Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"В нашата църква имаме стари песнопения, които са с народна мелодия"

Милко Петров: Нека не обръщаме толкова внимание на пазаруването и нещата, които са добавени към празника

"Музиката и мелодията помагат на молитвата"

| Интервю
Милко Петров
Снимка: Личен архив

"В празничните дни да обърнем внимание на това, което се е случило във Витлеем преди повече от 2000 години. Нека не обръщаме толкова внимание на моловете, на пазаруването и на всички други неща, които са добавени към този празник".

За това призова в ефира на БНР Милко Петров, водещ в Радио Пловдив, църковен музиколог.

Той разказа как българските католици се подготвят да посрещнат празника.

"Довечера на литургията, която се отслужва в полунощ, ще бъде изпят химна, с който се възвестява рождението на Исус Христос. Във всяка една от католическите църкви вече има подготвени коледни пещери. Това е традиция, която идва от Италия. 

Има обаче повече неща, които ни сближават при отбелязване на празника, отколкото различия. Двете църкви – православната и католическата, са сестри. Те са много близки".

В нашата църква имаме стари песнопения, които са с народна мелодия, разказа още Милко Петров в предаването "Преди всички". 

"Те идват от българския фолклор. Това е типично за българските католици. В края на литургията влизат и народни инструменти, освен орган. Кавалджии отсвирват тази църковна песен с народна мелодия". 

В нашите семейства се събираме на празничната трапеза и спазваме традицията за постните храни, посочи той.

"В някои католически държави ядат пуйка, но ние си спазваме поста до 25-ти декември".

Милко Петров вярва, че всеки човек има призвание и е сигурен, че е намерил своето.

"В началото на 90-те години, след като падна комунистическият режим, имахме свободата да влизаме в църквата. Аз много се впечатлих от всеки детайл в храма, но най-силно се развълнувах, когато успях да се докосна до музикалния инструмент - един хармониум. Усетих някакъв порив, вълнение, което ми казваше, че трябва да се науча да свиря, да бъде църковен музикант. Това бяха първите моменти, в които усетих призванието. 

Заминах за Варшава, за да уча църковна музикология. Там започна моят път като църковен музикант.

Бях диригент на Папския хор при първото посещение на Свети папа Йоан Павел Втори през 2002 г. Преди пет години, когато папа Франциск беше в България, бях координатор за музиката и диригент на хора. Дори имах лична среща с папа Франциск". 

Един от нашите светци казва, че който пее, два пъти се моли, отбеляза Милко Петров.

 "Музиката и мелодията помагат на молитвата".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Правителство на Румъния оцеля при първия вот на недоверие в парламента

Коалиционното правителство на Румъния оцеля днес при първи опит в парламента да му бъде гласувано недоверие само 3 седмици след встъпването му в длъжност. Искането за вота беше внесено от крайнодясната опозиция заради непопулярните увеличения на данъци, които предприе мнозинството от 4 проевропейски партии, които подкрепят кабинета на премиера..

публикувано на 14.07.25 в 22:15

Каталуния направи нова крачка към самостоятелно управление на финансите

Почти 8 години след неуспешния референдум за независимост, Каталуния направи нова крачка към самостоятелно управление на финансите. Властта в Мадрид и каталунското правителство положиха основите на нов модел на финансиране, който ще позволи на автономната област сама да събира данъци. Новата схема беше договорена преди почти година от..

публикувано на 14.07.25 в 21:58
Президентът на Украйна Володимир Зеленски.

Зеленски предложи Денис Шмигал за нов министър на отбраната на Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски предложи настоящият премиер на страната Денис Шмигал да бъде новият министър на отбраната. "Колосалният опит на Денис Шмигал определено ще бъде полезен като министър на отбраната на Украйна - именно в тази област сега са на разположение максималните ресурси на страната, максималните задачи и много..

публикувано на 14.07.25 в 21:44
Сградата на болница

Ръководители на водещи АГ структури у нас се обявиха в защита на колегите си от "Майчин дом"

Ръководители на водещи АГ структури у нас се обявиха в защита на професионализма на колегите си от университетската болница "Майчин дом". В отворено писмо до обществеността над 30 медици заявяват, че въпреки негативната кампания срещу гилдията, всички те ще продължат да изпълняват лекарския си дълг. Обръщението на акушер-гинеколози от..

публикувано на 14.07.25 в 20:53

Руски съд осъди задочно на 14 години затвор известния писател Борис Акунин

Руски военен съд осъди задочно на 14 години затвор известния с активната си антивоенна позиция писател Борис Акунин. Григорий Чхартишвили, чийто литературен псевдоним е Борис Акунин, беше признат за виновен по обвинения в терористична дейност, оправдание на тероризма и нарушаване на задълженията на "чуждестранния агент", за какъвто беше..

публикувано на 14.07.25 в 20:20

Протест на живеещите в района на ул. "Опълченска" в София

Десетки граждани и жители на столичния квартал "Банишора" и улица "Опълченска" блокираха ремонтираното кръстовище с бул. "Тодор Александров". Шествието се насочи към мола на бул. "Александър Стамболийски". Недоволството е от ремонта, продължил около година. Премахнати са обещаната бус лента, тротоарите са тесни, липсват велоалеи, а..

публикувано на 14.07.25 в 20:03

Земеделците от община Бойчиновци с най-добри добиви от пшеница и ечемик в Монтанско

Земеделците от община Бойчиновци с най-добри добиви от пшеница и ечемик в област Монтана. Има много пропаднали площи с рапица, съобщават от Областна дирекция "Земеделие" На 80 % е ожъната пшеницата в област Монтана. Рекултирани са 80 % от засетите площи. От 340 000 декара с жито се отчита среден добив 542 кг от декар. Това е със 100 кг..

публикувано на 14.07.25 в 19:40