Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Малко светлина и надежда ни трябва в този свят на разделение"

Феникс Върбанов с последна изложба срещу войната, създадена в ателието му в Париж

7
Феникс Върбанов
Снимка: Станислава Пирчева

В свят, който става все по-свързан технологично, но все по-изолиран емоционално, изкуството остава онова необяснимо, но толкова необходимо средство за обогатяване на човешката душа. В тези мътни години, когато вместо да се обединяваме чрез модерните комуникации, често се оказваме по-далечни един на друг, изкуството се издига над ежедневните разделения и предлага мост към разбирателството.

Днес повече от всякога си задаваме въпроси за мястото на културите в нашия живот – не просто като сблъсък, а като обмяна, която може да създаде нови пространства и да помогне да осмислим света около нас. 

Вместо насилието, войната и пропагандата, които често доминират глобалния дискурс, изкуството предлага алтернатива – то е поле за съзидание, за емоционално и духовно извисяване, за припомняне на онова триединство – дух, душа и тяло, което често забравяме в материалния свят.

Феникс Върбанов  - изложба

Феникс Върбанов е художник, чийто талант и визия преминават границите на културите и времето. С неговите картини, изпълнени с дълбоки послания, той изследва въпросите за войната, мира и същността на човечеството

Неговата последна изложба, създадена в "Хангара" - ателието му в Париж, е посветена на безумствата на войната и силата на мечтите, които могат да променят света.

За мястото на изкуството в тези предизвикателни времена, за неговата роля като средство за обогатяване на човешката душа и съзидание, надминаващо политиката, разказа пред БНР Феликс Върбанов:

"Идеята за тази последна изложба в Париж се роди след като картините станаха доста обемисти, за да бъдат изложени в галерия, затова реших това стане в моето ателие, което е бивш паркинг, то е на площ 500 кв. метра и може да се използва свободно необходимото за изложбата пространство, сподели пред БНР Феликс Върбанов.

"Събрал съм творби от последните пет години, така се получи една внушителна инсталация. В синтез между това място и работите ми сякаш се получи един диалог между картината и мястото.

Темата за войната и това, че войната трябва да спре - това е в основната идея на тази изложба. В нея обаче присъства и надеждата и мира, защото изкуството е този мост, който може да събере хората, в противовес на това, което прави войната - да разделя хората, допълни художникът.

"Творбите ми в този смисъл, имат своята духовна мисия да покажат нещо по-голямо от нашата реалност, която е пропаганда и политика.

Да, изкуството е доста ефимерно на тази сцена на политика, войната, амбициите на хората за повече власт, но изкуството предлага хармония и мир между хората, каза още Феникс Върбанов.

За постигането на това е необходимо вдъхновение, действие и вяра, като с моите картини - леки, от хартия и с туш, те са минимален израз на чувствата ми, затова съм уголемил форматите, за да бъде по-внушително и по-силно, да се усеща, че в крайна сметка сме "една капка в океана" и трябва да се погрижим за нашия дом, който е нашата планета Земя", смята творецът. 

Според него изкуството е средството, което ни дава надеждата, светлината в едно мирно състояние с по-оптимистичен поглед към бъдещето!

Феникс Върбанов изложба

Феникс Върбанов е роден 1962 г. в София в семейството на художници. Баща му Марин Върбанов е български художник по съвременен текстил, а майка му Сун Хуай Куей е от китайски произход и е живописец. През юношеските си години Феникс Върбанов заминава за Франция, където преминава по-голямата част от живота му. Париж като епицентър на съвременното изкуство запалва творческата искра в художника. Българската, китайската и френската култура са дълбоко вкоренени във Феникс Върбанов. Учи в Lycèe Pilote de Sèvres (Департамент по рисуване) и Ecole Nationale Supèrieure des Beaux-Arts (ENSBA), Paris. Специализира в Китайската академия по изкуствата, Хан Джоу. Интересът му към традиционните китайски техники на работа с туш върху хартия датират от 1985 г., когато учи в Академията за изящни изкуства, Хан Джоу. Китайската живопис е основен елемент в неговото творчество. Работи предимно с китайски туш върху хартия, облепвани върху платно, снаждани като колажи. Феникс Върбанов обича кръговата форма, която асоциира с хармонията на Ин и Ян. Негови творби са излагани в галерии в Париж, Пекин, София, Пловдив, Люксембург, Тайвайн, Шанхай, Хонг Конг и др. Една от най-мащабните му творби е инсталация създадена 2024 г. в ателието му в Париж, посветена на безумствата на войната и силата на мечтите.

Носител е на първа награда на Фондация „Charles Oulmont“ (Fondation de France) 2023 за живопис.

Станислава Пирчева и Феникс Върбанов


Още по темата слушайте в интервюто на Станислава Пирчева с Феникс Върбанов в "Нощен Хоризонт".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15

Краси Куртев – летният лъч в българската музика

Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"

публикувано на 11.01.25 в 15:46

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45