Изкуството е мост между поколенията, културите и народите. То има способността да изразява идеи, които думите не могат да уловят и да оставя послания, които преодоляват границите на времето и пространството. Историята познава безброй примери за монументални произведения, които надскачат своята епоха – от прочутите Колоси на древния свят до модерни скулптурни проекти, които провокират и пораждат размисъл.
"Изкуството не само отразява културата, то я изгражда", казва Пабло Пикасо, и този принцип е дълбоко залегнал в духа на творческите проекти, които обединяват хората.
С подобно вдъхновение и смелост, Златин Орлов – художник и скулптор, създава своя международен проект "Колони на приятелството".
Той ни напомня за онези "незабележими колони" в живота – основите на доверието, разбирателството и приятелството, които крепят обществото. Вдъхновен от идеята, че изкуството може да бъде повече от украса, Орлов създава монументални скулптури, които не само пленяват, но и разказват история – историята на единството на Балканите и желанието за по-добро бъдеще.
Проектът включва изграждането на деветметрови каменни колони, символизиращи приятелството между България и съседните ѝ държави. Върху тях са гравирани релефи и надписи, като двуезичният текст "Колона на приятелството" и изображението на приятелски ръкостискания подчертава тяхното послание.
Златин Орлов отбеляза, че тези скулптури са не просто произведения на изкуството, а послания за бъдещите поколения – напомняне, че устойчивите връзки между народите могат да бъдат основата за съвместно развитие и разбирателство.
Подобно на класическите колони, които поддържат тежестта на древните храмове и остават като символ на величие и стабилност, тези съвременни "Колони на приятелството" целят да издържат изпитанията на времето. Те не само допълват градските пространства на Балканите, но и провокират културен диалог на високо ниво – между държави, посолства, институции и обикновени хора.
Проектът е повече от артистична инициатива – той е вдъхновен от виждането за свят, в който културите и народите са свързани чрез доверие и подкрепа.
Златин Орлов е български скулптор. Роден през 1986 г. Завършва Магистратура в Специалност Метал на Националната Художествена Академия в София. След академичното си образование той работи в студиото си и има над десет самостоятелни изложби и множество участия в общи изложби и форуми в страната и чужбина. Създава няколко серии абстрактни скулптури и картини част от които са притежание на частни колекции и са част от постоянната експозиция на Националната Художествена Галерия в София. Златин Орлов основно работи в сферата на живописта и скулптурата като ползва различни медии и материали.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..
Трябва сериозно разграничение, когато съдии заседават и се опитват в рамките на справедливия и честен процес да вземат решения и те имат известна..