Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Риза Брахимбашев: За Смолянска област ходенето до Беломорието става много по-облекчено

Нов портал към Беломорието: Възстановяват връзката Рудозем - Ксанти

Местните очакват отварянето на седмия граничен пункт по българо-гръцката граница да оживи региона

| Репортаж
Снимка: Радостина Чернокова

Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с БеломориетоНа границата при Рудозем отдавна има изграден пункт, но той не функционираше, тъй като не беше довършен пътят от гръцка страна - от границата до Димарио. Довършването на тази отсечка съвпадна с влизането на страната ни в сухопътен Шенген. 

На 1-ви януари 2025 г., след падането на границите "тихият" път от Рудозем към Ксанти отново ще стане "озвучената долина". Защо?

Отварянето на седмия граничен пункт по българо-гръцката граница е историческо събитие не само района, а и за страната ни. Векове наред Рудозем – Ксанти е бил основен път от Родопите за Беломорието - беломорски проход, който свързва долината на Чепинска река (десен приток на река Арда) с долината на река Сушица (на гръцки Компсатос), вливаща се в езерото Буругьол.

За родопчани пунктът е болезнена тема. С едновремешния път са свързани човешки истории и съдби как граничната бразда е разделила стотици родини. Някои се помнят и разказват, други са вече позабравени. Първото село до границата от българска страна е Чепинци, а от гръцка страна - Димарио.

"Името, което е носело Чепинци, било "озвучената долина", тъй като стадата от Беломорието лятото са се прибирали към планината, пролетта обратно. Чангър дере, 1944 г., след като се затваря границата, става "тиха долина" – стадата вече не минават. Другият аспект е чисто човешки и социален – има много свързани семейства и роднини, които са били женени преди 44-а година от едната и от другата страна на границата, тъй като тогава е била свободна", разказва кметът на Чепинци Риза Брахимбашев.

В Чепинци живеят около 2000 души. Тук няма масова миграция. Има млади семейства, запазени са детската градина и училището, има и аптеки. Дори малцината, които работят в София и Пловдив, през почивните дни се връщат. Единици са тези, които са трайно установени във вътрешността на страната, а в чужбина няма.

От път без изход, сега Чепинци се превръща в една от портите към Беломорието, отчита кметът. Местните се надяват с възстановяване на вековната традиция планината да има пряк достъп до Беломорието. Родопчани вярват, че ще се вдигне стандартът им на живот и ще има повече работа за младите. 

"Дано да се пусне! Мислим, че за добро ще бъде. Да се развие тук районът."

"Селото ще живне. Ще отворят хотели, бензиностанция да направят."

"На 2-ри януари отивам до Гърция."

"Сега ходя през Златоград за Гърция, сега за няма и един час се отива. Ако се отвори пътят, чудесно!"

"Радваме се, обаче по-добре си е в България, по-хубаво си е в България, по-красиво си е. Всичко си имаме в България. За какво ми е Гърция? Раздвижване ще има, но не ми се ходи. Какво да правя там?"

"Икономически, докато не бъдат изработени и другите лотове от гръцка страна, кой знае какъв голям трафик не се очаква, но за Смолянска област ходенето до Беломорието става много по-облекчено, много по-бързо", изтъква кметът на Чепинци Риза Брахимбашев.

Някои от хората обаче се опасяват, че падането на границата ще отнеме спокойствието в района.

Кметът на Чепинци Риза Брахимбашев е категоричен, че "облагите ще бъдат много повече". Той признава, че има по какво да се работи, за да развие туризма в региона.

Снимки: Радостина Чернокова

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пламен Тончев: Трусовете в отношенията между Европа и САЩ са добра новина за Пекин

"Трябва да се върви към заздравяване на климата в ЕС и когато разговаря с мощни страни като САЩ и Китай, да го прави с един глас". Това заяви пред БНР Пламен Тончев, ръководител на отдел "Азия" в Института за междунородни икономически отношения в Атина. На 24 юли в Пекин се проведе среща на върха ЕС-Китай, на която бяха отбелязани 50 години..

публикувано на 26.07.25 в 11:50

Родова среща в берковското село Балювица

Родова среща правят в берковското село Балювица. Традицията се спазва от години и на нея идват хора от страната и чужбина. Родовата среща винаги е в последната събота на юли. В малкото берковско селце живеят 30-тина души, но в този ден центърът се изпълва с хора от близо и далеч, разказва кметският наместник Анелия Ангелова. 

публикувано на 26.07.25 в 11:34
Протест срещу нов закон за антикорупционните институции в Киев, 22 юли 2025 г.

Анализатор: Украйна ще излезе от войната по-малко корумпирана. Войната ограничава корупцията

"Войната не е бизнес" - това пишеше на един от плакатите по време на протестите в Киев срещу посегателството на президента Володимир Зеленски срещу независимите антикорупционни служби - Националното антикорупционно бюро НАБУ и Специализираната прокуратура САПО. Който в Украйна се бие на фронта, който нощ след нощ прекарва в бомбоубежище и..

публикувано на 26.07.25 в 11:27

Патрик Качмарчик: Политиката към въоръжаване трябва да е на общоевропейска основа

Златна треска за оръжейните компании настана в Европа. Особено добре видно е това в миролюбива Германия, където на производителите на оръжия продължава да се гледа с недоверие, дори с укор. Но рецесията, от която Федералната република мъчително се опитва да излезе, и обратът в европейската политика от разоръжаване и мирно съвместно..

публикувано на 26.07.25 в 11:06
Доналд Тръмп

Гардиън: Войната в Украйна ще е ключов въпрос в разговорите на Тръмп с ЕС и Обединеното кралство

Прекратяването на войната на Русия в Украйна е ключов въпрос в разговорите на американския президент Доналд Тръмп с ЕС и Обединеното кралство, твърдят източници, цитирани от Гардиън. Американският президент е в Шотландия, където през следващите дни ще се срещне с британския премиер Киър Стармър и председателя на Европейската комисия Урсула фон..

публикувано на 26.07.25 в 11:02
проф. Здравко Попов

Проф. Здравко Попов: Тръмпизмът се преживява в Европа като инструмент за отмъщение

Тръмпизмът се преживява в Европа като инструмент за отмъщение. Това обясни пред БНР проф. Здравко Попов, философ, дипломат и президент на Института за публична политика. "Ако се вгледаме, ще видим една обща тръмпистка платформа, която ентусиазира тези националистически сили в Европа, но заедно с това ще видим и много разлики. Това, което се..

публикувано на 26.07.25 в 10:50

Близо 60 лади от времето на социализма на изложение в Трявна

Трявна е домакин на националния събор на Лада клуб България. Близо 60 автомобила с емблематичната от времето на соца марка ще бъдат показани в рамките на изложението, след официалното откриване днес в 11 часа.  Различни модели автомобили с марка "Лада", притежание на колекционери от цялата страна, ще бъдат подредени за изложението по пешеходната..

публикувано на 26.07.25 в 10:24