В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбележиме 75-годишнината от първия спектакъл на Русенската опера. На 27 ноември 1949 г. новосъздадения оперен театър е открит с „Травиата“ от Джузепе Верди. На диригентския пулт е Константин Илиев, режисьор е Драган Кърджиев, художник - Асен Попов. В ролята на Виолета е Брилянта Кеворкян, Алфред - Косьо Лунгов, Жермон - Кирил Кръстев.
Така, с един много силен творчески екип, започва пътят на този изтъкнат наш оперен колектив. Първите три години постановките дирижира Константин Илиев, една година заедно с Добрин Петков - те поставят високите творчески задачи пред състава и постигат положителни резултати с неоценимата помощ на такива личности на нашето оперно изуство, като режисьорите Драган Кърджиев, Михаил Хаджимишев, Петър Райчев и Евгени Немиров.
Още през 1951 г. Русенската опера се представя много успешно на Първия национален преглед на оперните театри в София с „Травиата“ и „Дон Паскуале“. След три години операта гостува в София с „Ловци на бисери“, “Отвличане от сарая“, “Риголето“ и балета „Съперници“ на младата балетна трупа на операта, ръководена от Асен Манолов.
Незабравима остава постановката на „Риголето“ - пеят Пенка Маринова (Джилда), Николай Здравков (Херцога) и Кирил Кръстев (Риголето). Впечатляват и гласовете им, и актьорската игра. Не случайно ги наричат „русенската тройка“ - те са емблемата на театъра. Сред впечатляващите русенски певци от първите години на съществуването на операта са: Пенка Маринова - естествена, артистична, с красив лиричен глас; Мария Бохачек - с впечатляващ глас и присъствие на сцената, Маргарита Радулова - един забравен днес истински драматичен сопран (трябва да чуете нейната Турандот), мецосопранът Ана Ангелова - пищна актриса и певица; тенорите Николай Здравков - лиричен и чаровен, Иван Димов - носещ целия драматичен репертоар; двамата съперничещи си баритони Кирил Кръстев и Анастас Анастасов - с красиви, мощни гласове и също впечатляващи актьори; и невероятните баси на Русенската опера Алексей Милковски - неповторим на сцената, и Стефан Димитров - с най-красивия басов глас в този период.
Русенската опера винаги е предлагала в репертоара си нови, непознати или рядко изпълнявани творби: „Момичето от Златния запад“ на Пучини, “В бурята“ на Хренников, “Повест за истинския човек“ от Прокофиев, “Катерина Измайлова“ от Шостакович и още много други. И това също е причина да обичаш един оперен театър.
В Златния фонд на БНР се съхранява последното интевю на незабравимия Николай Здравков, направено на 15 декември 1989 г. Чуйте спомените му в звуковия файл.
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..
В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..
Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи..
В Берковица наградиха победителите в ученическия конкурс "Аз съм българче". В къщата музей "Иван Вазов" е подредена уникална изложба с пощенски марки..