Израелската армия обяви, че е унищожила 70% от военния капацитет, принадлежащ на сваления сирийски президент Башар Асад, предаде Ройтерс.
След падането на режима на Асад през уикенда израелската армия съобщи, че е ударила 480 стратегически военни обекта в Сирия през последните 48 часа като част от операцията "Башанска стрела".
Унищожени са били повечето от набелязаните цели, сред тях противовъздушни системи, самолети, хеликоптери, оръжейни фабрики в редица градове, а също и 15 бойни кораба.
Според източник на Fox News бомбардировки с такива мащаби са станали възможни, след като Русия е снела противовъздушния си щит над Сирия и изтеглила изтребителите си Миг-31 от страната.
Преди това израелските военноморски сили унищожиха сирийския военен флот като част от по-широка кампания за премахване на стратегически заплахи за Израел.
Целта на Израел е да не допусне огромният арсенал, принадлежал доскоро на армията на сирийския диктатор Башар Асад, да попадне в ръцете на друг враг на еврейската държава, като например "Хизбула".
По-рано днес министърът на отбраната Израел Кац съобщи, че израелските сили ще създадат "стерилна отбранителна зона" в Южна Сирия, която ще бъде наложена без постоянно израелско присъствие, докато затяга контрола си по линията между Сирия и окупираните от Израел Голански възвишения.
Той не даде подробности, но каза, че зоната ще "предотврати установяването и организирането на терор в Сирия" след падането на правителството на президента Башар Асад, посочва Ройтерс.
По-рано военен говорител каза, че израелските войски остават в демилитаризираната буферна зона на сирийска територия, създадена след арабско-израелската война от 1973 г., както и в "няколко допълнителни пункта" извън разделителната зона.
Но той отрече силите да са проникнали на сирийска територия значително отвъд зоната, след като сирийски източници казаха, че нахлуването се е разширило до 25 км от столицата Дамаск.
"Израелските отбранителни сили не напредват към Дамаск. Това не е нещо, което правим или преследваме по какъвто и да е начин", каза военният говорител подполковник Надав Шошани на брифинг с репортери.
ЕС изпитва недостиг на военно оборудване най-малко от 500 милиарда евро, каза еврокомисарят по отбраната Андрюс Кубилюс по време на дебат в Европейския парламент в Страсбург, посветен на Бялата книга за отбраната. Тя трябва да бъде представена от Европейската комисия другата седмица. "На ЕС не достигат хиляди танкове, бойни машини,..
Преговорите между Украйна и САЩ в Саудитска Арабия се оказват "положителни“ и "продуктивни“. Това съобщи Белият дом. Предпазлив оптимизъм в началото на разговорите САЩ - Украйна в Джеда Украйна подкрепи предложението на САЩ за 30-дневно общо прекратяване на огъня с Русия. САЩ от своя страна се съгласиха да премахнат ограниченията върху..
Китайски изследователи разкриха, че увеличаването на емисиите на метан може да има неочаквано положително въздействие върху бъдещото възстановяване на озоновия слой, предаде Синхуа, цитирана от БТА. Откритието може да помогне на законодателите и учените да вземат по-добри решения за справяне както с възстановяването на озоновия слой, така и с..
В област Ловеч за първите два месеца от началото на тази година са регистрирани значително по-малко катастрофи в сравнение със същия период на миналата година и по-малко ранени при пътни инциденти. За първите два месеца от година в областта са станали 87 катастрофи, поясни началникът на сектор "Пътна полиция“ при ОДМВР – Ловеч главен инспектор..
Правителството ще проведе утре редовното си седмично заседание, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет. Дневният ред на заседание предвижда кабинетът да обсъди проект на решение за предоставяне на освободени държавни резерви от бутилирана вода за питейни нужди по искане на кмета на община Горна Оряховица, предназначена за преодоляване..
Полицията в София задържа мъж при опит за измама на възрастна жена. По първоначална информация сумата, която арестуваният се е опитал да вземе от жената, е голяма. Операцията е проведена днес и е на Седмо Районно полицейско управление и Икономическа полиция. Към момента не е ясна схемата, по която мъжът се е опитал да измами възрастната жена. Той..
13-годишно дете се запали в центъра на Монтана при игра с бензин. Малко след 17 ч. група деца се опитали да свалят стикери от своите велосипеди като ги запалят с бензин. Огънят обхванал и пластмасовата туба със запалителна течност и тя избухнала. Пламъците тръгнали по крака на едно от децата, съобщава Нова тв. 18-годишен младеж видял случката..
Дежурните метеоролози в синоптичната станция на връх Мургаш са били нападнати и пребити в полунощ на 9 март. През прозореца влиза непознат мъж и..
Нападателят на дежурните метеоролози на станцията на връх Мургаш е 32-годишен мъж. Той е задържан за 72 часа , съобщиха от СДВР за..
Конституционният съд е в готовност почти незабавно да постанови съдебно решение, след като получи данните от ЦИК . Тази готовност се затруднява от..