Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Москва съобщават за превзети села в Донецка област, от Киев - за свалени дронове

Руска самоходна 122-милиметрова ракетна установка БМ-21 `Град` стреля в близост до бойната линия край Соледар, Донецка област, архив, август 2024 г.
Снимка: МО на Русия

Москва обяви, че е превзела още две селища в Донецка област, а Киев съобщи за над 50 свалени руски дрона през изминалата нощ. 
Руските сили са установили контрол над две села в украинската Донецка област, съобщи Министерството на отбраната в Москва. Руските сили са поразили и унищожили и четири системи за противовъздушна отбрана "Пейтриът" на Украйна, се казва още в изявление на ведомството. 

От своя страна украинската армия съобщи, че е унищожила 56 от общо 108 дрона, изстреляни от Русия през изминалата нощ. Още 49 дрона са били заглушени от украинските средства за радиоелектронна борба, посочват от Въоръжените сили на Украйна.

На този фон два руски танкера бедстват в Керченския пролив, заради повреди, причинени от лошото време в района. Танкерите превозват по 4 тона мазут и вече се е образувал разлив, съобщиха местните морски власти.

На помощ на претърпелите бедствие кораби са изпратени хеликоптер и спасителен влекач.

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бюджетът за догодина влиза за първо гласуване в пленарната зала

Финансовата рамка за догодина влиза за първо гласуване в пленарната зала.  По-рано през седмицата водещите ресорни комисии я одобриха, въпреки острите забележки на работодатели и синдикати.  Първи на вниманието на депутатите ще бъде бюджетът на Държавното обществено осигуряване, където е заложено минималната работна заплата от 1 януари да бъде малко над..

публикувано на 20.11.25 в 04:37

Протест пред НСИ за по-високи заплати

От днес Синдикатът на административните служители към КТ "Подкрепа" започва серия от протести.  От 12.30 до 13.00 недоволството си ще изразят работещи в Националния статистически институт.  Те излизат пред Централното управление в София и пред сградите на териториалните бюра в страната с настояване в бюджета за следващата година да бъдат осигурени..

публикувано на 20.11.25 в 04:24

Пречиствателна станция за отпадни води ще бъде открита край с. Бенковски

Модерна пречиствателна станция за отпадни води ще бъде открита край пловдивското село Бенковски. Технологията,  използвана за изграждането на новото съоръжение, е разработена от Центъра за чисти технологии и ресурсна ефективност на биомаса към Аграрния университет в сътрудничество с пловдивския ВиК оператор.  На церемонията се очаква да присъства..

публикувано на 20.11.25 в 04:10

В Монца поставят първия паметник на Васил Левски в Италия

Днес в италианският град Монца ще бъде поставен барелеф на Апостола на свободата Васил Левски. Иинициативата е на Генералното ни консулство в Милано и на генералния консул Ана Паскалева, както и на oбщина Карлово, която финансира проекта. Барелефът на Апостола ще бъде поставен в град Монца на историческия площад „Сан Паоло“ и ще е първият негов..

публикувано на 20.11.25 в 04:06
Газопровод

Италия ще екстрадира заподозрян за саботажите срещу "Северен поток"

Върховният касационен съд на Италия разпореди екстрадицията в Германия на мъж, заподозрян в съучастие в организирането на атаките през 2022 г. срещу газопроводите "Северен поток" 1 и 2 в Балтийско море.  Германската прокуратура обвинява 49-годишния украински гражданин, идентифициран като Сергий К. в съучастие в предизвикването на експлозия, както и в..

публикувано на 20.11.25 в 03:05

Двама задържани в София при кражба на кола

Полицията залови двама автокрадци  в столичния кв. "Надежда", непосредствено след като са откраднали кола.  Става въпрос за планирана полицейска операция, която е стартирала миналата седмица, а мъжете са били следени.  Единият е на на 57 години, а другият - на 51.  И двамата задържани са с богато криминално минало, свързано с кражби на автомобили,..

публикувано на 20.11.25 в 02:49

Във Великобритания се очаква студеното време да се задържи

В Обединеното кралство се очаква студеното зимно време да се задържи, като прогнозата е температурите да паднат под нулата и в някои райони да завали сняг.  Жълт предупредителен код на Метеорологичната служба е в сила за Северна Ирландия, Северна и Централна Шотландия и крайбрежните райони в югозападен Уелс, както и за югозападна,..

публикувано на 20.11.25 в 02:15