Книгата е посветена на Велико Търново като историческа, духовна и свещена столица на България, особено в периода 12-14 век.
"Тук имаме една много неприятна провокация, че от този светителски пантеон, който е правил средновековния Търновград втори след Цариград, трети Рим, не е останало почти нищо. Няма град, който така да е ограбен, опустошен, да е понесъл такива щети. Въпреки всичко, той не губи своето очарование и продължава да носи слава този град", казва професор Пламен Павлов за последната си книга "Търновски светци и духовни водачи".
В научно-популярна форма и с много илюстрации медиевистът разказва за известни, но и за забравени светци, чиито мощи са пазени в средновековните търновски храмове.
"Защитата на един град, особено на столичен град, се е осигурявала не само от дебелите крепостни стени и войската, но и от тази сакрална благодат, която се олицетворява и от самите светци. Разгледал съм над 30 личности, които можем да наречем търновски светци, а те най-вероятно са били много повече. Имало е мощи на свети Димитър Солунски или на много тайнствения свети Варвар - арабин, който е приел християнството още в далечния осми век. Имало е византийска императрица - Теофана, съпруга на Лъв Шести. Първата съпруга на Иван Александър – Теодора, става монахиня и приема името Теофана и това съвсем не е случайно, тъй като има много големи сходства в нейната съдба с тази на византийската императрица векове по-рано, чиито мощи обаче са били съхранявани в Търново".
Царствено Търново е пазило мощите на св. Иван Рилски и на св. Петка Търновска, но много популярна е била св. Филотея Темнишка.
"Тя носи името и Темнишка, и Търновска. Днес нейните мощи са в Румъния. Вероятно част от днешното Първомайци – Темниско и Сергювец, може би са били дарени на църквата от някой от българските царе. Култът към нея е много силен в днешна Румъния, а у нас е почти заглъхнал. Тя върви редом със св. Петка. Паисий е писал житие за нея. Даже в румънските указания как се рисуват икони, казват, че тя трябва да бъде в българска носия".
Разказва се за св. Евтимий Търновски, който идва от Видинското царство, за св. Ромил. Имаме царици, които са светици – Ана-Неда, която е била канонизирана от Българската православна църква още в Средновековието и Теодора-Теофана, канонизирана през 2022 година от Румънската православна църква, обяснява проф. Пламен Павлов. Това е и намек към Българската православна църква да официализира някои от тези култове към търновските светци и духовни водачи, подчертава историкът.
"Говорим за Иван Асен Втори и за Иван Александър. Дори призовават и някои личности от по-близката ни история, например отец Сергий Плаковски, който е един от водачите на Велчовата завера, а днес не се споменава в църковния календар. Или д-р Стефан Черкезов. Това е един образ на мъченик за ближния, който няма аналог в най-новата ни история, този млад лекар“.
Апелът е да се замислим какво означават тези ценности, тези светци и духовни водачи за нас, съвременните хора, отбелязва проф. Пламен Павлов.
Книгата му ще бъде представена тази вечер от 17,30 часа в Община Велико Търново.
Снимки: Здравка Маслянкова
В Хърватия, чрез потребителската платформа "Ало, инспекторе", се организира шествие под наслов "Пет минути предупредително мълчание". Протестът е срещу високите цени на продуктите и услугите. От гражданската платформа призоваха в неделя за блокиране и на банките и мобилните оператори. Миналия петък в Хърватия се проведе четвърти пореден..
Думите на президента Тръмп към украинския му колега Зеленски предизвикаха критиките на европейските лидери. Британският премиер Киър Стармър изрази подкрепа за Володимир Зеленски като "демократично избран лидер", след като Доналд Тръмп нарече украинския президент "диктатор". Според Стармър е "напълно разумно Украйна да не провежда..
Депутатите от Комисията по здравеопазване ще обсъдят решение, с което да се задължи министърът Силви Кирилов да осигури на лекарите от ТЕЛК достъп до пациентските досиета в здравноинформационната система. Задачата ще бъде поставена и на министъра на електронното управление Валентин Мундров. Обсъжданото проекторешение има за цел да се подобри..
Ден след като президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че Доналд Тръмп живее в "поле от дезинформация", американският държавен глава го нарече "диктатор". "Диктатор без избори", така Доналд Тръмп нарече президента на Украйна Зеленски като допълни, че украинският лидер трябва да действа бързо, ако иска "да му остане държава"...
Министрите на отбраната Атанас Запрянов и на външните работи Георг Георгиев ще бъдат изслушани в НС за готовността за евентуално участие на страната в специална военна операция на територията на Украйна. "Възраждане" пита министри: Ще участваме ли във военна операция в Украйна? Изслушването на министрите на отбраната Атанас Запрянов и на..
Към момента не може да се каже дали жп инфраструктурата е причината за влаковата катастрофа в Румъния. Това каза в интервю за предаването "Преди всички" журналистът от румънската секция на Радио България Владимир Митев. Машинист е загинал при катастрофа между товарни влакове в Румъния По думите му е очевидно, че има проблеми с жп..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни проблеми показаха, че могат да готвят и то вкусно, да аранжират приготвените от тях ястия и най-важното - да се чувстват полезни. Кулинарният конкурс в Монтана бе възстановен след дълги години...
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..