Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фолкер Тюрк: ЕС е ключов съюзник на правозащитниците по света

Снимка: Pixabay/Anfaenger

Законните протести са ограничавани, репресиите се увеличават, общественото пространство намалява, а критичните гласове са подложени на атака. За това предупреди върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк във връзка с днешния Международен ден на правата на човека.

Всеобщата декларация за правата на човека държи рекорда на Гинес за документ, преведен на най-много езици - над 500. Въпреки това обаче все още много хора не са наясно със съдържанието на документа и затова кампанията на ООН тази година е под надслова "Нашите права, нашето бъдеще, точно сега". Защитниците на човешките права се борят за това, което е правилно, но често се излагат на сериозен риск, подчерта върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк.

Върховният комисар на ООН за правата на човека Фолкер Тюрк

"Радвам се да кажа, че някои правителства, НПО-та и международни организации са положили значителни усилия, за да потърсят отговорност за нарушения срещу правозащитници, както и да укрепят системите за защита в самите държави и отвъд техните граници. Европейският съюз има ключова роля и е съюзник на правозащитниците чрез своите регулаторни правомощия, политики и подкрепа за програми за закрила по целия свят", посочи Тюрк.

Човешките права играят роля за превенция, защита и преобразяваща сила за добро, особено в период на криза. Те са точно толкова актуални, колкото са били и през 1948 г., когато е приета Всеобщата декларация за правата на човека, подчертават от ООН.

30-те члена на документа представят ключови свободи като равенство, право на неприкосновеност на личния живот, достъп до образование, здравеопазване и забрана на мъчения.
По публикацията работи: Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Снимката е илюстративна

Права при пенсиониране

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев , отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Рангел Димитров от Бургас: Какви са правата, които имам, при пенсиониране, след като съм работил 5..

публикувано на 06.12.24 в 14:55
Анелия Торошанова и Тодор Тодоров

Полиция и общество – права и задължения на страните

Полиция и общество. Какви са правата и задълженията на страните? Макар и много често хулена и нехаресвана, полицията, в крайна сметка работи в полза а обществото. Всеки пострадал от някакво престъпление, отива в районното управление да се оплаче. Затова е..

публикувано на 06.12.24 в 12:35
Историческата сграда на Народното събрание беше осветена в син цвят от 18:00 до 19:00 часа - 20 ноември 2024 г.

България отбеляза 35-ата годишнина от приемането на Конвенцията на ООН за правата на детето

Десетки емблематични сгради и места в цялата страна бяха осветени в синьо и озвучени от специално създадено аудиопослание срещу насилието срещу и между деца. Инициативата е част от Националната кампания на Държавната агенция за закрила на детето "Бъди..

публикувано на 20.11.24 в 19:27

Правата на жените днес - две напред, една назад

По важната тема за правата на жените в днешния свят – в това издание на подкаста "Какво може Европа?" . Има ли ръст на случаите на домашно насилие у нас?  Какви са измеренията на трудовата дискриминация спрямо жените не само в България, но и в сърцето..

публикувано на 19.11.24 в 08:27
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и..

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма",..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026..

публикувано на 13.07.25 в 11:20