Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разкодирано 2024

Стоян Ганчев: Ако не използваме изкуствен интелект, само изоставаме пред другите

Търсенето на знания не трябва да спира, категоричен е ученикът

| Репортаж
Снимка: Добромир Видев

Само с изкуствен интелект иска да се занимава Стоян Ганчев от математическата гимназия в Пловдив. Последна година той ще учи у нас, а после иска да отиде в чужбина. Знанията си за изкуствения интелект обаче момчето ще върне в България. 

Интересът към роботиката и това, че е добър по математика провокирало дванайсетокласникът в математическата гимназия в Пловдив Стоян Ганчев да започне проектите си в областта на изкуствения интелект. 

"Математиката винаги ми е била сполучлива. Лятото между 7-и и 8-и клас малко се занимавах с роботика. В нея се включва доста голяма доза програмиране. Оттогава започнах да се занимавам с подобни неща. Осъзнах, че това ми е интересно, което още повече наклони везните реално да уча програмиране. Мисля, че това е основната причина да се занимавам с това", споделя ученикът. 

Наградата "Джон Атанасов" за дебютен пробив в областта на компютърните технологии е поредната серия отличия за Стоян след бронзовия медал от Международната олимпиада по изкуствен интелект, отличията от Съюза на математиците в България и от Панаира на науката и иновациите. Стоян сериозно се е заел да изучава възможностите на изкуствения интелект и начина, по който да се обучи. Пред "Хоризонт" той разказа за проектите, по които е работил. 

Стоян Ганчев вярва и в двете - че трябва да има хора, които да го разбират, но и ако не го разбираш, не е така страшно. 

"В момента тази технология все повече нашумява и измества до голяма степен много дейности, които до момента доста програмисти извършват, тъй като ги прави доста по-бързо и лесно. Трябва да има някой човек или хора, които да го създават, за да може другите да го ползват. Винаги ще са необходими хора, които да го създават", казва той. Според него професии, които изискват чисто физическа дейност, много повече ще се завърнат:

"Изкуственият интелект точно това ще направи - ще направи един обрат, ще се върнем обратно към професии, които в момента по-малко хора искат да се занимават с тях. Хората, които не го използват, ще се завърнат към тези професии, с които малко хора в момента искат да се занимават - професии, които не могат да бъдат извършени от роботи".

Трябва да се притесняваме от хора, които го използват с лоши цели, подчерта Стоян Ганчев, но отбеляза, че засега не е срещал такива хора.

"Ако не го използваме, само изоставаме пред другите", казва Стоян Ганчев за нуждата от учене на изкуствен интелект в училище. Споделя, че успява със своите съученици от математическата гимназия в Пловдив да намери разбирането за нуждата от знания за тази технология. 

Училището дава знания, казва Стоян Ганчев. По думите му обаче търсенето на знания не трябва да спира.
 
След края на обучението си в 12-и клас Стоян Ганчев ще продължи да учи в чужбина. Той вижда бъдещето си като в квантовия свят - с безкрайни възможности - в бизнеса или в академичните среди. Споделя, че след завършването на университета, иска да се върне отново в България и тук да живее и да се развива. 

Според него България е добро място за развиването на тази професия. А образованието е необходимо да запали повече хора, които да се занимават с професии в IT-сектора, защото в страната ни има много добри условия за развиването му, смята той.

Целия репортаж на Добромир Видев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед към фрегатата Тритон на датския флот в Гренландия, архив, юли 2024 г.

Ледовете на Арктика – арена на горещ геополитически сблъсък

Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство  както през..

публикувано на 05.04.25 в 11:26

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17