Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт.
Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество, за да не се налага даването на толкова много извънредни часове труд, казват водачите на автобусите в София. Редуциран нощен градски транспорт искат общинските съветници от "БСП за България" и от ГЕРБ - СДС. Причината е недостига на водачи и липсата на хора, които ползват нощните линии. Припомням, че те не работеха по време на Covid пандемията.
Темата за нощния градски транспорт беше поставена в комисията по транспорт в Столичния общински съвет, но не влезе в дневния ред на заседанието на градския парламент. Според Ваня Григорова от "БСП за България" причината е председателят Цветомир Петров, чиято група - "Демократична България, Продължаваме промяната, Спаси София" смята, че нощния градски транспорт не трябва да бъде редуциран.
Снимка: БГНЕС.
Според Ваня Григорова от „БСП за България“:
„Когато чакате твърде дълго да дойде автобуса, то е защото няма кой да го кара и интервалите между колите са увеличени.
Когато разписанието се променя и вместо на 20 мин. автобусът се движи през 40 мин., то е защото няма водачи.
Последното орязване, за което разбрах, е на линия 72. Съкратени са две коли, значи чакаме повече по спирките. Значи, че когато дойде, автобусът се препълва. Не шофьорите са отговорни за това, отговорни са тези, които режат дневни линии, за да запазят нощните!
Дали се ползват нощните коли? Да, ползват се. В петък и събота. И то само две от четирите линии - тези, чийто маршрут стига до или в близост до Студентски град. Много хубаво, чудесно е да има нощен транспорт, но когато има такава възможност кадрова и с автобуси.“
Екатерина Йорданова, общински съветник от ГЕРБ - СДС, също подкрепя тезата на Ваня Григорова.
Снимки: Теодор Ангелов.
Репортаж на Евелина Стоянова чуйте в звуковия файл.
Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..