Инфлацията в нашата страна се ускорява през ноември спрямо година по-рано до 2,1% от 1,8% през октомври, достигайки тримесечен връх, показват данни на Националния статистически институт (НСИ).
Спрямо октомври индексът на потребителските цени се повишава с 0,6%, след като през десетия месец на годината нарасна с 1,1 на сто.
През ноември цените на хранителните продукти се повишават с 1,4% спрямо месец по-рано, а тези за развлечение и култура - с 1,3%. Повишение с по 0,7% отчетоха транспортните цени, както и тези за алкохолни напитки и тютюневи изделия. В същото време поевтиняват стоките в групата "облекло и обувки" с 1,3%, както и цените в групата "жилищно обзавеждане, стоки и услуги за домакинството и за обичайното поддържане на дома" - с 0,4 на сто.
Ускоряването на годишната инфлация през ноември се дължи на по-рязко нарастване на цените за храни и безалкохолни напитки (с 4,1% след повишение с 2,8% през октомври), на цените за алкохол и тютюневи изделия (с 6,4% спрямо 5,8% месец по-рано) и за образование (със 7,1% след нарастване с 6,8% през октомври). В същото време намаляват на годишна база транспортните разходи (понижение с 3,4%, но след спад с 4,7% през октомври), докато ценовият растеж за жилищни и комунални услуги се забавя (до 2,5% от 4,2% месец по-рано) и в ресторантьорския и хотелиерски бизнес (до 7,5% от 7,7%).
Хармонизираната инфлация (индексът HICP според общите европейски стандарти) през ноември 2024 г. се повишава с 0,3% на месечна база, докато хармонизираната потребителска инфлация на годишна база нараства за втори пореден месец с 2,0%.
Хармонизираният индекс на потребителските цени е сравнима мярка на инфлацията на държавите от ЕС. Той е един от критериите за ценовата стабилност и за присъединяването на България към еврозоната.
Индексът на цените за малката потребителска кошница пък регистрира увеличение с 0,9% на месечна база и св 2,2% от началото на годината.
Относно цените от малката кошница за най-нискодоходните 20% от домакинствата, най-сериозно увеличение през ноември спрямо предходния месец има при хранителните продукти (увеличение с 2,1%), при намаление с 0,4% на цените на нехранителните стоки и с 0,1% на услугите.
Сръбската петролна компания НИС, която е дъщерна на руската "Газпром Нефт", е принудена да търси алтернативни източници на петрол заради американските санкции върху руския петролен сектор, съобщава "Ройтерс". Компанията получи отстъпка от мерките, но нейни клиенти се въздържат да купуват руски петрол или петролни продукти, за да не бъдат санкционирани..
На 8 април в хода на специализирана полицейска операция на изграден за целта КПП на входа на Добрич по бул. "25-ти септември“ органите на реда спират за проверка автомобил, управляван от 30-годишен мъж. В автомобила служителите от отдел "Криминална полиция“ и Първо РУ - Добрич откриват сумата от 3 300 лв. и полиетиленово топче с тегло 106..
Над 1000 фиданки ще бъдат засадени в Малешевската планина, където през лятото на миналата година пожар засегна над 16 хиляди декара горски територии. В залесяването ще вземат участие служители от Югозападното държавно предприятие, пожарникари, военни и доброволци от общините Струмяни и Кресна. Над 60 пожара гасиха огнеборците през..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп увеличи за втори път драстично в рамките на денонощието митническите тарифи за стоките от Китай от 104 на 125 процента. САЩ наложи обещаното мито в размер на 104% на китайските стоки В публикация в платформата Truth Social американският държавен глава съобщи, че е разпоредил 90-дневна пауза за 75 държави, които..
Депутатите от ПП-ДБ Йордан Иванов и Божидар Божанов обвиниха министъра на вътрешните работи Даниел Митов в лъжа. Те призоваха Митов да смекчи тона към опозицията и да изнесе информация за последните рокади в дирекцията: "Моля да покаже заповед от 3 април на заместник-главния секретар на МВР Мирослав Рашков с която се назначава на ръководна..
Няма назначен нов директор в Пловдив, както твърдеше един от ДБ днес. Чул някой си някаква клюка и я разпространява. Това каза министърът на вътрешните работи Даниел Митов в Търговище. Той присъства на годишният отчет-анализ на Областната дирекция на МВР в Търговище за 2024 година. "Когато им се каже нещо, което не им изнася, те се правят, че не го..
Законодателната защита на хората с увреждания от уволнение, административни тежести и страховете, че те ще отсъстват по-често са сред основните фактори, които ограничават работодателите да ги наемат. Това сочат резултатите от проучване на Библиотечно-информационния и изследователски парламентарен център, което беше представено пред депутатите от..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
"Българската следа" е референция на опита за покушение срещу папата. Заглавието беше от една страна да си играя с клишето чисто иронично. В друг..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..