"Да съпреживеем Христовото Рождество на тържествените богослужения, за да посрещнем подобаващо Божия Син, който слиза от небесата заради нас и нашето спасение".
За това призова врачанският митрополит Григорий в посланието си към слушателите на БНР.
В очакване на Рождество Христово православната църквата отваря двери за днешните по-особени в своята продължителност и наситеност с четива и песнопения богослужения. Те благовестят за сбъдването на тайната на боговъплащението. Пак и пак, както всяка година от хилядолетната история на християнството, човекът - притиснат от злото на света, в който живее, и от собствените си грехове и немощи - е призван да сподели надеждата и радостта, които носи тази велика тайна, че Бог идва при нас на земята, за да ни върне при Него на небесата.
И тази реалност е актуална и сега - за нашето напрегнато и тревожно време на войни, идеологии, кибертехнологии и скоростна надпревара за всичко и във всичко. Актуална е дори и за днешния ден на Бъди вечер, който обичайно посвещаваме на трескаво пазаруване и приготовления за празника. Способни ли сме да се върнем и как в смисъла на светлия повод, които ще празнуваме?
"Църквата ни подготвя за този празник. Тази подготовка е дълъг процес - 40-дневен пост, с който да очистим душите и телата си. Църквата иска от нас да осъзнаем същността на този празник, да се зарадваме и да съучастваме.
В навечерието на празника акцентът е изместен. Повече се обръща внимание на външното. В един момент забравяме същността на празника. Не да няма украса, не да не зарадваме децата с подаръци, не да не седнем на една по-обилна трапеза. Това е завършекът, а началото – да бъдем в храма Господен. Това е достатъчно да ни подготви да осъзнаем същността на празника. Христос трябва да бъде посрещнат. Да се зарадваме за слизането на нашия Господ и спасител.
Какво прави Бог за своето творение? Бог прие човешка плът, за да може като такъв да ни проповядва словото Божие, да ни изкупи от греховете, да пролее кръвта си за нас, за да се станем отново чеда Божи и наследници на вечния живот и вечното блаженство. Ражда се спасителят на човешкия род.
Това трябва да осъзнаем, на това трябва да научим децата. Нека първо да се зарадваме духовно", призова в ефира на БНР Негово Високопреосвещенство врачанският митрополит Григорий.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Съединените щати са нанесли пореден удар срещу плавателен съд, заподозрян в трафик на наркотици в източната част на Тихия океан, при което са били убити трима души на борда, предаде Ройтерс, като се позова на Пентагона. „Разузнаването потвърди, че плавателният съд е бил замесен в незаконен трафик на наркотици, преминавал е по известен маршрут за трафик..
Върховенството на закона в България, Чехия, Ирландия и Германия ще бъде една от темите, които ще се разискват на днешния Съвет "Общи въпроси" в Брюксел. Организаторите посочват, че това е в рамките на годишния диалог. България ще бъде представена от министъра на правосъдието Георги Георгиев. ЕК официално спира част от втория транш по ПВУ на България..
В областната болница във Велико Търново от днес започва кампания за доброволно кръводаряване за пострадали при пътнотранспортни произшествия. Инициативата е на областния управител Юлия Мутафчиева и на лечебното заведение. Като регион с тежък автомобилен трафик и сериозен травматизъм от катастрофи, областният управител на Велико Търново Юлия Мутафчиева..
От днес цените на такситата в Пловдив са по-високи. Дневната тарифа на километър става 1 лев и 37 стотинки, а нощната - 1 лев и 56 стотинки. Ръстът е между 18 и 27 стотинки. Повикването ще се таксува двойно - до момента беше 0,25 лв., а сега ще е 0,49 лв. "Увеличението на таксиметровите услуги е заради догонването на инфлацията, а не заради предстоящото..
Американският президент Доналд Тръмп обяви, че Републиканската партия работи по законодателство, което ще наложи санкции върху всяка държава, която има търговски отношения с Русия. Тръмп каза още, че е възможно и Иран да бъде включен в списъка с ограничения. "Предложих го, така че всяка страна, която има бизнес с Русия ще бъде сериозно санкционирана",..
Студен арктически въздух ще премине през Обединеното кралство през тази седмица, докато райони в Уелс още се възстановяват от тежките наводнения в резултат на бурята "Клаудия". Очаква се температурите да паднат до минус 7 градуса, като жълт предупредителен код за студ е в сила от днес и ще остане до петък в северните и централните части на Англия...
В Плевен институциите продължават с изпълнението на мерките за подобряване на водоснабдяването в града и региона. Кризисният щаб разреди заседанията си, но всяка седмица областният управител докладва на премиера за действията на институциите. В общината са отворени офертите по няколко обществени поръчки. Едната е за "Реконструкция (основен ремонт)..
Очаква ни много, много тежка 2026 г. от икономическа гледна точка, много тежка година, защото с този ръст на заеми – над 20 млрд. лв., ще надскочим..
За всеки разумен външен наблюдател, за всеки магистрат в системата е ясно, че има нещо, което определяме като омерта – мълчание за процеси, които са..