Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Геополитическата линия е другото нещо, което би могло да повлияе на преговорния процес, смята той

Добромир Живков: Антикорупционните мерки може да разделят преговарящите за кабинет

"Отстъплението от искането – господин Борисов да бъде премиер беше очаквано"

| Интервю
Добромир Живков
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

"Решаващо ще бъде до каква степен тези политически сили, които в момента преговарят за управление, ще могат да постигнат единомислие по  възможната програма за антикорупционни мерки". 

Това обясни пред БНР Добромир Живков, управител на социологическа агенция "Маркет линкс".

"Аз съм скептичен, че ГЕРБ биха били достатъчно активни".

Геополитическата линия е другото нещо, което би могло да повлияе на преговорния процес, посочи Живков.

Отстъплението от искането – господин Борисов да бъде премиер беше очаквано, каза той.

"Това е един от ходовете, с които да могат да бъдат оправдани действията на ГЕРБ-СДС - че са били направени отстъпки от тях, но не и от другата страна.

Виждаме, че при ПП-ДБ едната от формациите води преговорите, но ако се стигне до споразумение, то вероятно ще бъде изпълнявано от цялата коалиция". 

Добромир Живков коментира какво би станало ако до Нова година отпадне т.нар. "домова книга" при избора на служебни премиери. 

"Вероятно в някаква степен може да очакваме позитивно развитие по отношение на превенцията на купен, корпоративен и контролиран вот при следващи предсрочни парламентарни избори. Поне частично оздравяване на нашия изборен процес. 

По отношение на геополитическата ориентация няма съмнение, че това ще бъде служебен кабинет, назначен от президента Радев, който ще се опита да охлади подкрепата, която декларираме към Украйна. Ще се опита да постави България по-близо до орбитата, по която се движи Унгария. 

Може да търсим и опасения по отношение на пътя към приемане на еврото".

Той коментира и какво следва след искането за сваляне на имунитети, арестите и призовките.

"Важно е да кажем какво представлява тази активизация на репресивните органи на държавата. Натрапва се изводът, че става въпрос за политическа употреба на прокуратурата и на МВР в ситуация, в която изглежда, че няма достатъчно ясно структурирано политическо лидерство. Текат флуидни търсения на възможни формули за управление. 

Може би някои политически центрове се чувстват изолирани и държат да покажат, че тяхното влияние е толкова голямо, че могат да използват тези институции за постигане на политическите си цели. Това е ново яхване на прокуратура, на МВР, но резултатът е един и същ – не може да стигнем до държава, в която политическият процес да протича по такъв начин, че да може да кажем, че партиите открито и последователно преследват своите цели. Всичко се случва някъде, не на масата на преговорите, а през влияния, които са нерегламентирани. 

Видяхме реакция на обществото с повишаване на избирателната активност, когато се фокусира обществен интерес върху качеството на изборния процес. Възможно е и сега да има някаква мобилизация, но тя едва ли ще се превърне в граждански протести по улиците. 

На хоризонта не виждаме окончателно перспективата за следващи предсрочни парламентарни избори. Но общият фон е на задълбочаващо се неудовлетворение от начина на работа на българската държава и това, което виждаме като използване на българските институции". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
арх. Петър Диков

Главният архитект вече ще е само администратор, няма да отговаря за развитието на София

"Донякъде се обезсмисли този конкурс за главен архитект, след като със заповед на кмета – правомощията за тази длъжност бяха сведени от 54 на 6".  Това обясни пред БНР арх. Петър Диков, председател на Съюза на архитектите. Арх. Богдана Панайотова е преминала успешно последния етап на конкурса за главен архитект на София Архитект Богдана..

публикувано на 08.04.25 в 14:50

Стопани в Сливенско: Очакваме помощ от държавата, застраховките важат след 20 април

Близо 80% от насажденията с праскови, сливи и череши в Сливенско са унищожени от минусовите температури през последните дни. Единствените мерки срещу студа са огнища със запалена слама, която с дима си допринася за температурна разлика.  Днес сливенското поле с овощни насаждения беше в дим с надежда да се спаси част от реколтата. Стопаните..

публикувано на 08.04.25 в 14:31

21-годишен мъж е с отнета книжка след рисково шофиране в София

21-годишен мъж е с отнета книжка след рисково шофиране по столичен булевард.  Проверката е станала факт след излъчване на видеоклип с действията. При явяването му в полицията е станало ясно, че към момента той е неправоспособен, отнети са му всички контролни точки. Полицаите са прекратили и регистрацията на автомобила. 

публикувано на 08.04.25 в 14:26
Иван Шишков

Арх. Иван Шишков: Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход

Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход . Такова мнение изрази пред БНР а рх. Иван Шишков, бивш регионален министър, след като темата за състоянието на пътищата у нас отново стана обект на обществено внимание заради смъртта на 12-годишната Сияна, която загина в тежка катастрофа. Председателят на АПИ Йордан Вълчев е разпитан като..

публикувано на 08.04.25 в 14:00

В Смолян раздадоха безплатно фиданки по повод Седмицата на гората

Южноцентралното държавно предприятие в Смолян раздаде безплатно фиданки по повод Седмицата на гората.  Тази година се навършват 100 години от първото отбелязване на Седмицата на гората, която стартира през 1925 година като Празник на залесяването. Мотото, под което ще премине честването на юбилея, е ”Век от вечността в създаване, опазване и грижа!“...

публикувано на 08.04.25 в 13:56
Отляво надясно - Галя Димитрова, заместник-министър на финансите, министър-председателят Росен Желязков и министърът на финансите Теменужка Петкова

Премиерът се срещна с шефове от приходните агенции

Пълната подкрепа на правителството за работата на приходните агенции изрази министър-председателят Росен Желязков по време на днешната работна среща на тема "Бюджет 2025: План и мерки за изпълнение на приходите".  В срещата участваха министърът на финансите Теменужка Петкова, зам.-министрите на финансите Кирил Ананиев, Методи Методиев и Галя..

публикувано на 08.04.25 в 13:44
Симеон Дянков

Симеон Дянков: Трябва ни още по-стабилна коалиция, може и да не влезем в еврозоната от 2026 г.

В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото банковата система трябва да се преформатира 2 пъти за година, а това е скъпо. Може да влезем на 1 януари 2026 г. или 1 януари 2027, ако дотогава изпълняваме критериите, може и да е по-нататък,..

публикувано на 08.04.25 в 13:38