Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари.
Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при Христо Петков и Саша Попов. През 1928 г. записва право в Софийския университет, но след две години заминава за Прага, където продължава музикалното си образование. През 1933 г. завършва Немската музикална академия в Прага, в класа на Ханс Кох по цигулка и Леополд Крамер по камерна музика. След завръщането си в България в продължение на седем години свири в оркестъра на Софийската опера и едновремено развива солистична концертна дейност.
През 1938 г. заедно с цигуларя Стоян Сертев, виолиста Стефан Магнев и виолончелиста Константин Кугийски създават струнен квартет, който приема името на примариуса - "Аврамов". Този водещ български камерен състав продължава успешната си дейност до 1974 г. - общо 46 години, като допринася изключително много за пропагандирането на камерното изкуство не само с редовните си концерти в страната и чужбина и многобройните си записи, но и заради творчеството на нашите композитори Любомир Пипков, Парашкев Хаджиев, Веселин Стоянов, Боян Икономов.
Педагогическата дейност на Владимир Аврамов започва през 1937 г. като преподавател по цигулка в Държавната музикална академия. През 1947 г. оглавява катедрата по струнни инструменти, от 1955 до 1959 г. е декан на Инструменталния факултет, а от 1962 г. и ректор на Академията.
Той е и един от основателите на филиала на Академията в Пловдив, който по-късно получава името Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство.
Владимир Аврамов е смятан за доайен на българската цигулкова школа - негови ученици са изтънати наши цигулари, като Боян Лечев, Емил Камиларов, Георги Бадев, Недялчо Тодоров, Ангел Станков, Йосиф Радионов, Валентин Стефанов, Георги Байнов и още много други.
Педагог с международна известност, проф. Аврамов е лектор на международните музикални седмици във Ваймар и Баден-Баден (Германия) и Лодз (Полша), както и гост-професор на Мичиганския университет (САЩ). Участва в журитата на най-известните международни цигулкови конкурси –„Чайковски“ в Москва, “Кралица Елизабет“ в Брюксел, “Виенявски“ в Познан, “Бах" в Лайпциг, “Паганини“ - Генуа, „Жак Тибо“ - Париж, “Карл Флеш“ - Лондон, “Крайслер“ - Виена, както и на Международния конкурс за струнни квартети и камерни състави.
И у нас Владимир Аврамов е в центъра на много музикални събития - председател е на организационния комитет на Националния конкурс „Светослав Обретенов“, участва и в Международния фестивал на камерната музика в Пловдив. Видният музикант умира на 22 март 2007 г.
За него като преподавател и човек говори ученикът му, големият български цигулар Георги Бадев, в запис от 2007 г., съхраняван в Злания фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл думите на проф. Бадев и изпълнение на Владимир Аврамов и Лили Атанасова от 1956 г.
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..
В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..
Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...
Едно от най-разпознаваемите и обичани лица на bTV: лъчезарният и винаги усмихнат Борислав Лазаров е гост в "Нощен Хоризонт". Той влиза в домовете..
Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи..
Минималното възнаграждение за лекар без специалност и за медицинска сестра да бъде 150 процента от средната заплата за страната - това предлагат в..