Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вървим към по-малко доплащане за здраве, но това става много бавно, отбеляза здравният експерт

Аркади Шарков: Трябва да се готвим за времена на несигурност

"Това обаче не значи, че автоматично трябва да бъде компенсирано с повишаване на осигурителната вноска за здраве", уточни той

| Интервю
Аркади Шарков
Снимка: БГНЕС

Здравната каса ще разпределя бюджет от 9,5 млрд. лв. през 2025 г. Това стана ясно, след като Надзорният съвет на НЗОК го одобри. Залагат се 1,3 млрд. лв. повече спрямо тази година. 

Пред БНР здравният икономист от Експертен клуб за икономика и политика Аркади Шарков подчерта, че в разчетите за следващата година не е заложено вдигане на здравните осигуровки. 

"Приходите за здравеопазване се покачват от механичното повишаване на минималната работна заплата, както и на максималния осигурителен доход, което наблюдаваме и в заложеното за Бюджет 2025. Ето защо има и повече постъпления, а не защото повече хора работят. Даже в последната година и последните няколко месеца сигналите от страна на инвеститорите, както и на бизнеса в България и тези от Европа с клонове тук, са за освобождаване на персонал, което застрашава не само бюджета на НЗОК, но и бюджета на ДОО".
По думите му трябва да се готвим за времена на несигурност. Това обаче не значи, че автоматично трябва да бъде компенсирано с повишаване на осигурителната вноска, уточни експертът в интервю за предаването "Преди всички". 

"Прехвърлянето на тази осигурителна тежест единствено върху хората, които работят, показва немощ от страна на държавата, пък и желание за леко бягство от отговорност за здравето на населението", смята той.

По думите му средствата в НЗОК никога не са достатъчни. От една страна здравните нужди на населението растат заради променящата се в негативен аспект демографска картина, а от друга - постоянно навлизащите нови терапии и технологии оскъпяват лечението, обясни Аркади Шарков. 

При лекарствата има поетапно увеличение - около 16% ръст, посочи той и добави: "Средно груповото увеличение на перата за лекарства също е между 10 и 15%. Интересното в случая е перото за продуктите за домашно лечение. Бюджетът там нарастваше с 1-2% максимум на годишна база, тази година е нараснал с 16%. Да видим дали този тренд ще се задържи. Другите 2 лекарствени групи - за онкологични заболявания и скъпо струващите лекарства за домашно лечение - и там има нарастване, което е позитивен сигнал. Има желание и да се повишават реимбурсацията на други продукти, които са масово използвани от българските граждани". 

На първите места сме по доплащане в Европа, отчете здравният експерт, като уточни, че не малка част от него идва от лекарствата, но другата част, която се проследява по-трудно, идва от медицинските изделия, където цените в последните години нарастват с около 30-40%. По думите му обаче там няма регулация. Очаква се от 2025 г. тези цени да станат по-видими, за да може регулаторите да извършват своята дейност, коментира той.

През 2025 г. се очаква разходите за здравеопазване да достигнат 5,5% от БВП, което е с 0,6% ръст спрямо предходни години, отбеляза експертът. Той добави, че доплащането от страна на пациентите е около 4% от БВП. Според него вървим към по-малко доплащане, но това става много бавно

Според него е нужно да се подобри начина на информиране на пациентите. По думите му част от това се случва през апликацията е-здраве. Информационните кампании са ключови, както и приканването на пациентите да отидат навреме на преглед, добави Шарков. 

Цялото интервю на Диана Дончева с Аркади Шарков в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекарският съюз и НЗОК подписаха анекс към Националния рамков договор

Здравната каса и Българският лекарски съюз подписаха анекс към Националния рамков договор, който предвижда повече пари за извънболнична помощ и детско здравеопазване. И през тази година обаче Здравната каса няма да заплаща за биомаркерна диагностика на онкологични заболявания, която да определи подходящо за пациента прицелно лечение. Такава..

публикувано на 22.05.25 в 12:03
Божидар Божанов

ПП-ДБ внасят законови промени за прилагане на санкциите по "Магнитски" в България

ПП-ДБ са внесли пакет от законови промени за прилагане на санкциите по "Магнитски" у нас. Това обяви съпредседателят на "Да, България" Божидар Божанов: "Целта на това е да се гарантира сигурността на финансовата система, да се ограничат рисковете за пране на пари, да повишим вероятността България да бъде извадена от сивия списък, като..

публикувано на 22.05.25 в 11:59

Пламена Кирова: Нека за нестинарството говорим обективно от етнографска гледна точка

За дълбоко научно разбиране, а не повърхностна интерпретация на нестинарството, призова Пламена Кирова, главен уредник на Етнографската експозиция при РИМ – Бургас, в интервю пред БНР. И недоумява за реакцията на сливенския митрополит Арсений за забрана на ползване на иконите при ритуалния танц върху жарава. Според него знаковите за..

публикувано на 22.05.25 в 11:53

Кметът на Велико Търново сезира МК и ДНСК за некачествен ремонт на 300-годишна къща в Арбанаси

Кметът на община Велико Търново Даниел Панов сезира Министерството на културата и Дирекцията за национален строителен контрол за некачествен ремонт на 300-годишна къща в Арбанаси , която се ползва от великотърновската организация на Съюза на архитектите в България. Сградата е национален паметник на културата. В тази знакова къща в архитектурния..

публикувано на 22.05.25 в 11:50
Пламен Тотев

"Годината на слона" - книга, която изненадва

"Празник както за издателите, така и за почитателите на книгите, на четенето. Повод за непосредствен контакт между издател и читател." Така Пламен Тотев от издателство "Персей" определи предстоящия Пролетен панаир на книгата пред НДК. Той ще се проведе от 26 май до 1 юни. В 67 шатри ще се представят над 140 издателства. В предаването..

публикувано на 22.05.25 в 11:47

Милен Димов: Проблемът не е изпуснат, т.нар. локали са напълно овладяеми

" Хвърляме ръкавицата точно към експерите , защото нашата работа до голяма степен е просто да сезираме и да кажем, че има проблем. Първото и най-важно нещо, което трябва да се случи, е да се отвори широка обществена дискусия по темата, в която експертите да влязат с цялата си експертиза ". Това заяви пред БНР Милен Димов, който е родител и заедно..

публикувано на 22.05.25 в 11:44

Лондон иска Израел да разследва предупредителни изстрели в Дженин

Британското правителство призовава Израел да започне разследване, след като войските на страната са произвели предупредителни изстрели, докато британски дипломати са пътували през Западния бряг. Британските дипломати са само част от цяла група, включваща парламентаристи от Ирландия, Франция, Германия и Турция, които са пътували с делегацията..

публикувано на 22.05.25 в 11:41