Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Още търсят 13-годишния Николай от село Конаре. Детето е със синдром на Даун

Разширяват периметъра на действие с повече от 3 километра

| Интервю
Снимка: БТА

13-годишният Николай от гурковското село Конаре все още е в неизвестност. Момчето, което е със синдром на Даун, изчезна вчера и се издирва.

Доброволци са продължили да го търсят през нощта. Използвани са и два дрона с термокамери.

Тази сутрин кризисният щаб ще направи ново разпределение за издирването на момчето.

"Получих обаждане от съсед на семейството, че семейството търси детето и го няма. Бях много близо до жилището. Имам камера, насочена към тяхната къща и първата ми работа беше да видя камерата. Огледах най-близките места и сигнализирах органите на реда. До час на терен имаше вече може би над 100 полицая. Разпределихме се във всички посоки, но нямаме успех. Периметърът стигна 3-4 километра радиус около селото. Няма никаква следа", разказа пред БНР Станчо Стефанов, кмет на Конаре.

Липсва и домашното куче на семейството на изчезналото момче. Къщата се намира в края на селото и след това започва Балканът, поясни още кметът.

Николай е бавно подвижен, но е хиперактивен. Висок е около 1.30 м., леко пълен, с по-тъмна кожа. Бил е облечен с черен анцуг, уточни Стефанов.


В предаването "Преди всички" кметът на Община Гурково Кънчо Папазов обяви, че стартира нова вълна от оперативно-издирвателни мероприятия

"Ще разширим периметъра на действие с повече от 3 км. Рано тази сутрин достигнахме около 3-4 км от централната част на село Конаре".

Няма следа, каза със съжаление Папазов и подчерта, че до момента детето не се е отделяло толкова от майка си. То е посещавало едни и същи места в селото. 

Кметът на Гурково е провел разговори с психиатър и специалисти по издирването. Предполага се, че водоемите привличат деца с такова заболяване, каза той и посочи, че в района има местен язовир, който е посещаван от детето, както и в близост се намира язовир Жребчево

Предполага се също, че домашният му любимец е с него, добави Папазов. "За съжаление, и това не ни помага на този етап", отбеляза той. 

По думите му населеното място е изключително спокойно. Нека бъдем оптимисти и да вярваме, че съвсем скоро ще намерим Ники, призова Кънчо Папазов.


Снимки: БТА

По публикацията работиха: Яна Боянова, Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Светослава Тончева: Има завръщане на хората към библиотеките

Утре стартира 11-ият сезон на "Зелени библиотеки" в парковете на София. Началото е от парк "Гео Милев".  "Има подготвена богата музикално-културна програма. Читателите ще имат възможност да се срещнат с известни български автори",  посочи пред БНР д-р Светослава Тончева - ръководител направление "Библиотечни колекции" към Столичната библиотека...

публикувано на 01.08.25 в 11:14
Горски пожар в района на Измир, 3 юли 2025 г.

Айше Сали, кореспондент на БТА в Анкара: Овладени са големите пожари в Турция, но щетите са сериозни

4268 пожара от началото на годината - това е сериозната статистика за огнената стихия Турция, която и тази седмица активно се бори за потушаване на големи огнища като това в Бурса. Южната ни съседка е на първо място в Европа по капацитет за гасене на пожари по въздух и на второ място по този показател в света, съобщи в интервю за БНР кореспондентът..

обновено на 01.08.25 в 09:38

Части от Добрич без вода повече от 56 часа

Повече от 56 часа квартали в Добрич са без вода. Спирането ѝ става без предупреждение, без да е обявен воден режим, без първоначално дори да е ясно каква е причината услугата на ВиК оператора към част от жителите на областния център да бъде преустановена. Въпреки негодуванието водоноски са осигурени повече от 24 часа след спирането на..

публикувано на 30.07.25 в 16:30

В Русе забраниха употребата на алкохол извън заведенията

В Русе е в сила забрана да се консумира алкохол извън заведенията. Решението е на Общинския съвет. Глобите ще бъдат налагани от полицията и са по 200 лева за първо провинение и по 500 лева за всяко следващо.  "Русе не е град на пиянки. Това, че те не могат да се справят с някакви пиянки, не означава, че всички трябва да ни обявят за..

публикувано на 29.07.25 в 10:58
Хераклея Синтика

20 хил. посетители на Хераклея Синтика за първата половина на годината

За първата половина на годината през античния град Хераклея Синтика са преминали около 20 хил. посетители. За цялата минала година са били над 60 хил.   Това заяви пред БНР проф. Людмил Вагалински - ръководител на разкопките в Хераклея Синтика.  "Силният сезон вече е в разгара си. Второто полугодие е по-силно за туризма. Миналата година..

публикувано на 29.07.25 в 10:37

Бизнес и образование заедно в подготовката на кадри и заетост за хора от уязвими групи

Асоциацията на индустриалния капитал в България и Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков" подписаха споразумение за сътрудничество по програмата "Път към успех", с което обединяват усилията и капацитета си за подготовка на квалифицирани кадри и осигуряване на заетост за хора от уязвими групи на пазара на труда. По думите на..

публикувано на 28.07.25 в 11:53

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27