Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Водата и в Сапарева баня поскъпва

Снимка: Pixabay

Цената на питейната вода в курорта Сапарева баня поскъпва с 14 стотинки и става 1,50 лв. за куб. метър от 1 януари догодина, стана ясно на последното заседание на Общинския съвет.

Увеличението е заложено в бизнес плана на дружеството ВиК-Паничище и е заради повишените разходи по обслужването на мрежата, причина е и инфлацията, както и увеличението на минимална работна заплата. 

Цената на питейната вода в Сапарева баня е вероятно най-ниската в страната, много рядко в общината е въвеждан някакъв воден режим - освен ако не възникне авария по ВиК мрежата, коментират администратори.

Само допреди 5 години в курорта, който се намира по северните склонове Рила планина и в най-благодатната вододайна зона, плащаха по 55 ст. за куб. метър.

Все още ВиК-Паничище не се присъединява към регионалния оператор "Кюстендилска вода" и е с автономен статут.

Същевременно общината изгради допълнителни резервоари за вода, като има и проект за ремонт на довеждащ водопровод до с. Сапарево.

Главният счетоводител на дружеството Иванка Василева пояснява: "В бизнес плана беше заложено с 8 стотинки увеличение на водата, но поради инфлацията КЕВР преизчислява на всички ВиК оператори в края на годината цената. И така с инфлацията това е крайната цена -  1,50 лв. - от 1 януари 2025 г. ще бъде".

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва ремонт на пътя между гара "Владая" и пътен възел "Даскалово"

От 18 август започва ремонт на близо 5-километров участък от пътя за София през Владая. Отсечката, която ще бъде ремонтирана е между гара  "Владая“ и пътен възел "Даскалово“. По време на ремонта ще има временна организация на движението. Пътна полиция ще контролира спазването ѝ и ще следи за нарушения, извършвани от агресивни водачи. Ремонтът..

публикувано на 18.08.25 в 08:10
Садик Хан

Кметът на Лондон изрази готовност да се срещне с Тръмп

Кметът на Лондон Садик Хан изрази готовност да се срещне с Доналд Тръмп, въпреки че предупреди, че американският президент може "неволно да радикализира хората"и "не е сила на доброто". Лейбъристкият политик отхвърли скорошните подигравателни забележки на президента на САЩ, отправени по време на посещение в Шотландия, където Тръмп нарече Хан..

публикувано на 18.08.25 в 08:09

Как незрящите у нас ще се ориентират при приемането на еврото?

Незрящите хора у нас ще се ориентират по специална матрица при въвеждането на еврото. Това обясни пред БНР Васил Долапчиев, председател на Съюза на слепите в България. Има разлика в размера на банкнотите в лева и евро и матрицата ще улеснява разпознаването им. Разработен е и макет с отвори на монетите. Разликата в дължините на..

публикувано на 18.08.25 в 08:04

Църквата чества паметта на Св. Иван Рилски - закрилникът на българите

Православната църква чества паметта на Свети Иван Рилски, почитан като небесния закрилник на българския народ. Той е известен с това, че раздава на бедните и на болните хора наследството от заможните си родители и постъпва в манастир. Денят, в който почитаме светеца, е храмов празник на Рилския манастир. Българският патриарх и Софийски..

публикувано на 18.08.25 в 07:56
андидатът на Християндемократическата партия за президент на Боливия Родриго Пас на предизборен митинг в Ел Алто, 10 август 2025 г.

Балотаж на президентските избори в Боливия

В Боливия завърши изборният ден за нов президент и нов състав на парламента.  Президентски и парламентарни избори в Боливия Според екзит пол изненадващо води сенаторът центрист Родриго Пас от Християндемократическата партия.  Втори след него е бившият президент от консервативната коалиция "Свободен алианс" Хорхе Кирога. Социолозите предричат..

публикувано на 18.08.25 в 07:48

Шестима задържани при сблъсъци пред централата на "Ликуд" в Тел Авив

В Израел шестима души са били арестувани при сблъсъци пред централата на управляващата партия "Ликуд". След вчерашните протести в страната срещу плановете на правителството за окупация на Ивицата Газа и с искане за освобождаване на заложниците, снощи недоволните се събраха в Тел Авив. Хиляди израелци се включиха във вълна от протести..

публикувано на 18.08.25 в 07:46

Ивайло Иванов: Има риск Украйна да бъде подложена на натиск

Идеалният вариант би бил САЩ да дадат твърди гаранции за сигурността на Украйна плюс свободата Украйна сама в преки преговори с Русия да договори териториални отстъпки. Има доста сериозни рискове това да не се случи. Това каза пред БНР Ивайло Иванов, експерт по национална и международна сигурност, член на Съюза на офицерите от резерва..

публикувано на 18.08.25 в 07:42