По думите му от доста време се забелязва как ТикТок се налага. Той напомни изследване, поръчано от СЕМ, за дигиталните навици на българската младеж, според което 97% от хората между 14 и 18 години използват ТикТок. Според него това е плашещо. А според времето, което се прекарва в приложението, страната ни е в първите 3 места в Европа.
В ТикТок се създават множество неавтентични профили, които да лайкват и коментират определени видеа - така те ги правят видими, обясни Тулечки, като подчерта, че това е един от методите едно послание да стигне до възможно най-много потребители. По думите му обаче освен неавтентичното поведение, има и голямо количество автентично поведение. Той отбеляза и плащането на инфлуенсъри с много последователи за определена цел.
"Без регулация и без преосмисляне на ролята на тези популярни личности, няма много какво да се направи", смята Никола Тулечки и посочи какви са практиките в други европейски страни.
По думите му информационната среда в момента е наситена от всякакъв вид съдържание, което е на едно място. "Всичко е омешано в една информационна боза", посочи той.
Експертът изтъкна, че алгоритъмът на ТикТок е направен много добре, за да разбере точно какво съдържание някой иска да гледа, за да го направи зависим от приложението. Тази технология се превръща в един вид редактор, който е на всеки потребител, обясни той. Според него от една страна е въпросът за регулацията, но от друга – е въпрос на нагаждане спрямо новата информационна среда.
Тулечки е оптимист за Европа в това отношение заради вниманието на законодателя за регулация.
Той препоръча на хората да спазват "информационна хигиена".
Цялото интервю на Силвия Великова с Никола Тулечки в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев. Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..
Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа. Инициативата тръгва от статистика, според която..
Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..
Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области. Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът, сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в..
Няма вариант в пощите да се продава каквото и да било! Това заяви пред БНР Пламен Дончев, председател на федерация "Съобщения" към КТ "Подкрепа",..