на 07.08.25 в 08:15

Домашен арест за мъжа, обвинен в жестоко убийство на куче в Тетевен

Районният съд в Тетевен постанови домашен арест за 39-годишния мъж от града обвинен за смъртта на безстопанствено куче, причинена по жесток начин. На вчерашното си заседание съдът не уважи искането на прокуратурата обвиняемият да остане в ареста. Мъжът от Тетевен беше задържан за извършено от него тежко умишлено престъпление в понеделник..

публикувано на 07.08.25 в 08:11
Чип от американската технологична компания Nvidia, архив.

Тръмп обяви, че планира мита от 100% върху вноса на чипове в САЩ

Мито от 100% върху вноса на компютърни чипове и полупроводници в Съединените щати обяви американският президент Доналд Тръмп. Производството в Съединените щати няма да бъде облагано, подчерта президентът Тръмп на среща с главния изпълнителен директор на "Епъл" Тим Кук.  "Епъл" обяви, че през следващите четири години ще увеличи инвестициите си в..

публикувано на 07.08.25 в 08:07

Още мерки за ограничаване на шарката по овцете и козите

За да бъде ограничена шарката по овцете и козите, от днес и на територията на Община Асеновград се забранява със заповед на кмета  Христо Грудев  придвижването, търговията и транспортът  на дребни преживни животни. В началото на седмицата Българската агенция по безопасност на храните обяви, че епизоотичната обстановка в Пловдивска област..

публикувано на 07.08.25 в 07:58

Започнало е производството на бойните машини "Страйкър" за армията ни

Началникът на щаба на Сухопътните войски бригаден генерал Стоян Шопов съобщи пред в. "Българска армия", че производството на първите бойни бронирани машини "Страйкър" за българските Сухопътни войски вече е започнало и се изпълнява съгласно графиците. България ще получи първите 33 машини "Страйкър" тази година Страната ни ще има 183..

публикувано на 07.08.25 в 07:50
Доналд Тръмп

Тръмп иска тристранна среща с Путин и Зеленски

Американският президент Доналд Тръмп е отворен за среща както с президента на Русия, така и на Украйна. Това съобщи говорителката на Белия дом Карълайн Левит след разговорите на специалния пратеник на Тръмп Стив Уиткоф в Москва. Желание за среща с Тръмп е изразил руският президент Путин, поясни говорителката на Белия дом. "Ню Йорк..

публикувано на 07.08.25 в 07:38

Трети ден продължава борбата с пожара в Харманлийско

Трети ден продължава борбата с пожара в Харманлийско, който вчера навлезе и в община Любимец. Остава в сила обявеното частично бедствено положение в село Йерусалимово, към което се насочиха пламъците. Няма опасност обаче, за хората там. Вчера огънят прехвърли река Марица, но беше локализиран на десния й бряг в посока село Бисер...

публикувано на 07.08.25 в 07:32