Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възобновяват се преговорите за колективен трудов договор в "Столичен автотранспорт“

Кметът на София Васил Терзиев
Снимка: БТА

Преговорите за сключване на нов колективен трудов договор в "Столичен автотранспорт“ с КНСБ и КТ "Подкрепа“ ще бъдат възобновени в Столичната община в 10 часа.

Това беше постигнато след проведената в петък рано сутринта протестна акция, организирана от Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ. Тогава работещи в дружеството спряха излизането на общо 26 автобусни линии от гараж "Земляне“, а поводът бяха именно блокираните преговори по сключването на нов колективен трудов договор.

Още в началото на миналата седмица от Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ предупредиха, че в столичния автотранспорт расте недоволство, провокирано от действията на работодателя при преговорите за новия колективен трудов договор в дружеството. Старият изтече на 17-и декември. Синдикалистите обясниха, че това оставя работниците без защита и покритие от договорените по-добри клаузи за заплати и условия на труд, което създава несигурност и стана причина за протеста на 20-и декември в гараж "Земляне“. Протестиращите получиха покана за среща от столичния кмет Васил Терзиев, и премахнаха блокадата.

Председателят на федерацията Александър Шопов му благодари:

"За това, че ни покани и беше един добър медиатор, за да може да решим бързо възникналия проблем и да спазим буквата на закона, за да можем да отпушим преговорния процес и действително както подписахме миналата година едно добро споразумение със Столичната община, да можем да подпишем един добър колективен договор в "Столичен авторанспорт".

Васил Терзиев анонсира продължаването на разговорите и подчерта:

"За нас е от изключително значение каквито и разговори да се водят, те да не бъдат на цената на комфорта и удобството на софиянци".
По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Строителите с най-високото увеличение на заплатите във Великотърновска област

Строителите са получили най-високото увеличение на заплатите във Великотърновска област. В сектора възнагражденията са увеличени с 11 процента. С толкова за третото тримесечие са намалели средните заплати на заетите в енергетиката в региона. Всеки четвърти във Великотърновска област работи в преработващата промишленост или в търговията,..

публикувано на 22.11.25 в 17:32
Специалният пратеник на Белия дом Стив Уиткоф.

Представители на Украйна и САЩ обсъждат плана за мир на Тръмп в Женева

Американско-украински разговори по предлагания от Доналд Тръмп нов план за край на войната в Украйна ще се проведат утре в Женева, предаде агенция Ройтерс, цитирайки представител на САЩ. В срещата от американска страна ще участват специалният пратеник на президента Тръмп Стив Уиткоф и държавния секретар на САЩ Марко Рубио. По-рано..

публикувано на 22.11.25 в 17:17

С изложба в Пловдив започна кампанията "Шофирай със сърце и разум"

С изложба и демонстрации за отговорно и безопасно поведение на пътя, в Пловдив започна кампанията "Шофирай със сърце и разум". В събитието,  организирано от Фондация "Ани и Явор", се включиха младежи от пловдивски училища и много родители с децата им. Участник в игрите, разпределени на няколко щанда в центъра на града, беше и 9-годишният..

публикувано на 22.11.25 в 16:59
Сражения в Украйна

Западни лидери със съвместно изявление за американския мирен план за Украйна

Западни лидери разпространиха съвместно изявление по повод оповестения американски мирен план за Украйна. В него се казва, че те категорично се придържат към принципа границите да не могат да бъдат променяни със сила. Украйна и САЩ започват разговори в Швейцария по мирния план на Тръмп "Категорично се придържаме към принципа, че..

публикувано на 22.11.25 в 16:50

От "Да, България" призовават варненци на протест утре пред залата, в която ще се събере ОИК

От партия "Да, България" призовават жителите на Варна на протест утре пред залата, в която ще се събере Общинската избирателна комисия. Според партията целта на това извънредно заседание е да бъде отстранен Благомир Коцев от кметския пост във Варна, преди идния четвъртък съдът да излезе с решение дали той ще остане в ареста. Борисов е..

публикувано на 22.11.25 в 16:20
Министерство на земеделието

"Напоителни системи" извършват постоянен контрол на река Места край Хаджидимово

Във връзка с обилните валежи от дъжд на територията на област Благоевград, служители на "Напоителни системи" извършват постоянен контрол и наблюдение на участъците на рeка Места, които се стопанисват от дружеството, съобщиха от земеделското министерство. Няма опасност водата, излязла от коритото на река в община Хаджидимово да залее на..

публикувано на 22.11.25 в 16:00

Протестът при моста "Чавдар" заради зоните за паркиране в София приключи

Приключи протестът заради зоните за паркиране в София. Възстановено е движението по моста "Чавдар". Трафикът е обичаен за този час в съботния ден. Недоволството е предизвикано от предложението за разширяване на синята и зелена зона за платеното паркиране и покачването на цените. Протестиращите са категорични, че проблем с паркирането в..

публикувано на 22.11.25 в 15:46