Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йозгюр Юнлюхисарчъклъ: Сътрудничеството между Русия и Турция прогресивно намалява, но няма да има раздор

"Това, което най-много печели Турция, е престиж - и в регионален, и в глобален план. Това е победата на Турция"

| Интервю
Снимка: БТА

Президентът на Турция Реджеп Ердоган спечели гражданската война в Сирия. Загубиха я руският президент Владимир Путин и Иран - поне така изглежда към момента.

Тази война винаги е била и част от битката на Ердоган за оцеляване във властта. Той инвестира в нея от самото начало, заставайки на страната на сирийската опозиция и обтягайки спорадично отношенията си и с арабските съседи на Сирия, и със съюзниците на Асад - Иран и Русия, и със Съединените щати.

Но всяка победа носи и рискове. Защото ако новата власт в Дамаск не успее да предотврати още по-голям хаос, проблемът на Сирия ще е вече проблем и на Ердоган.

Интервю с Йозгюр Юнлюхисарчъклъ - директор на офиса в Анкара на Германския фонд "Маршал"

Не бих казал, че Турция спечели гражданската война в Сирия. Сирийската опозиция го направи. Още доста фактори, освен турската подкрепа за опозицията, доведоха до новата ситуация в Сирия. Най-важното е, че използваните от режима на Асад руски контрактори и бойци на "Хизбулла" трябваше да бъдат изтеглени. Русия пренасочи ресурси към украинския театър на действия, а на "Хизбулла" се наложи да се концентрира върху Ливан. Иран пък беше вече отслабен от Израел, който бомбардира негови позиции и в Сирия.

Това доведе до драстично отслабване на режима в Дамаск. А междувременно в Идлиб "Хаят Тахрир аш Шам" подобри значително организацията и бойните си способности, включително за употребата на дронове, за което се говори, че са помогнали украинците. Видя се, че бунтовниците превъзхождаха армията на Асад - заради липса на мотивация и боен дух тя направо се разпадна.

Само допреди няколко седмици президентът Ердоган даваше публично знаци, че е готов да наруши табуто и да разговаря с Башар ал Асад заради наболелия в Турция проблем с милионите сирийски бежанци при вас. Целта беше Асад да се съгласи да преговаря с опозицията. Искрено ли беше намерението на Ердоган или просто тактически ход?

Според мен това беше реална инициатива и отхвърляйки я, Асад пропиля реален шанс да оцелее. Не зная дали "Тахрир аш Шам" са си представяли, че ще успеят да стигнат до Дамаск и да свалят режима. Едва ли някой го е очаквал, включително Турция. Всички бяха изненадани. Затова в седмиците преди това най-логичният ход беше да се търсят преговори.
      
Падането на Асад несъмнено е съдбовен момент за Сирия. Тепърва ще става ясно за добро или за лошо. Но при всички положения печели ли Турция от това? Проблемът й с бежанците върви към решаване. С кюрдските сили обаче, които свързва с ПКК, нещата не стоят така...

Това е като игра на музикални столове, но музиката още не е спряла и не знаем какъв ще е точно резултатът - кой печели и кой губи. Това не беше точно революцията, която си представяше Турция, защото и за нея "Тахрир аш Шам" е терористична организация. Макар че този статут най-вероятно ще бъде отменен сега. Но тази групировка не е свързана с Турция, както Сирийската национална армия.  

А за кюрдските Отряди за народна самоотбрана, които споменахте, не е ясно дали ще продължат да имат териториален контрол в Сирия. Натискът върху тях ще се усили - и от Турция, и от "Тахрир аш Шам" - за да се запази териториалната цялост на Сирия. А и новата администрация на Тръмп може да реши, че кюрдите не са им ценни вече.

Но това, което най-много печели Турция, е престиж - и в регионален, и в глобален план. Това е победата на Турция. Конкурентът ѝ Иран вече не е в Сирия - сухопътният му достъп до Ливан е прекъснат. Поражението за Техеран вероятно ще отслаби връзките му с другите негови съюзници в региона. И това ще е от полза за Анкара.

Междувременно може да се окаже и невъзможно за Русия да продължи военноморското и военновъздушното си присъствие в базите Тартус и Хмеймим. Ако това стане, Русия ще загуби статута си на сила в Близкия изток, а може би и в Африка. И това също ще е от полза за Турция.

Доста деликатен е балансът в тройката Русия-Иран-Турция - исторически геополитически конкуренти, а понякога и врагове. Дали събитията в Сирия няма да доведат до рязка промяна в отношенията помежду им?

Една от особеностите на отношенията между Турция и Русия е, че след всеки сблъсък на интересите им, те винаги се сдобряват. Спомнете си какво стана в Либия - Москва и Анкара подкрепиха противоположните страни във войната там след падането на Кадафи, която стигна до патова ситуация. Но все пак продължиха да си сътрудничат. Също както и след като в Южен Кавказ подкрепяният от Турция Азербайджан победи обвързаната с Русия Армения за Нагорни Карабах.

В интерес на истината сътрудничеството между Русия и Турция прогресивно намалява. Москва със сигурност е недоволна от ролята, която изигра Анкара за събитията в Сирия. Но не смятам, че ще има раздор.

За Иран какво ще кажете? Не трябва ли Турция да се притеснява от враждебност от негова страна?

Иран е доста отслабен. Много проблеми му се натрупаха за решаване и не е в състояние да влиза в конфликт с Турция. В Техеран няма как да се радват, че Анкара увеличава влиянието си в Южен Кавказ и в Ирак, но не могат да направят нищо, за да попречат.
      
През първия си президентски мандат Доналд Тръмп наложи за кратко санкции на Турция заради операцията й срещу кюрдите в Сирия, след като беше обявил, че изтегля американския контингент от там. Ако Тръмп сега пак реши да заповяда изтегляне и, както споменахте, изостави кюрдските отряди там, кой ще държи под контрол остатъците от "Ислямска държава"? Ще се наеме ли Турция с това?

Първият мандат на Тръмп беше доста хаотичен. Тогава той все още не контролираше Републиканската партия, както сега. А също и бюрокрацията във Вашингтон. В случая със Сирия например той се опита два пъти да изтегли американските военни, но Пентагонът все намираше причини те да останат. Това, според мен, няма да се повтори сега.

А за "Ислямска държава" - Турция разбира се ще подкрепя новия сирийски режим, но едва ли ще се намеси там директно. Правилният подход е да се помогне за укрепването на новия държавен апарат в Сирия, за да се запази териториалната ѝ цялост. С "Ислямска държава" ще трябва да се справя новата власт в Дамаск.
      
Ако не заради успешното препозициониране на регионалната шахматна дъска, рейтингът на президента Ердоган би трябвало да скочи отново заради перспективата Турция да се освободи от бежанците. Това отдавна вече е приоритетна вътрешнополитическа тема. Забелязва ли се вече бежански отлив от Турция?

Процесът ще е постепенен. Някои от сирийците наистина вече започнаха да се връщат в родината си. Но те са изключително малко като се вземе предвид, че общият брой на бежанците от Сирия в Турция надхвърля 4 милиона. Голямото завръщане ще започне с началото на възстановяването на жилища и инфраструктура, което ще даде шанс на хората да си намерят препитание.
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17
Протест срещу насилието на животни пред Съдебната палата в София на 23.03.2025 г.

Психологът Валерия Витанова за случая от Перник: Антисоциалното разстройство не означава невменяемост

Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..

обновено на 26.03.25 в 13:42
Георги Еленков

Накъде върви детското правосъдие през 2025 г.?

Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области.  Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..

публикувано на 26.03.25 в 11:59