Най-често хората с репродуктивни проблеми се сблъскват с намирането на подходящия лекар, когото да почувстват като своя лекар, който ще ги доведе до щастливия финал. Не са информирани и откъде могат да получат финансова помощ за ин витро процедури, както и за изследванията, които трябва да направят, коментира пред БНР Венислава Гарсия, координатор и психолог на фондация "Искам бебе" за област Плевен. Тя е сред организаторите на кръглата маса и информационна среща по проблемите на репродуктивното здраве.
Законодателството за репродукцията трябва да се промени и да се финансират донорските програми, подчерта Гарсия.
"Досега те не се финансират. За миналата година са проведени 14 000 ин витро процедури, а от фонда са финансирани само 5 500. Това означава, че всички останали са самофинансирали процедурите си. Има много голям недостиг, дори има нужда от много повече средства от тези, които в момента са отпуснати."
Законът съдържа ограничения жените да не използват донорски материал, а само собствени яйцеклетки и сперматозоиди от партньора, или ако има неоткрит стерилитет, ин витро процедурата следва да е предшествана от 4 инсеминации, които също струват "доста пари". Затова от "Искам бебе" настояват за отпадане на тези ограничения.
"Защото, за съжаление, вече не само двойките 40+ имат нужда от донорски материал. Има много двойки между 27 и 35 години, които имат нужда от донорски материал. Това са млади хора. Причините могат да бъдат много – медицински, стрес, изчерпване на яйчниковия резерв. Има много семейства, които нямат финансова възможност и са обречени да останат без деца."
Венислава Гарсия дава пример със себе си и своето дете, заченато ин витро – първата им процедура, която била неуспешна, е струвала 15 000 лева.
"Преди 7 години сме теглили кредит. Втората ни беше 8000 лева. Не се получи процедурата. Тези кредити ще ги връщаме докато дъщеря ни стане абитуриентка най-вероятно. Апелът ми е към държавата – само за миг да влязат в нашите сърца!"
На благотворителния коледен базар в Плевен се набират средства, които ще бъдат предоставени на случайно избрана двойка, съобщи още тя.
Повече по темата слушайте в звуковия файл.
Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..